طرح توجیهی خیار درختی ۴۰ص

طرح توجیهی خیار درختی ۴۰ص

دسته بندی کشاورزی و زراعت
فرمت فایل zip
حجم فایل ۸۶ کیلو بایت
تعداد صفحات ۳۶
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

نام فایل : خیار درختی ۴۰ص

فرمت : .doc

تعداد صفحه/اسلاید : ۳۶

حجم : ۳۷۸ کیلوبایت

مقدمه
کشت بدون خاک شامل انواعی از روشهای غیر متعارف کاشت گیاهان است . مانند کشت آبی و کشت در ماسه و کشت در سنگریزه و کشت هوایی و کشت داخل لوله و … کلمه هیدروپونیک برای اولین بار در آمریکا استفاده شد و مترادف با کشت بدون خاک است . ولی در آلمان و انگلیس کشت آب برای این روش نام گذاری می شود …
کشت بدون خاک شامل انواعی از روشهای غیر متعارف کاشت گیاهان است . مانند کشت آبی و کشت در ماسه و کشت در سنگریزه و کشت هوایی و کشت داخل لوله و … کلمه هیدروپونیک برای اولین بار در آمریکا استفاده شد و مترادف با کشت بدون خاک است . ولی در آلمان و انگلیس کشت آب برای این روش نام گذاری می شود .
روش کشت گیاهان بدون خاک از سالها قبل در فلسطین اشغالی استفاده می شده است در این منطقه به دلیل کمبود آب و خاک این روش جایگزین مناسبی برای زراعت روشهای متداول است .
هیدروپونیک در عمل به معنی کاشت گیاهان در آب و محلول غذایی بدون استفاده از خاک می باشد. کشت هیدروپونیک این امکان را به کشاورز می دهد که در زمان کوتاهتر با زحمت کمتر محصولی با راندمان بیشتر را کشت نماید.علم هیدروپونیک ثابت کرده است که برای رشد گیاهان به خاک احتیاجی نیست اما به عناصری که در خاک موجود است( مواد معدنی، موادآلی) احتیاج است. هر گیاهی را می توان به صورت هیدروپونیک کشت کرد ولی بعضی از آنها موفقیت بیشتری در این سیستم دارند. کشت هیدروپونیک برای میوه هایی با محصولات مقاوم از قبیل گوجه – خیار – فلفل – گیاهان برگی مثل کاهو – سبزی و گیاهانی که رشد سریعی دارند ایده آل است.
امروزه از کشت هیدروپونیک برای تولید علوفه دام استفاده های زیادی می شود و این امر به یک راه اقتصادی و مناسب برای تولید علوفه دامداران تبدیل شده است.
در کشت هیدروپونیک در صورتی می توانید پیشرفت کنید که محلول غذایی صحیحی برای تامین احتیاجات گیاه تهیه کنید.
اغلب اعمالی که برای کشت هیدروپونیک انجام می شود شبیه اعمال کاشت گیاهان در خاک است. کشت تجاری هیدروپونیک شامل ترکیبی از تکنولوژی هیدروپونیک با کنترل عوامل محیطی برای رسیدن به بهترین کیفیت محصول می باشد. در ساختار گلخانه شما با کنترل دما ، رطوبت و نور قادر به کشت در تمام طول سال می باشید.
به طور کلی کشت بدون خاک از دو سیستم پیروی می کند :
۱- سیستم باز : محلول غذایی مججد استفاده نشده مثل کشت در پشم سنگ و کشت کیسه ای و کشت در سنگریزه
۲- سیستم بسته : محلول غذایی مجدد مورد استفاده قرار می گیرد و به عبارت دیگر محلول در یک چرخه قرار دارد و به آن فقط مواد غذایی که کاهش می یابند و آب اضافه می شود .
اما این روش کشت بدون خاک یک سری مزایا و معایبی نسبت به دیگر روشهای متداول کشت گیاهان دارد که در زیر بیان می شوند :
۱- چون محلول غذایی مایع است به راحتی می توان آن را کنترل کرد و تنها مواد غذایی که کاهش یافته است را به محلول اضافه کرد در حالی که در خاک این کار غیر ممکن است ( هزینه زیادی دارد ) .
۲- گیاهان را می توان در مناطقی پرورش داد که در حالت عادی رشد نمی کنند
۳- مصرف آب در این روش به طور قابل ملاحظه ای کاهش می یابد و این یک مزیت برای نواحی خشک است .
۴- در این روش ضد عفونی کردن محیط رشد بسیار شده و کم هزینه است در حالی که ضد عفونی کردن خاگ گران قیمت و غیر ممکن است . پس در این روش آلودگیهای ریشه بسیار کم دیده می شود .
۵- در این روش می توان از آبهای شور هم استفاده کرد .
۶- در این روش محصول بسیار بیشتر و کیفیت عالی داشته چون مواد غذایی به راحتی در اختیار گیاه قرار داشته است پس در حقیقت کیفیت و کمیت محصول در واحد سطح افزایش چشمگیری دارد .
۷- در این روش از حجم ریشه ها به شدت کاسته می شود و بزرگ شدن ریشه ها در حد میکروسکوپی است و چون ریشه ها نسبت به کشت خاکی کم شده کمتر هم دچار بیماری می شوند .
۸- مهمترین عیب این روش این است که به سرمایه گذاری بالایی نیاز دارد زیرا تمام سیستمها باید اتوماتیک باشد .
۹- برای کشت گیاهان با این روش به افرادی نیاز است که در این زمینه تخصص و آگاهی داشته باشند .
۱۰- آلودگی آبهای زیر زمینی هم در اثر مخلوط شدن با محلول های غذایی مشکلی دیگر است .
۱۱- دفع ضایعاتی مثل پشم سنگ که به عنوان محیط رشد هستند هم مشکل است .
به طور کلی این روش یکی از روشهای نوین در کشاورزی بوده که بسیار جای کار دارد و در حالی که بسیاری از کشورها این کار را انجام می دهند لااقل در ایران جای کار کردن زیاد دارد و علارقم اینکه سرمایه و دانش زیادی لازم دارد ولی به عنوان یکی از رشته هایی است که آینده ای درخشان در دنیای کشاورزی دارد .
انواع کشت های هیدروپونیک

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پاورپوینت كشت و پرورش كدوی تخم كاغذی

کدوی تخم کاغذی
كشت و پرورش كدوی تخم كاغذی

Cucurbita papaver.sterica

نام علمی: cucurbita papaver.sterica

نام انگلیسی: naked seedpumpkin

نام فارسی: كدوی تخم كاغذی

نام محلی: کدو تخم کاغذی

گیاه شناسی :

Cucurbita pepo var.striaca

کدوی تخم کاغذی

کدوی تخم کاغذی متعلق به تیره کدوییان گیاهی است ،علفی،یکساله،باساقه کرکدار و خزنده،ریشه محکم و برگهای پنج لبی که گلهای نر و مادهآن جدا از هم بر روی گیاه قرار می گیرند. گلها به رنگ زرد و پنج لبیمی باشند.گلهای ماده کوتاهتر از گلهای نر می باشند. ابتدا گلهای نر بهصورت دسته ای و سپس گلهای ماده به طور جداگانه ظاهر می شوند.میوهگوشت دار ،درشت و کروی شکل و یا کم و بیش کشیده است. میوه رسیدهبه رنگ زرد یا سبز زرذ می باشد. داخل هر میوه ۴۰۰تا۵۰۰ عدد دانه بهرنگ سبز تیره یا زیتونی است. اطراف دانه ها را پوشش شفاف و ظریفیاحاطه می کند. وزن هزار دانه آن ۱۰۰تا۳۰۰ گرم است.

خصوصیات بوتانیكی :

كدوی تخم كاغذی گیاهی علفی یكساله و متعلق به تیره ی كدواست . محققان معتقدند كه این گیاه ۵۰ سال پیش بر اثر یك جهشاتفاقی به وجود آمده است . این گیاه در مناطق گرمسیر و نیمهگرمسیر جهان می روید و منشاء آن اروپا و مناطق گرمسیر آمریكاگزارش شده است .

ریشه ی اصلی این گیاه محكم است ، سا قه كركدار ، تو خالی وخزنده با ارتفاع متفاوت می باشد كه به رقم گیاه و شرایط اقلیمیمحل رویش بستگی دارد و بین ۳تا۵ متر می باشد. روی ساقهپیچكها یا قلابهایی به وجود می آید كه سبب اتصال گیاه به قیممی شود.

۶۸ صفحه PowerPoint + PDF

پاورپوینت کوددهی

پاورپوینت كوددهی

كوددهی:

عبارتست از ماده ای كه برای متعادل ساختن میزان عناصر

مورد نیاز گیاه به طور مستقیم به زمین داده می شود .

انواع كودها :

آهكی ، آمونیاك و محلول آمونیوم ، فسفره

۱- كودهای اسیدی مثل گوگرد سولفات آمونیوم – اوره درخاكهای اسیدی نباید داده شود .

استفاده از سولفات كلسیم یا جیس به عنوان منبع گوگرد(دارای ۱۸% گوگرد و ۲۲% كلسیم )

سولفات آمونیوم دارای ۲۴% گوگردات ( خاك را كمیاسیدی می كند)

۲- كودهای فسفره به دلیل تثبیت شدید در خاك باید بهصورت تحملی داده شوند و همچنین متراكم باشند تا درتماس زیاد با خاك نباشند یعنی باید نزدیك به ریشه تراكمشوند .

نكته : حداكثر میزان محلول مستقر در خاكهای اسیدیph نیز ۶ تا ۵/۶ مشاهده می شود (تغییر ph با اضافه كردنآهك و در قلیایی با اضافه كردن گوگرد و یا كودهای اسیدیممكن است.

۳- كودهایی مثل آمونیاك مایع و محلول آمونیوم در خاكهاییبالاتر از ۸ دارند نباید داده شوند چون مقدار ایجاد PH كه NH3 مسمومیت در گیاهان می كند .

دانلود تحقیق پکتیناژ قلیایی

دانلود تحقیق پکتیناژ قلیایی

دسته بندی کشاورزی و زراعت
فرمت فایل doc
حجم فایل ۴۰ کیلو بایت
تعداد صفحات ۳۳
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

روشی زیست محیطی در آماده سازی پنبه

پکتیناژ قلیایی که اخیراً و به تازگی کشف شده است ممکن است روش آماده سازی پنبه را در سطح جهانی تغییر دهد ثبات آماده سازی پنبه در شکل لیف ، نخ یا پارچه به عنوان یک پارامتر حساس در فرایندهای مرطوب نساجی در دنیا معرفی شده است اگر پارچه بصورت یکنواخت آماده سازی شود کیفیت حاصله از عملیات فرآوری تر بعدی، نظیر سفید گری ، مرسریزاسیون ، رنگرزی ، چاپ ، یا تکمیل ، شدیداً تحت تأثیر قرار می گیرد.

هرگونه اصلاحی در آماده سازی پنبه که منجر به یک آماده سازی یکنواخت و با ثبات گردد و کاهش هزینه کلی و کاهش غلظت مواد شیمیایی آلاینده محیط زیست در پسابها نیز مد نظر باشند باید با استقبال گرم جامعه بین المللی فرآوری تر نساجی مواجه گردد.

جهت درک بهتر نیاز به آماده سازی پنبه مروری بر شکل و مورفولوژی لیف پنبه مفید می باشد شرح مختصر آن به قرار زیر است :

پنبه دارای یک لیف دانه پرزی است یعنی هر لیفی یک تک سلول دارد که از قشر خارجی پوست دانه پنبه رشد می کند که در شکل ia نشان داده است .

حدوداً در بیست روز اول رشد ، رشد طولی لیف ادامه می یابد تا به یک ماکزیمم برسد که خود این ماکزیمم رشد به شرایط رشد و نوع پنبه بستگی دارد سطح مقطع محور لیف در این مرحله عمدتاً یک لومن از شیره سلول است که همراه با دیواره اولیه می باشد و این دیوار شامل سلولز ، پکتین ، پروتئین و چربی (واکس ) است .(شکل ib)

مرحله بعدی رشد لیف در ۳۵ تا ۵۰ روز بعدی زمانی که دیواره ثانویه شروع به رشد می کند اتفاق می افتد دیواره سلولز از خارج به داخل توسعه می یابد (شکل IC ) و حجم لیف را تشکیل می دهد پس از اینکه غوزه پنبه باز می شود لومن جمع می شود و لیف محور فرو می افتد (لیف از حالت محور خارج می شود ) تا سطح مقطع صاف و تخت تری تشکیل دهد

در این زمان اساساً لیف شامل یک دیواره اولیه ، یک دیواره ثانویه و یک لومن حاوی بقایای ماتریس بین سلولی می باشد .

دیواره اولیه

از آنجا که دیواره اولیه که لیف را احاطه می کند عامل جذب کم (پائین ) لیف غیرآماده شده است ، بررسی تحقیقات این دیواره با جزئیات بیشتر سودمند خواهد بود دیوار اولیه شامل ماتریسی از سلول است که در آن مخلوطی از پکتین ها ، پروتئین ها ، چربی ، سایر ترکیبات آلی و خاکستر دیسپرس و پراکنده شده اند.

درصد تقریبی هر یک از این مواد در جدول I داده شده است .

پکتین ها شامل اسیدهای پلی گالاکتورونیک هستند که به فرم نمک های کلسیم ، منیزیم ، آهن یا حتی آلومینیوم تبدیل شده اند و این نمک ها در آب نامحلولند مونومرهای سازنده پروتئین ها ، اسیدهای آمینه پیچیده هستند در حالی که واکس عمدتاً از الکل های آلیفاتیک بزرگتر ، اسیدهای چرب و اترهای آن هاست سایر ترکیبات آلی که در دیواره اولیه هستند شامل کربوهیدرات های پیچیده اند خاکستر از اجزای قلیایی خاک و یونهای فسفات و پتاسیم تشکیل شده است .

چنین احتمالی می رود که پکتینها ، پروتئینها ، واکس و سایر مواد بصورت یکنواخت در دیواره اولیه توزیع نشده باشند.

معقولانه است که اجزاء غیرسلولزی دیواره اولیه بیشتر در ناحیه خارجی تر دیواره اولیه متمرکز باشند و غلظت آنها رو به دیواره ثانویه کاهش یابد همانطور که بصورت شماتیک در شکل ۲ نشان داده شده است در حقیقت ، کیوتیکل نام برده شده یک لایه مجزا نیست بلکه خارجی ترین ناحیه دیواره اولیه است که غلظت اجزاء غیرسلولزی در آنجا بالاترین میزان است.

آماده سازی به روش معمول دستی

تکنیک مرسوم در جاذب الرطوبه کردن پنبه برای فرایند –تر بعدی مشتمل است بر شستشوی مواد پنبه ای نساجی در محلول قلیایی داغ هیدروکسید سدیم ، همراه با مواد مرطوب کننده ، دیسپرس کننده ،امولسین کننده ، مواد دفع یون (کی لپت کننده ها) یا سایر مواد شیمیایی ، چنین عملیاتی ، مواد غیرسلولزی را خارج می سازد بنابراین در سطح دیواره اولیه ، ترکهایی در ماتریس ایجاد می شود که باعث نفوذ آب به داخل لیف پنبه می گردد.

البته شستشو با قلیای داغ منجر به تولید اکسی سلولز و کاهش استحکام لیف مربوطه می گردد مگر اینکه مراقبتهایی در نظر گرفته شود علاوه بر این ، شستشوی قلیای داغ ، مواد شیمیایی آلاینده محیط زیست را به پساب نساجی می افزاید.

آنزیمها

باید متذکر شویم که آنزیمها همان کاتالیستهای بیولوژیکی هستند که شامل پروتئینهای پیچیده سه بعدی اند که از زنجیرهای پلی پپتبدی تشکیل یافته اند اکثر آنزیمهایی که مصارف صنعتی دارند معمولاً یا از منابع قارچی اند یا باکتریایی . اگر چه که این پروتئینها واکنشها را به شدت تسریع می سازند ولی آنزیمها نمی توانند اتفاق واکنشی را سبب شوند که در حالت عادی روی نمی دهد ؛ البته در غیاب آنزیمها مدت زمان بسیار طولانی به صورت ماهها یا سالها ممکن است مورد نیاز باشد تا بعضی واکنشها اتفاق بیفتد.

در فرایند – تر نساجی ، استفاده اولیه از آنزیمها در واقع پیشرفت هیدرولیز بسترهای ویژه است یک فرایند برای تبدیل مواد نامحلول در آب به محصولاتی که در آب حل می شوند و می توانند جدا شوند استفاده از آنزیم آمیلاز در دهه ۱۸۵۰ برای جداسازی آهار نشاسته از پارچه پنبه ای ابتدا ثابت کرد که آنزیمها به عنوان انتخابی مثبت در مقابل مواد شیمیایی مضر برای محیط زیست در پروسه – تر نساجی عمل می کنند.

البته ، تا این اواخر ، سلولاز تنها آنزیمی بوده که استفاده گسترده در پروسه –تر نساجی داشته است از مواردی که سلولاز استفاده وسیع بین المللی یافته است می توان سنگشویی جینها جهت ایجاد ظاهری پوسیده که بسیار مرسوم نیز می باشد و نیز تکمیل سطحی پارچه پنبه ای برای زدودن الیاف سطحی را نام برد.

آماده سازی طبیعی

تحقیقات مدرن در زمینه های سنگشویی یا نشان داده اند که پارچه پنبه ای که با سلولاز در غلظتهای به اندازه کافی بالا جهت حصول نتیجه مثبت در هر دو زمینه عملکرده می شوند جذب آب بالایی خواهد یافت البته چنین غلظتهای بالایی از سلولاز در عملیات عادی باعث فقدان وزن بسیار زیاد با تخریب پارچه می شود.

بنابراین ، بعضی محققان غلظتهای پایین تری از سلولاز را بکار بردند تا لیف پنبه جاذب شود و با خوشحالی دریافتند که عملیات سلولاز ظاهراً این توانایی را دارند که پنبه را جاذب کنند در حقیقت ، جذب پارچه ای که با سلولاز عمل کرده می شود بیشتر می گردد ولی آنزیمهای سلولازی که در تحقیقات گوناگون استفاده می شوند خالص نیستند اکنون می دانند که ناخالصی پکتیناژ موجود در سلولاز عامل مؤثر در جذب آب اصلاح شده پنبه ای است که در معرض عملیات معتدل سلولازی قرار گرفته است.

پکتینی که در دیواره اولیه لیف پنبه است یک چسب بیولوژیکی قوی است همانطور که قبلاً گفته شد این چسب بیولوژیکی شامل اسیدهای پلی گالاکتورونیک است که در مرحله رشد لیف به مقدار زیادی به نمکهای کلسیم ، منیزیم ، آهن و غیره تبدیل شده اند این نمکهای پکتین که اکثراً در آب نامحلولند ، واکسها و پروتئینها را در ماتریس دیواره اولیه به همدیگر اتصال می دهند تا سد حفاظتی لیف پنبه در طول مرحله رشد شکل بگیرد.

بنابراین ، هیدرولیز پکتین در ماتریس دیواره اولیه یک ترک مؤثر در ماتریس ایجاد می کند که بدون ایجاد اثر منفی تخریب سلولز ، جذب آب بالایی را بوجود می آورد البته ، تمام آنزیمهای پکتیناژ در هیدرولیز پکتین مؤثر نیستند.

بهترین پکتیناژها ظاهراً آنهایی هستند که بتوانند تحت شرایط قلیایی ضعیف حتی در حضور عواملی کی لیت کننده واکنش بدهند اکثر پکتیناژهای مرسوم تحت این شرایط سودمند تجاری ، فعال نیستند.

پکتیناژ قلیایی

اخیراً دانشمندان در نوو نوردیسک موفق شده اند که یک پکتیناژ قلیایی بسیار قوی را جداسازی کنند این پکتیناژ جدید در درجه حرارتهای معتدل تحت شرایط قلیایی متوسط و بافری شده بخوبی عمل می کند حتی زمانی که در حمام آماده سازی عوامل کی لیت کننده و مرطوب کننده انتخابی نیز وجود داشته باشد .

پکتیناژ قلیایی نسبتاً یک ساختار سه بعدی دارد و به روی بستر سه بعدی پکتین به شکل “قفل و کلید” جذب می گردد، همانطور که در شکل ۳ نشان داده شده است هیدرولیز پکتین در وضعیت کمپلکس پکتین / پکتیناژ بهم وصل شده و در سطح بین آن دو بسیار سریعتر می باشد و محصولاتی تولید می کند که از ماتریس دیواره اولیه جدا می شوند هیدرولیز ساختار ماتریس را سست کرده و آنزیم را رها می کند تا سریعاً به نواحی دیگری از بستر پکتین متصل شود.

فرایند هیدرولیز به سرعت در نواحی گوناگون دیواره اولیه تکرار می شود و لیف پنبه ای تولید می کند که جذب آن معادل جذب پنبه ای خواهد بود که با فرآیندهای مرسوم آلوده کننده محیط زیست تهیه شده است.

یک جنبه مثبت غیر منتظره آماده سازی طبیعی با پکتیناژ قلیایی این است که پنبه آن بسیار نرمتر از پنبه آماده شده با هیدروکسید سدیم است چنین تصور می شود که علت این نرمی ، نگهداری واکس مفید بیشتری بواسطه لیف پنبه است اگر چه با این آماده سازی واکس بصورت انتخابی جدا می شود ولی لیف حاصله جذب آب بسیار عالی خواهد داشت.

فایل ورد ۳۳ ص

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پاورپوینت کرم خوشه خوار انگور

پاورپوینت کرم خوشه خوار انگور

دسته بندی کشاورزی و زراعت
فرمت فایل ppt
حجم فایل ۱٫۵۰۶ مگا بایت
تعداد صفحات ۳۴
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

تاریخچه

اولین بار در ایران در سال ۱۳۲۴ از موستانهای ارومیه جمع آوری شده است.

در ایران فقط بر روی مو ولی در کشورهایی دیگر میزبانهایی از قبیل درختچه های زینتی نیز وجود دارد .

بزرگترین آفت انگور می باشد .
بیشترین خسارت در موستانهای آذربایجان غربی و همچنین زنجان ، قزوین ، تهران و اصفهان می باشد .

مورفولوژی

* حشره ی کامل شب پره ایست که عرض آن با بال باز ۱۳-۱۲ میلیمتر می باشد .

* رنگ عمومی بدن قهوه ای و روی بالها نوار ها و لکه های روشن دارد .

و در ادامه داریم:

زیست شناسی

سیکل زندگی ( چهار نسلی )

سیکل زندگی ( سه نسلی )

نحوه خسارت

كنترل غیرشیمیایی (زراعی)

فایل پاورپوینت ۳۴ اسلاید

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

دانلود پاورپوینت تثبیت بیولوژیكی نیتروژن در مزارع برنج

دانلود پاورپوینت تثبیت بیولوژیكی نیتروژن در مزارع برنج

دسته بندی کشاورزی و زراعت
فرمت فایل ppt
حجم فایل ۲٫۰۵۵ مگا بایت
تعداد صفحات ۴۳
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

مشخصات گیاه برنج

ساقه برنج راست، استوانه ای و جز در قسمتی که گره ها وجود دارند توخالی است. ارتفاع ساقه به ۶۰ تا ۲۰۰ سانتی متر می رسد. برنج علاوه بر ساقه اصلی، ۴ تا ۵ ساقه فرعی دارد. برگهای برنج به صورت متناوب در دو ردیف در دو طرف ساقه گرفته اند. برگ برنج دارای غلاف، پهنک، زبانک و گوشوارک است. همچنین برنج مانند گندم، دارای گل آذین خوشه ای می باشد که دانه ها در آن قرار می گیرند.

برخلاف سنبلچه های گندم و جو و ذرت که فشرده و نزدیک به هم هستند، سنبلچه های برنج به صورت غیرفشرده روی محورهای اصلی و فرعی گل آذین قرار می گیرد. میوه برنج دارای غلافی سفید رنگ، قهوه ای، کهربایی، قرمز یا بنفش است که این میوه را به همراه غلاف آن، شلتوک می نامند. برای قابل استفاده شدن برنج برای انسان، باید شلتوک را پوست کنند، یعنی غلاف را از دانه جدا نمایند.

کشت برنج
کشت برنج در نقاط مختلف

شواهد نشان می دهند که تقریباً ۴۰۰۰ سال قبل از میلاد، در کشورهای هند و چین، کشت برنج متداول بوده است. پس از گندم، برنج دومین غله مهم در دنیا به حساب می آید. نزدیک به ۹۰ درصد سطح زیرکشت و تولید برنج متعلق به کشورهای خاور دور می باشد. بیش از نصف محصول برنج هم در دو کشور هند و چین تولید می شود. بطور کلی، کشورهای گرمسیری و نیمه گرمسیری برمه، تایلند، ویتنام، لائوس، اندونزی، فیلیپین، پاکستان، هند، آمریکا، ژاپن، ایتالیا، مصر، چین، برزیل، کوبا، مکزیک و استرالیا از تولید کنندگان برنج به شمار می آیند.

کشت برنج در ایران

کشت برنج در ایران در نواحی شمالی بویژه رودسر و استان خوزستان تاریخچه طولانی دارد. شواهد نشان می دهد که این محصول در این ناحیه قرنها پیش از میلاد مسیح و در زمان هخامنشیان رواج داشته است. البته امروزه با توجه به رشد روز افزون جمعیت ایران، تولید داخلی برنج پاسخگوی نیاز مردم نیست و به همین دلیل، مقادیر قابل توجهی از این محصول از خارج وارد می شود.

انواع برنج

برنجهای یک ساله در شرایط مساعد آب و هوایی قادرند رشد مجدد خود را پس از برداشت محصول اول، آغاز نمایند و محصول دوم و گاهی حتی تا چند سری، محصول تولید کنند. برنجهای وحشی یک ساله در نقاط مرتفع یا باتلاقهای غیردائمی کم عمق رشد می کنند.

برنجهای یکساله کلاً نسبت به کم آبی مقاوم ترند. برنجهای وحشی چندساله اغلب در مناطق پست و باتلاقهای دائمی کشت می شوند.

شرایط مناسب برای كشت برنج

دما: میانگین دمای مورد نیاز برنج هنگام رشد باید بین ۲۰ تا ۳۷ درجه سانتیگراد باشد. پایین بودن دما در اوایل فصل زراعی یا آبیاری مزرعه با آب سرد سبب می شود که زمان رسیدن دانه ها با تاخیر افتد. بالا بودن دما هم موجب کاهش تعداد سنبلچه های بارور وزن دانه ها می شود.

نور: نور هم یکی از عوامل موثر در رشد گیاه است. شدت نور در اوایل فصل زراعی شاید عامل محدود کننده ای برای رشد برنج به حساب آید. اما با نزدیک شدن به پایان فصل زراعی، بویژه موقع تشکیل خوشه رقابت برای جذب نور بین بوته ها افزایش می یابد.

رطوبت:‌ مناسب ترین میزان رطوبت برای گلدهی گیاه برنج، ۷۰ تا ۸۰ درصد است. رطوبت کمتر از ۴۰ درصد، عامل بازدارنده ای برای گلدهی گیاه به شمار می رود. وزش باد و ریزش باران و تگرگ، در زمان گلدهی زیانبار است. همچنین بارندگی موقع برداشت محصول هم عملیات مربوط به خشک شدن محصول را به تأخیر می اندازد.

آب: آب مورد نیاز برنج از سایر غلات بیشتر است. هشتاد درصد آب مورد نیاز محصول برنج تولید شده در جهان بویژه در نقاط استوایی، از آب باران تأمین می گردد. ۲۰ درصد باقی مانده را از آب رودخانه و آب چاه تأمین می نمایند.

خاک: برنج در خاکهای مختلف، از فقیر تا غنی که تنها آب مورد نیاز گیاه تأمین باشد به عمل می آید. البته مقدار آب مصرفی در خاکهای سبک بیش از خاکهای سنگین است. مناسب ترین خاک برای کشت برنج، خاک رسی با لایه غیرقابل نفوذ در عمق ۵۰ تا ۱۵۰ سانتی متری و همراه با مقدار زیادی مواد آلی است. برنج اصولاً نسبت به شوری خاک و شوری آب مقاوم است. در صورتی که آب کافی برای شستشوی نمک خاک وجود داشته باشد، می توان از برنج برای اصلاح خاکهای شور استفاده نمود.

كشت برنج

روش مستقیم: بذر را مستقیماً داخل خاک آماده می کارند.

روش نشاء:‌ بذر خیس شده را داخل زمین مخصوصی به نام خزانه می کارند و سپس، بوته یا نشای بدست آمده را به زمین اصلی مزرعه منتقل می نمایند.

بیماریها و آفات برنج
بلاست ساقه برنج

این بیماری را قارچی به نام Pyricularia oryzae ایجاد می کند. یکی از مخرب ترین بیماریهای گیاه برنج است که با خشکاندن، شکستن و خواباندن ساقه قادر است میزان تولید برنج را به میزان چشمگیری کاهش دهد. سمپاشی مزرعه با سولفات مس و ترکیبات آلی جیوه در کنترل این بیماری تا حدی مؤثرند.

پوسیدگی طوقه برنج

این بیماری که به ژیگانتیسم هم معروف است، بوسیله قارچ Gibberia fugikuria ایجاد می شود که این قارچ، سبب رشد فوق العاده ساقه و نازک شدن آن و در نهایت مرگ بوته برنج می شود. دمای بیش از ۲۰ درجه سانتیگراد بویژه در لایه بالایی خاک می تواند شرایط مساعد برای فعالیت این قارچ را فراهم نماید. ضدعفونی نمودن بذر با اگروزان می تواند خسارت ناشی از این قارچ را کاهش دهد.

فایل پاورپوینت ۴۳ اسلاید

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

دانلود پاورپوینت پنبه

دانلود پاورپوینت پنبه

دسته بندی کشاورزی و زراعت
فرمت فایل ppt
حجم فایل ۲۰۴ کیلو بایت
تعداد صفحات ۲۴
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

خصوصیات گیاهشناسی پنبه

بیشتر ارقام مورد كشت و كار پنبه از دو گونه تتراپلویید G.barbadense و G.hirstitum می باشد كه از زمانی جدید است ارقام دنیای قدیم عمدتا بوسیله دنیای جایگزین شداه اند.

پنبه گیاهی است ذاتاً چند سالعه كه بطور یكساله كشت می شود. پنبه بصورت درختچه ای كوچك به ارتفاع ۶۰ تا ۱۲۰ سانتی متر كه طول و در رشد این گیاه ۲۰۰ روز می باشد.

پنبه دارای ریشه مستقیمی است كه به سرعت زیادی به اعماق خاك نفوذ می كند كه این عمق در شرایط آبی به ۲ متر می رسد.

پنبه دارای ساقه اصلی و چند شاخه جانبی است. بر روی ساقه برگهای بزرگ پنجه ای و عمدتاً تار دار بطور متناوب قرار گرفته اند.

گلهای پنبه بطور منفرد بر روی ساقه گل دهنده مشاهده می شود. گلها ابتدا سفید بوده ولی با گذشت زمان برنگ قرمز یا صورتی متمایل شده و پس از ۲ روز چروكیده شده و می ریزد تخمدان عمدتاً ۴ تا ۶ خانه ای است و در هر خانه ۸ الی ۱۲ تخمك قرار دارد. پنبه گیاهی خود گشن است ولی در صد دگر گشنی است به ۲۰ درصد برسد.

میوه بصورت كپسول یا غوزه است غوزه در زمان رسیدگی از محل اتصال برچه ها باز شده پرده های پنبه ظاهر می شود اندازه غوزه به رقم پنبه بستگی دارد.

دانه پنبه تخم مرغی شكل به طول ۷ تا ۱۵ میلی متر و به رنگ قهوه ای تیره تا سیاه است. دانه پنبه در میان سلولهای فیبری محصور شده اند. سلولهای فیبری به دو گروه تقسیم می شود یا سلولهای فیبری طویلی به رنگ كرمی كم رنگ تا سفید به طول ۲ تا ۵ سانتی متر كه الیاف پنبه است ۲ سلولهای فیبری كوتاهی به طول چند میلی متر و به رنگ خاكستری كه كرك نامیده
می شود. وزن هزار دانه پنبه ۹۰ تا ۱۶۰ گرم است و الیاف ۳۰ الی ۴۰ درصد وزن كل وش را تشكیل می دهد.

بیشتر ارقامی كه امروزه در جهان كاشته می شود به گونه G.hirsutum تعلق دارد ارقام این گونه دارای غوزه های بزرگ و عملكرد بالا و الیافی با طول متوسط است از مهمترین ارقامی كه
می تواند در نواحی گرم و خشك عملكرد بالایی داشته باشد رقم پر محصول ورامین است كه برای كشت و كار در حوالی تهران، ورامین و گرمسار مناسب است.

عملیات قبل از تهیه زمین در پنبه:

شروع كار برای كشت پنبه را باید از پخش كردن كود دامی در زمین دانست. پنبه را معمولاً پس از گیاهانی كه از گیاهانی كه كود سبز آنها به زمین بر گردانده می شود كشت می شوند مثل شبدر ، زمینی را كه برای كشت پنبه درنظر دارند در زمستان مقدار ۲۰ تا ۳۰ تن درهكتار كود دامی می دهند باید سعی شود كود دامی تا حد امكان پرسیده باشد و به خوبی و بطور یكنواخت درزمین پخش گردد.

یخ آب زمستانی

پس از از پخش كود دامی باید زمین را در زمستان یخ آب داد، یخ آب معمولاً در ماه دی داده می شود.

یخ آب زمستانی به كنترل آفات و امراض كمك می كند همچنین با یخ زدن زمین به حجم آن افزوده شده اكسیژن گیری خاك بهتری می شود و زمین نیز باری شخم خوردن در بهار آماده
می گردد. یخ آب زمستانی یكی از كارهای مهم زراعی می باشد كه اجرای آن كمك زیادی به عواملی كه در بالا ذكر شد می كند.

عملیات تهیه زمین
عملیات تهیه زمین معمولاً با اجرای شخم عمیق شروع می شود در اوایل بهار( فروردین ) زمینی را كه قبلاً كود را می داد. و یخ آب داده اند وقتی خاك زمین در عمق ۳۰ سانتی متری گاورو شد ابتدا دیسك می زنند تا حركت تراكتور برای اجرای شخم راحتتر باشد سپس شخم زدن زمین شروع
می شود باید سعی شود عمق شخم كمتر از ۲۵ سانتی مرت نباشد و عمق شخم مطلوب بین ۳۰ تا ۳۵ سانتی متر است چون پنبه گیاهی است با ریشه راست و ریشه آن تا عمق زیادی در خاك فرو
می رود.
پس از اجرای شخم باید زمین دیسك زده شود تا كلوخه های ناشی از شخم خرد گردید.
و زمین نیز مقداری صاف گردد پس از دیسك زمین بوسیله ماله های بزرگ زارعی Leveler Land باید خوب صاف و یكدست شود تا شیب ملایمی نسبت به جهتی كه آبیاری انجام می شود داشته باشد.
پس از تسطیح زمین نوبت به ایجاد فارد یا جوی و پشته درزمین می شود جوی پشته های ایجاد شده باید به فاصله های ۴۰ تا ۵۰ سانتی متر از یكدیگر باشد. پس از ایجاد جوی و پشته نوبت به ایجاد جوی های اصلی در زمین می شود و كرت بندی زمین كه این آخرین كار در تهیه زمین است.
روش كاشت پنبه:
روش كاشت پنبه به دو نوع است بدین صورت كه در زمینهایی كه سالهای زیادی است در آنها كشت و كار صورت می گیرد و به اصطلاح آباد هستند بوسیله ردیف كار پنبه كه به تراكتور وصل می شود كشت صورت می گیرد در این نوع كشت فاصله ردیفهای از هم ۴۰ سانتی متر و فاصله بوته از هم ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر خواهد بود. درپشت سر دستگاه ردیف كار یك فاروئر برای ایجاد جوی و پشته وجود دارد.
در روش دوم كه در زمینهایی كه هنوز مقداری شور هستند و تازه شروع به كشت در آنها شده صورت می گیرد كشت بدین صورت می باشد كه ابتدا جوی و پشته ایی با فاصله ۵۰ سانتی متر از یكدیگر ایجاد شده پس از آبیاری اولیه ( خاك آب ) اقدام به كشت دردو طرف جویچه ها با دست می شود بدین صورت كه بوسیله بیل در بالای داغ آب گودالی ایجاد و ۲ تا۳ عدد دانه پنبه در بر گودال قرار می گیرد در این روش فاصله بوته ها از یكدیگر تقریباً ۲۰ سانتی متر خواهد بود. روشهای كشت دیگری نیز برای پنبه وجود دارد كه در این شركت از آنها استفاده نمی شود.
nمقدار بذر لازم برای هر هكتار پنبه ۴۰ كیلو گرم می باشد.
تاریخ كاشت
تاریخ كاشت پنبه در منطقه گرمسار معمولاً بعد از رفع خطر سرمای بهاره و همچنین بارانهای شدید بهاره كه موجب سله بستن و سبز نشدن پنبه می شود است.
پنبه در دمای ۱۵ درجه سانتی گراد جوانه زنی خود را شروع
می كند اما بهترین درجه حرارت برای جوانه زنی پنبه حدود ۳۰ در جه سانتیگراد است. بهترین زمان برای كشت پنبه زمانی است كه درجه حرارت میانگین شبانه روز به ۱۵ درجه سانتیگراد رسیده باشد.
با توجه به مسائل ذكر شده در بالای بهترین تاریخ كاشت پنبه در این منطقه از اواسط اردیبهشت در زراعتهای هر اكشت تا اواخر خرداد در زراعتهای كرپه است.
عملیات داشت
پس از كاشت پنبه نیاز به عملیاتی مثل : واكاری- آبیاری ، وجین و سله شكنی، تنك كردن، كوددهی – سمپاشی و مراقبت از بوته ها می باشد كه به آنها عملیات داشت گویند.
آبیاری
پس از كاشت كه معمولاً بصورت خشكه كاری است باید آبیاری صورت گیرد.
آبیاری اول را خاك آب گویند كه بسیار حساس است و زمین باید یكنواخت آب نخورد تا سبز شدن بوته ها نیز یكنواخت باشد پس از آبیاری اول به فاصله یك هفته آبیاری دوم و بعد از یك هفته دیگر آبیاری سوم صورت می گیرد پس از آبیاری سوم و سبز شدن كامل بوته ها و واكاشت ها نیاز آبی پنبه كم شده و فواصل آبیاری را به دو هفته افزایش می دهند تا زمان گلدهی ، حساس ترین مرحله آبی پنبه است و نیاز به آب برای بارور شدن گلهای پنبه در این مرحله زیاد است به این منظور از زمان شروع گلدهی فواصل آبیاری دوباره به هفته ای یكبار می رسد تا پایان آبیاری كه در زراعتهای براكشت اواسط شهریور می باشد و در زراعتهای كرپه پایان آبیاری اواخر تا اوایل مهر ماه است.
واكاری یا واكاشت
واكاری یكی از عملیات مهم داشت می باشد كه در نقاطی كه بوته های كشت اول سبز شده صورت می گیرد. این كار معمولاً پس از آبیاری دوم انجام می شود یعنی زمین را دوباره آب می دهند و در نقاطی كه بوته های سبز نشده است شورع به واكاری می كنند. این كار بوسیله كار كرد و با دست صورت می گیرد و كمك به یكنواخت سبز شدن زمین می كند. پس از واكاری زمین را آبیاری می كنند تا واكاری نیز سبز شود.
بعضی مواقع نیز واكاری ممكن است بدلیل خشك شدن بوته ها در اثر سرمای دیررس بهاره با بارانهای شدید باشد.
برداشت پنبه
برداشت آخرین مرحله از عملیات كشاورزی پنبه می باشد كه دقت در آن و برداشت به موقع و صحیح آن نقش مهمی در افزایش عملكرد دارد.
nغوزه ها هنگامی كاملاً رسیده هستند كه شكفته بود. و دیواره های تخمدان مایل به زرد باشد. فاصله زمانی بین رسیدن اولین غوزه تا آخرین غوزه زیاد است بنابراین نمی توان صبر كرد تا تمام غوزه ها را یكباره برداشت نمود و باید این كار را طی ۲ تا ۳ مرحله انجام داد.
nدر ایران كار برداشت پنبه بیشتر با دست انجام می گیرد اولین چین پنبه را معمولا وقتی نیمی از غوزه ها رسیدند انجام می دهند هر كارگر بسته به زمین و میزان محصول در روز ۳۰ تا ۷۰ كیلو گرم وش برداشت می كند مابقی غوزه ها را در یك یا دو چین دیگر برداشت می كنند.
در زراعتهای مكانیزه پنبه با دو نوع دستگاه به نام غوزه چین و پنبه چین برداشت می شود. غوزه چین مجهز به چنگكهایی است كه غوزه را برداشت كرده و نیمه چین فقط پنبه را برداشت می كند. برداشت مكانیزه احتیاج به ضرورتهایی دارد كه یكی از آنها عاری بودن مزرعه از علفهای هرز است كه موجب اختلال در برداشت می گردد همچنین برگها نیز باید حذف گردد اگر چه خود برگهای در اثر پیری ریزش می كنند اما باید این عمل را تسریع كرد تا غوزه ها در معرض آفتاب قرار گرفته و زودتر برسند برای این كار می توان از علف كش گراماكسون كه برگ را بطور متصل به بوته خشك می كند استفاده كرد. همچنین می توان از موارد برگ ریز نیز استفاده كرد مواردی مثل مكرات كلسیم كه برگهای از بوته جدا كرده و كار برداشت مكانیزه را تسهیل می كند.

فایل پاورپوینت ۲۴ اسلاید

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

دانلود پاورپوینت انگور

دانلود پاورپوینت انگور

دسته بندی کشاورزی و زراعت
فرمت فایل ppt
حجم فایل ۲۳۱ کیلو بایت
تعداد صفحات ۲۷
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

مقدمه

تولید سالیانه انگور بالغ بر ۶۵ میلیون تن می باشد . انگورها در حدود ۹ میلیون هكتار از سطوح زیر كشت را به خود اختصاص می دهند. كه بیشترین مصرف آن برای تولید نوشابه های الكلی است . همچنین برای تازه خوری و تولید كشمش نیز از آن استفاده می شود.

این متن بیشتر دربارة انگورهایی بحث می كند كه vinifera Vitis خالص نیستند . Vitis قسمت كوچكی از تولید كل جهان را به خود اختصاص می دهد. اغلب برنامه ای اصلاحی كولتیوارهایی را تعقیب می كنند كه توسط قلمه و پایه وژرم پلاسم ازدیاد می شوند.

منابع رژم پلاسمی كه vinifera نیستند دارای مقاومت به حشرات ، بیماریها و تغییرات شدید محیطی هستند كه در vinifera یافت نمی شود . گونه های nonvinifera همچنین بهترین منبع ژنی برای كلون های مولكولی و انتقال به كولیتوارهای vinifera هستند. بكارگیری هیبریدهای بین گونه ای نتایج خوبی در گسترش رشد انگور در مناطقی كه كشت vinifera نا موفق بوده (بعلت آفات و یا تغییرات شدید دما) داشته است . در كل توسعة پایه خیلی فعال است و تماماً بستگی به رژم پلاسم nonvinifera دارد.

مبداء پیدایش و محل توسعه

كشت انگور یك هنر باستانی است . مدارك و اسناد نشان می دهد كه كشت انگور و درست كردن شراب در مصر به ۵۰۰۰ تا ۶۰۰۰ سال پیش باز می گردد. قبل از شروع قرن اول ، انگور و شراب در نظر مردم خاورمیانه و مدیترانه مهم جلوه می كرد. انگور نه تنها از نقطه نظر تولید شراب اهمیت داشت ، بلكه از لحاظ تازه خوری نیز مدنظر بود. انگور دارای كالری زیاد و در حدود ۲۰تا۲۵ % قند است . انگور خشك شده در حدود ۸۰% قند دارد و یكی از منابع متعدد قندی است كه می توانند ذخیره و براحتی مصرف شوند.

مناطقی كه تمدن انسان نخستین از آنجا صورت گرفته ، جایی بین دریای سیاه و دریای كاسپین است كه انگورها هنوز بصورت وحشی یافت می شوند vinifera را نیز می توان از قدیمی ترین انگورهایی دانست كه در آنجا رشد كرده است . محل پیدایش اولیه، منطقة مدیترانه بوده كه بطرف نواحی ساحلی گسترش یافته است. در قرن ۱۵ كشت انگور در جزایر قناری و Maderia پایه گذاری شد. سپس به آفریقا جنوبی ، استرالیا و آمریكای جنوبی كشده شد. اولین انگورهای شرابی در قرن ۱۸ از مكزیكو به كالیفرنیا آورده شدند و در نیمه اول قرن ۱۸، پرورش انگور و ساختن شراب ابتدا در كالیفرنیا انجام شد و بسرعت از سال ۱۸۶۰ تا۱۹۰۰ به سایر نقاط پراكنده شد.

خانوادة ویتاسه كه خانوادة انگور بشمار می رود. شامل ۱۴ جنس و بالغ بر ۱۰۰۰ گونه است و گستردگی زیادی از نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری گرفته تا مناطق معتدله را دارد. جنسی كه اهمیت اقتصادی زیادی را دارد، Vitis است . دیگر گونه ها كه شامل Cissusantartica Ampelopsis parthenocissus است بیشتر جنبه تزئینی دارند. Vitis دارای دو زیر جنسی است كه Muscadinae و EuVitis نامیده می شوند كه فقط از لحاظ تعداد كروموزوم با هم تفاوت دارند. در Muscadinae 40=n2 ودر EuVitis 38=n2 است و امكان هیبریداسیون بین آنها وجود ندارد. زیر جنس EuVitis برحسب منطقة پراكندگی به سه دسته تقسیم می شود . گونه های وحشی و بومی امریكا ، دارای ارزش زیادی برای اصلاح كنندگان هستند. ولی در مقابل آفت فیلوكرا، حساس بوده و نابود می شوند. از مهمترین آنها می توان به مواد زیر اشاره كرد.

.V.rapestris در مناطق شنی و سنگلاخی جنوب آمریكا و مكزیك پراكنده است و نیز جنوب میسوری ، ایلینویس ، آركانزاس ، كنتاكی ، تنسی، اوكلاهما و تگزاس شرقی و مركزی مقاوم به فیلوكسرا و بیماریهای قارچی ریشه است .

ریشه ها دارای فعالیت بسیاری بوده و تا اعماق زمین فرو می روند. مقاوم به سفیدك پودری و خشكی و آهك بیش از حد خاك است .

 1. ripria مناطق وسیعی از كانادا تا تگزاس و از غرب تا یوتا. دارای مقاومت بسیار به فیلوكسرا و اغلب بیماریهای قارچی است و متحمل سرمای زمستان و دارای قدرت سازگاری بسیار بالایی است . دارای ریشه های قوی است و به آسانی تكثیر می شود. حساس به آهك زیاد خاك است . زود گل بوده و دارای میوة زود رس است . میوه دارای قند واسید زیاد است.
 2. monticola در كوههای تگزاس بسیار است . دارای مقاومت بسیار به آهك است . مقاوم بهفیلوکسراو اغلب بیماریهاست . رشد كمی داشته و ازدیاد آن مشكل است . بندرت در هیبریداسیون ها بكار می رود.
 3. vulpina انگور زمستانی است . دارای محدوده ای از پراكندگی از دریاچه های بزرگ تا فلورید است . دارای قدرت زیاد، مقاوم به فیلوكسرا و حساس به آهك زیاد خاك است . از آن در فرانسه بندرت بعنوان پایه استفاده می شود. مقاوم به سفیدك داخلی و بیماریهای ریشه است .
 4. aestivalis انگور تابستانی است . از نیوانگلند تا جرجیا واز آركانزاس بطرف رودخانه می سی سی پی است . مقاوم به فیلوكسرا ولی نسبت به چند بیماری قارچی مقاومت چندانی ندارد. دارای میوه های مطلوبی است.
 5. biocolor در قسمتهای شمالی و شرقی آمریكا یافت می شود . V.aestivalisargentifolia نیز نامیده می شود. خصوصیاتی شبیه V.aestivalis دارد.
 6. candicans انگور وحشی برگرفته از تگزاس ، آركانزاس ، اوكلاهماست . دارای مقاومت به فیلوکسرا و قدرت سازگاری بسیار با گرما و خشكی است . كمتر از آن بعنون پایه استفاده می شود. زیرا پیوند آنها كمتر می گیرد. و ریشة ضعیفی دارند. حساس به آهك زیاد خاك هستند. مقاومت به سفیدك درونی و پوسیدگی ریشه بسیار بالاست.
 7. cinerea انگوری است از مركز و جنوب شرقی ایالات متحده . مقاوم بهفیلوکسرا. سفیدك داخلی ، سفیدك سطحی، پوسیدگی ریشه، اما با آهك بالای خاك سازگار نیست. ریشه دهی ضعیف و پیوند آن مشكل است .
 8. berlandieri انگور اسپانیایی ، از تگزاس و مكزیكو . مقاوم به فیلوکسرا. مقاوم به آهك

زیاد خاك و خشكی و نماتدهای خاك. سیستم ریشه ای ضعیف ، پیوند كمتر می گیرد. شاخساره ها دارای مقاومت خوبی به انواع سفیدكها هستند.

 1. Labrusca انگور روباه ، از نیوانگلند تاجرجای شمالی و ایندیانا و در امتداد رودخانة‌اوهایو، مقاوم به سرما و دارای میوه های بزرگی است . مقاومت آن به فیلوکسرا كم است ولی مقاومت بسیار عالی در برابر سفیدك داخلی دارد. نسبت به پوسیدگی سیاه ریشه ضعیف است.
 2. acerifolia انگور شنی یا انگور ساحلی. دارای طعم متوسط ، مقاومت عالی به سرمای زمستانی و مقاوم به سفیدك درونی و سطحی. مقاومت كم به فیلوکسرا و نیز حساس به مقدار كم آهن است . مقاوم به شوری است .
 3. champinii مقاوم به بیماریها ، خشكی وفیلوکسرا و پوسیدگی سیاه ریشه و نماتدهای ریشه است . بعلت حساس بودن به كمبود آهن و پیوند مشكل ،از آن بطور گسترده استفاده نمی شود. در محدوده های طبیعی خود در خاكهای آهكی رشد می كند.
 4. vinifera دارای بالغ بر ۱۴۰۰۰ كولیتوار است كه در سرتاسر جهان پرورش داده می شود. تعدادی از گیاهشناسان Vinifera های وحشی را به دو زیر گونه تقسیم می كنند. اولیGmelSylvestris در اروپای مركزی و جنوبی ، آفریقای شمال غربی ، غرب تركیه و اسرائیل موجود است كه البته انگورهای وحشی در اسرائیل زیاد شناخته شده نیستند. و دومی caucasia كه در جنوب روسیه، آمریكا ، قفقاز، آناتولی ، ایران ، تركستان و كشمیر یافت می شود. در گونه دوم تنوع میوه را مشاهده می كنیم . انگورهای كشت شده ای كهD.C sativia نامیده می شوند گاهاً بعنوان زیر گونه سوم مورد مطاله قرار می گیرند كه هنوز مورد بحث گیاهشناسان است .
تاریخ توسعه

Galet در سال ۱۹۸۸ اظهار كرد كه دو گونة vinifera بنام V.vinifera و V.sylvestris موجودند . محلی پیدایش اغلب Vinifera های كشت شده در گذشته از بین رفته است . Galet در سال ۱۹۹۰ بالغ بر ۲۲۹ گونه انگور را معرفی كرد كه در میان ۱۵۰۰ گونه، شباهت زیادی بهم داشتند. وی مداركی از ۲۵۹ گونه از انگورها را نشان داد كه V.vinifera بودند كه این مدارك دال بر این بود كه اكثر این گونه ها در فرانسه بوده اند . ۵۹ كولیتوار از این كولیتوارهای كشت شده بالغ بر ۲۰۰۰۰ هكتار از اراضی زیر كشت را اشغال كرده اند كه در سرتاسر جهان بالغ بر ۵۵% كل انگورهای كشت شده می شود.

انگورهای محلی آمریكا

اغلب گیاهشناسان معتقدند كه انگورهای Vinifera مختص امریكا بوده اند كه در امریكای شمالی شرقی رشد می كرده اند . تلاش برای اصلاح از اوایل قرن ۱۷ شروع شده وتاكنون نیز ادامه دارد. امروز ما می دانیم كه این ارقام نسبت به بیماریهای محلی وآفات خاك و دمای پایین در زمستان مقاوم شده اند.

امروزه درامریكا تلاشهای گسترده ای برای یافتن اطلاعات جدید در مورد انگور انجام می گیرد، بخصوص در Davis كالیفرنیا.

Isabella catawba و concord ارقامی هستند كه در سالهای ۱۸۰۰ تا ۱۸۵۰ شناخته شده اند و توسط اصلاحگران نیز اصلاح شده اند، هیبریدهای بین گونه ای Vinifera هستند . یكی از این اصلاحگران بنام E.S.rogers كه در سالهای ۱۸۹۹-۱۸۲۶ در ماسا چوست زندگی می كرد،labrusca رابا Black Hamburg و white chasselas تلاقی داد. چندین مورد از این تلاقی ها ، نامگذاری نشدند ولی ارقام دیگری نیز بودند كه از آنها در سطح تجارتی استفاده می شد كه یكی از آنها بنام Agarram تا سال ۱۹۶۰ در سطح تجارتی پرورش داده می شد.

توسعة انگورهای آمریكا در اروپا

در اواخر قرن نوزدهم ، وقتی كه در فرانسه انگورهایی كه روی پایه های مقاوم پیوند زده شده بوند توسط فیلوکسرا نابود شدند، دورگ گیری از انگورهای بومی امریكا به فرضی مهم بدل شد.فیلوکسراحشره ای است بومی شمال ، مركز و شمال امریكا جنوبی، از ریشه های مؤ تغذیه می كند و در برخی از گونه ها، در روی برگ گال درست می كند، بومی مناطق گرمسیری است، این حشره ، احتمالاً وقتی كه قبل از سال ۱۸۶۰ به فرانسه برده شد، روی ریشه های مو اسكان گزید. زیرا آنها به سفیدك مقاوم بودند. برای تركیب اغلب صفات مطلوب از گونه های مختلف ،‌تلاقی های بین گونه ای زیادی در میان گونه های متنوعی از انگورهای امریكا و Vinifera و نیز بین خود انگورهای امریكایی انجام شد . اصلاحگران زیادی از خود امریكا، یا فرانسه و یا با مشاركت یكدیگر در این طرح انجام وظیفه كردند.

اهداف اصلاح مدرن

اهداف معمول در اغلب برنامه های اصلاحی در انگور بشرح زیر است . a. سازگار كردن با تولید در محلهای مختلف .b . تولید ارقامی باعملكرد بالا و كیفیت مطلوب. اهداف دیگر این برنامه تولید تركیبی از گونه های سازگار باعوامل محیطی و كیفیت بالای میوه است. انگورها معمولاً در نیمكرة شمالی بین ۲۰تا ۵۱ عرض جغرافیایی پرورش داده می شوند . اغلب، كولیتوارهای V.vinifera در درة راین در آلمان ، بریتیش كلمبیا و كانادا كشت می شوند. از طرف جنوب نیز به داخل هندوستان وارد می شوند. در نیمكره جنوبی انگورها بین ۲۰تا۴۰ عرض جغرافیایی پرورش داده می شوند . مهمترین عواملی كه باعث می شوند این انگورها در این نواحی رشد كنند. طول فصل رشد (كه باید برای بلوغ میوه وخود مو مناسب باشد) و دیگری سرمای زمستان است . Vinifera در دمای ۰C 20- آسیب می بیند. مهمترین بیماری در اكثر زمینهای زراعی ، سفیدك می باشد كه توسط قارچ uncinela necator حادث می شود. این بیماری در سالهای بین ۱۸۰۰ تا ۱۸۵۰ از امریكای شمالی به اروپا آورده شد. سپس پوسیدگی سیاه ریشه ، مناطق گسترده ای از اروپا و امریكای شمالی و شرقی را تحت پوشش قرار داد. منبع مقاومت به همة این بیماریها ممكن است در ارقام بومی آمریكایی موجود باشد . بیماری دیگری كه در مناطق گرم و مرطوب شایع شد، بیماری آنتراكنوز بود. Elsinoe ampelina . بیماری باكتریایی xylella fastidosa نیز در فلوریدا و مناطق گرم شایع شد. نماتدها نیز ممكن است به ریشه های انگور حمله كنند. در كالیفرنیا همة كولیتوارها و اغلب پایه هایی كه بصورت تجارتی كشت می شدند آسیب دیدند.

تكنیك های اصلاح

یك برنامه اصلاحی شامل تعیین صفات خوب و تركیب آنهاست و باید بوسیلة كنترل گرده افشانی و سپس تولید بذر و پرورش وكاشت بذر صورت گیرد. تكنیكهای اصلاح به آگاهی اساسی از نمو گل و جوانه زنی بذر بستگی دارند كه بعداً تكنیكهای اصلاحی از طریق انتقال ژن نیز به آن اضافه شده است.

فایل پاورپوینت ۲۷ اسلاید

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پاورپوینت علفهای هرز و راه های مقابله با آنها

پاورپوینت علفهای هرز و راه های مقابله با آنها

دسته بندی کشاورزی و زراعت
فرمت فایل pptx
حجم فایل ۹۵۰ کیلو بایت
تعداد صفحات ۹۰
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

این پاورپوینت در مورد علفهای هرز و راه های مقابله با آنها در۹۰ اسلاید زیبا قابل ویرایش و کامل شامل مقدمه،تعریف، علفهای هرز و راه های مقابله با آنها،علف هرز،انواع علفهای هرز،کنترل علفهای هرز،مزایا و معایب علف هرز،مبدا و منشا علفهای هرز،تقسیم بندی علفهای هرز،روشهای کنترل علفهای هرز،بوم شناسی و مدیریت علف هرز‌،تیره های علفهای هرز،و… می باشد.

قسمتی از متن:

رویش گیاه در محلی غیر از محل اصلی خود ، گیاه ناخواسته ، گیاهی با ارزش منفی و سرانجام گیاهانی که با گیاهان کشت شده زندگی می‌کنند. تعاریف مربوط به علف هرز در اکثر موارد حاکی از وجود نوعی ارتباط و وابستگی بین گیاه و فعالیتهای کشاورزی بشر می‌باشد.

اصولا در محیطهای دست خورده‌ای که در آنها نقش بشر مهمترین عامل آشفتگی شناخته شده است گیاهان هرز به مناسبت سازش قابل توجهی که دارند بهتر رشد می‌کنند. تولید بذر فراوان ، طولانی بودن دوره خواب ، توانایی ادامه حیات در شرایط نامساعد ، قدرت رقابت و آشفته ساختن محیط ، توانایی گسترش در بعضی موارد و انتشار به طریق رویشی از اختصاصات قابل توجه اکثر گونه‌های علفهای هرز می‌باشد. ممکن است در برخی موارد گیاهان زراعی در محلی ناخواسته برویند، که در چنین مواردی این گونه گیاهان را می‌توان از علفهای هرز به شمار آورد. مانند رویش گندم در مزرعه جو.

مبدا و منشا علفهای هرز

انسانها به همان اندازه که در تغییر ارزشهای کمی و کیفی محصولات زراعی نقش مهمی دارند، در تغییرات تدریجی علفهای هرز نیز دخالت دارند. از دوران قبل از تاریخ ، یخچالها مهمترین عامل دگرگونی سیمای پوشش گیاهی کره زمین بوده‌اند. بدین ترتیب قسمت اعظم علفهای هرز نواحی معتدل گونه‌هایی هستند که در مناطق ایجاد شده به علت یخبندانها ، گسترش یافته‌اند. کشاورزی یکی دیگر از عوامل مهمی است که در سطح وسیع‌تر به شیوه‌ای سریع‌تر از یخبندانها ، موجب آشفتگی و دگرگونی محیط شده است.

بسیاری از گیاهان که امروزه علفهای هرز را تشکیل می‌دهد قبل از زندگی روستانشینی و آغاز کشاورزی وجود نداشته‌اند و احتمالا همراه با گیاهان زراعی بوجود آمده‌اند، چنانکه در بعضی موارد از اجداد و نیاکان واقعی واریته‌های کشت شده به شمار می‌آیند. بدین معنی که بعضی از گیاهان زراعی امروز ، ممکن است حاصل تغییر و تکامل علفهای هرز باشند.

سیر تحولی علفهای هرز

علفهای هرز ممکن است به دو طریق زیر بوجود آمده باشند:

گونه‌های وحشی که به مرور زمان طولانی خود را با محیطهایی که دگرگونیهای طبیعی و غیر طبیعی داشته‌اند سازش داده‌اند.

گونه یا واریته‌های جدیدی که در خلال توسعه و گسترش کشاورزی ظاهر شده‌اند.

تقسیم بندی علفهای هرز

علفهای هرز اجباری

بسیاری از علفهای هرز هرگز به صورت وحشی وجود ندارند، زیرا ممکن است که در خلال توسعه و گسترش کشاورزی ظاهر شوند. بنابراین فقط در میان گیاهان زراعی که بشر در رویش و پرورش آنها دخالت دارد می‌رویند. این قبیل علفهای هرز را علفهای هرز اجباری می‌نامند. شامل پیچک صحرایی ، تربچه وحشی هستند. مبدا چنین گیاهانی تاکنون شناخته نشده است ولی به برخی از گیاهان زراعی شباهت دارند.

علفهای هرز اختیاری

علفهای هرز اختیاری گیاهانی هستنتد که هم بطور وحشی و هم محیطهایی که دست بشر در آنها دخالت دارد، می‌رویند. گونه گل عقربی و گونه‌های مختلف پیاز و ماشک نمونه‌های از علفهای هرز اختیاری هستند.

چرا علف هرز داریم؟

انسان در بعضی مناطق مجبور شده است که کار کشاورزی خود را با شرایط اقلیمی منطقه سازش دهد. از این رو در بعضی مناطق یا نوارهای جغرافیایی ما فقط محصولات معینی ، نظیر ذرت ، گندم ، برنج و میوه کشت می‌شوند. توانایی سازگاری و تطابق گیاهان زراعی با محیط غالبا کمتر از گونه‌های بدمی بوده است. از اینرو جای تردید است که گیاهان زراعی بتوانند بدون کمک و دخالت انسان ، مدت زیادی در یک محیط دوام آورند.

زیرا علفهای هرز که سازش بیشتری با محیط دارند به سرعت رشد کرده تمام مزارع را اشغال می‌کنند و موجب از بین رفتن گیاهان زراعی می‌گردند. بنابراین یکی از علل تسلط علفهای هرز به گیاهان زراعی سازش کم گیاهان اخیر با محیط است. بعضی از روشهای کشاورزی نوین ، زمینه گسترش و نفوذ علفهای هرز را بیشتر فراهم می‌سازند بدین صورت که:

کاشت خطی گیاهان زراعی سبب می‌شود که در فواصل باقی مانده و بدون گیاه ، محیطی مناسب برای اجتماع و نفوذ گونه‌های دیگر گیاهی باشد.

غالبا در مزارعی که حفظ گیاه زراعی خاصی کشت می‌گردد گیاه زراعی که آنطور که باید و شاید موفق به بهره برداری کامل از امکانات کشت نمی‌شود. در این موارد می‌توان گفت که هر گیاهی دارای سیستم ریشه‌ای خاص است که فقط قادر به بهره داری از آب و مواد غذایی موجود در طبقه معین از خاک می‌باشد مثلا گندم دارای ریشه افشان بوده و مواد غذایی مواد را از طبقات سطحی زمین بدست می‌آورد در صورتی که کاهو و هویج با دارا بودن ریشه راست از قسمت عمق خاک مواد غذایی لازم را تهیه می‌کنند.

بطوری که دانه‌های آنها همزمان با دانه‌های گیاهان زراعی می‌رسند و درو می‌شوند و در موقع کشت نیز همراه با آنها کاشته می‌شوند، مانند بعضی واریته‌های نی که در زراعتهای گیاهان زراعی مانند ذرت ، قیاق ، می‌رویند و نظیر آنها رشد کرده و سنبله‌هایشان همزمان با آنها می‌رسد. در حالی که دوره خواب و قابلیت شکنندگی ساقه این علفهای هرز بیش از قیاق است.

آینده بحث

با توجه به اینکه هر گیاه به نوبه خود از ساحختار پیچیده و شگفت آوری تشکیل شده است که در آن هزاران فرایند حیاتی با نظم و ترتیب معین به انجام وظیفه مشغولند بایستی این ساختارها و فرایند در بومهای کشاورزی مربوطه به خوبی شناخته شوند و نقاط حساس و متمایز کننده آنها نیز ، از نظر مقایسه بین گیاهان زراعی و علف های هرز وابسته ، به خوبی مشخص شود فقط در این صورت است که می‌توان زمینه‌های کنترل و مهار علف‌های هرز را فراهم کرد و به گیاهان زراعی مورد علاقه فرصت رشد و بالندگی بخشید.

ضمنا کوتاه بودن دوره نمو و گسترش کم و محدود ریشه‌ها در بعضی از گیاهان زراعی نیز از عوامل دیگری هستند که بهره برداری از امکانات زمین و کشت را دچار اشکال می‌سازند و چه بسا همین موضوع موجب کندی نمو برگها شده و در نتیجه گیاه نتواند از آفتابی که در دسترس دارد به اندازه کافی استفاده نماید. در چنینی حالاتی علفهای هرز قادرند به راحتی از این منبع استفاده نماید. بعضی از علفهای هرز رشد و نموی همانند گیاهان زراعی دارند.

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

تحقیق شناخت علفهای هرز و راه های مقابله با آنها،

تحقیق شناخت علفهای هرز و راه های مقابله با آنها،

دسته بندی کشاورزی و زراعت
فرمت فایل docx
حجم فایل ۳۶۶ کیلو بایت
تعداد صفحات ۷۰
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

این تحقیق در مورد شناخت علفهای هرز و راه های مقابله با آنها در ۷۰ صفحه در قالب ورد و قابل ویرایش شامل علفهای هرز و راه های مقابله با آنها،علف هرز،انواع علفهای هرز،کنترل علفهای هرز،مزایا و معایب علف هرز،مبدا و منشا علفهای هرز،تقسیم بندی علفهای هرز،روشهای کنترل علفهای هرز،بوم شناسی و مدیریت علف هرز‌،تیره های علفهای هرزو… می باشد

فهرست

مقدمه.۴

مبدا و منشا علفهای هرز۴

سیر تحولی علفهای هرز۵

تقسیم بندی علفهای هرز۵

علفهای هرز اجباری..۵

علفهای هرز اختیاری..۵

چرا علف هرز داریم؟۵

آینده بحث…۶

انتشار و عبور گیاهان هرز از موانع بزرگ…۷

راههای عمده انتقال گیاهان هرز از قاره‌ای به قاره دیگر.۷

انتشار گیاهان هرز در محدوده‌های کوچک….۷

عواملی که در انتشار گیاهان هرز دخیل‌اند.۸

تکثیر رویشی..۹

انواع مهم ساقه‌های زیرزمینی..۹

تکثیر زایشی..۱۰

عوامل موثر در تولید دانه گیاهان..۱۰

طبقه‌بندی گیاهان هرز۱۲

گیاهان هرز یک ساله.۱۲

گیاهان هرز دو ساله.۱۲

گیاهان هرز چندساله.۱۲

از بین بردن گیاهان هرز چند ساله.۱۳

تقسیم بندی علف کشها۱۴

طبقه بندی شیمیایی علف کشها۱۴

عکس‌العمل گیاهان نسبت به علف کشها۱۴

جذب علف کشها توسط اندامهای گیاهی..۱۵

جذب برگی..۱۵

جذب بوسیله اندامهای زیر زمینی..۱۵

انتقال علف کشها۱۵

سرنوشت مولکولی علف کشها در گیاهان عالی..۱۶

اجرای تناوب زراعی:۱۸

نتیجه گیری..۲۲

علفهای هرز باغات انار۲۳

اهمیت اقتصادی وخسارت :۲۴

طبقه بندی وشناسایی علف های هرز:۲۵

طبقه بندی، شناسایی و کنترلعلفهای هرز۲۵

کنترل علف های هرز۲۸

کنترل شیمیایی علفهای هرز۲۹

مقدار مصرف علفکشهای رایج فوق به شرح زیر می باشد.۳۰

کنترل شیمیایی علف های هرز۳۰

سم پاشی واصول ایمنی..۳۰

نحوه ی عمل :۳۱

در سمپاشی مزارع به نکات زیر توجه داشته باشیم:۳۱

بوم شناسی و مدیریت علف هرز‌32

علف‌های هرز یکساله، دوساله و چند ساله.۳۳

اویارسلام ارغوانی..۳۳

پنجه مرغی..۳۴

تقسیم بندی علف‌های هرز از روی خصوصیات ساقه.۴۳

مبدا و منشا علفهای هرز۵۲

سیر تحولی علفهای هرز۵۳

روشهای کنترل علفهای هرز۵۴

بوم شناسی و مدیریت علف هرز۵۴

علفهای هرز یکساله، دوساله و چند ساله.۵۵

فهرست اسامی تیره های علفهای هرز:۵۶

ویژگی علفهای هرز۵۷

خسارت علفهای هرز۵۷

گیاهان هرز آبزی..۶۰

كنترل گیاه هرز به روش بیولوژیكی..۶۰

تناوب زراعی..۶۱

تراكم گیاهی..۶۱

كنترل بیولوژیكی بوسیله حشرات…۶۱

مزایای كنترل گیاه هرز با مواد شیمیایی..۶۳

مدیریت بهینه مصرف سم درمبارزه با علفهای هرز۶۳

روشهای استفاده از علف كش….۶۶

منابع:۶۹

مقدمه

رویش گیاه در محلی غیر از محل اصلی خود ، گیاه ناخواسته ، گیاهی با ارزش منفی و سرانجام گیاهانی که با گیاهان کشت شده زندگی می‌کنند. تعاریف مربوط به علف هرز در اکثر موارد حاکی از وجود نوعی ارتباط و وابستگی بین گیاه و فعالیتهای کشاورزی بشر می‌باشد.

اصولا در محیطهای دست خورده‌ای که در آنها نقش بشر مهمترین عامل آشفتگی شناخته شده است گیاهان هرز به مناسبت سازش قابل توجهی که دارند بهتر رشد می‌کنند. تولید بذر فراوان ، طولانی بودن دوره خواب ، توانایی ادامه حیات در شرایط نامساعد ، قدرت رقابت و آشفته ساختن محیط ، توانایی گسترش در بعضی موارد و انتشار به طریق رویشی از اختصاصات قابل توجه اکثر گونه‌های علفهای هرز می‌باشد. ممکن است در برخی موارد گیاهان زراعی در محلی ناخواسته برویند، که در چنین مواردی این گونه گیاهان را می‌توان از علفهای هرز به شمار آورد. مانند رویش گندم در مزرعه جو.

مبدا و منشا علفهای هرز

انسانها به همان اندازه که در تغییر ارزشهای کمی و کیفی محصولات زراعی نقش مهمی دارند، در تغییرات تدریجی علفهای هرز نیز دخالت دارند. از دوران قبل از تاریخ ، یخچالها مهمترین عامل دگرگونی سیمای پوشش گیاهی کره زمین بوده‌اند. بدین ترتیب قسمت اعظم علفهای هرز نواحی معتدل گونه‌هایی هستند که در مناطق ایجاد شده به علت یخبندانها ، گسترش یافته‌اند. کشاورزی یکی دیگر از عوامل مهمی است که در سطح وسیع‌تر به شیوه‌ای سریع‌تر از یخبندانها ، موجب آشفتگی و دگرگونی محیط شده است.

بسیاری از گیاهان که امروزه علفهای هرز را تشکیل می‌دهد قبل از زندگی روستانشینی و آغاز کشاورزی وجود نداشته‌اند و احتمالا همراه با گیاهان زراعی بوجود آمده‌اند، چنانکه در بعضی موارد از اجداد و نیاکان واقعی واریته‌های کشت شده به شمار می‌آیند. بدین معنی که بعضی از گیاهان زراعی امروز ، ممکن است حاصل تغییر و تکامل علفهای هرز باشند.

سیر تحولی علفهای هرز

علفهای هرز ممکن است به دو طریق زیر بوجود آمده باشند:

گونه‌های وحشی که به مرور زمان طولانی خود را با محیطهایی که دگرگونیهای طبیعی و غیر طبیعی داشته‌اند سازش داده‌اند.

گونه یا واریته‌های جدیدی که در خلال توسعه و گسترش کشاورزی ظاهر شده‌اند.

تقسیم بندی علفهای هرزعلفهای هرز اجباری

بسیاری از علفهای هرز هرگز به صورت وحشی وجود ندارند، زیرا ممکن است که در خلال توسعه و گسترش کشاورزی ظاهر شوند. بنابراین فقط در میان گیاهان زراعی که بشر در رویش و پرورش آنها دخالت دارد می‌رویند. این قبیل علفهای هرز را علفهای هرز اجباری می‌نامند. شامل پیچک صحرایی ، تربچه وحشی هستند. مبدا چنین گیاهانی تاکنون شناخته نشده است ولی به برخی از گیاهان زراعی شباهت دارند.

علفهای هرز اختیاری

علفهای هرز اختیاری گیاهانی هستنتد که هم بطور وحشی و هم محیطهایی که دست بشر در آنها دخالت دارد، می‌رویند. گونه گل عقربی و گونه‌های مختلف پیاز و ماشک نمونه‌های از علفهای هرز اختیاری هستند.

چرا علف هرز داریم؟

انسان در بعضی مناطق مجبور شده است که کار کشاورزی خود را با شرایط اقلیمی منطقه سازش دهد. از این رو در بعضی مناطق یا نوارهای جغرافیایی ما فقط محصولات معینی ، نظیر ذرت ، گندم ، برنج و میوه کشت می‌شوند. توانایی سازگاری و تطابق گیاهان زراعی با محیط غالبا کمتر از گونه‌های بدمی بوده است. از اینرو جای تردید است که گیاهان زراعی بتوانند بدون کمک و دخالت انسان ، مدت زیادی در یک محیط دوام آورند.

زیرا علفهای هرز که سازش بیشتری با محیط دارند به سرعت رشد کرده تمام مزارع را اشغال می‌کنند و موجب از بین رفتن گیاهان زراعی می‌گردند. بنابراین یکی از علل تسلط علفهای هرز به گیاهان زراعی سازش کم گیاهان اخیر با محیط است. بعضی از روشهای کشاورزی نوین ، زمینه گسترش و نفوذ علفهای هرز را بیشتر فراهم می‌سازند بدین صورت که:

کاشت خطی گیاهان زراعی سبب می‌شود که در فواصل باقی مانده و بدون گیاه ، محیطی مناسب برای اجتماع و نفوذ گونه‌های دیگر گیاهی باشد.

غالبا در مزارعی که حفظ گیاه زراعی خاصی کشت می‌گردد گیاه زراعی که آنطور که باید و شاید موفق به بهره برداری کامل از امکانات کشت نمی‌شود. در این موارد می‌توان گفت که هر گیاهی دارای سیستم ریشه‌ای خاص است که فقط قادر به بهره داری از آب و مواد غذایی موجود در طبقه معین از خاک می‌باشد مثلا گندم دارای ریشه افشان بوده و مواد غذایی مواد را از طبقات سطحی زمین بدست می‌آورد در صورتی که کاهو و هویج با دارا بودن ریشه راست از قسمت عمق خاک مواد غذایی لازم را تهیه می‌کنند.

ضمنا کوتاه بودن دوره نمو و گسترش کم و محدود ریشه‌ها در بعضی از گیاهان زراعی نیز از عوامل دیگری هستند که بهره برداری از امکانات زمین و کشت را دچار اشکال می‌سازند و چه بسا همین موضوع موجب کندی نمو برگها شده و در نتیجه گیاه نتواند از آفتابی که در دسترس دارد به اندازه کافی استفاده نماید. در چنینی حالاتی علفهای هرز قادرند به راحتی از این منبع استفاده نماید. بعضی از علفهای هرز رشد و نموی همانند گیاهان زراعی دارند.

بطوری که دانه‌های آنها همزمان با دانه‌های گیاهان زراعی می‌رسند و درو می‌شوند و در موقع کشت نیز همراه با آنها کاشته می‌شوند، مانند بعضی واریته‌های نی که در زراعتهای گیاهان زراعی مانند ذرت ، قیاق ، می‌رویند و نظیر آنها رشد کرده و سنبله‌هایشان همزمان با آنها می‌رسد. در حالی که دوره خواب و قابلیت شکنندگی ساقه این علفهای هرز بیش از قیاق است.

آینده بحث

با توجه به اینکه هر گیاه به نوبه خود از ساحختار پیچیده و شگفت آوری تشکیل شده است که در آن هزاران فرایند حیاتی با نظم و ترتیب معین به انجام وظیفه مشغولند بایستی این ساختارها و فرایند در بومهای کشاورزی مربوطه به خوبی شناخته شوند و نقاط حساس و متمایز کننده آنها نیز ، از نظر مقایسه بین گیاهان زراعی و علف های هرز وابسته ، به خوبی مشخص شود فقط در این صورت است که می‌توان زمینه‌های کنترل و مهار علف‌های هرز را فراهم کرد و به گیاهان زراعی مورد علاقه فرصت رشد و بالندگی بخشید.

بر اساس مطالعات انجام شده تقریبا ۷۰۰ گونه گیاه هرز از اروپا به شمال شرقی آمریکا وارد شده است که حدود ۴۲۰ گونه یا تقریبا ۶۰ درصد آنها متعلق ۷ تیره گیاهی شاملتیره کاسنی،تیره گندم،تیره شب‌بو،تیره نعناع،تیره بقولات،تیره میخکوتیره میمونمی‌باشد. حرکت و مهاجرت گیاهان هرز از غرب به شرق کره زمین مانند حرکت گیاهان هرز از شرق به غرب عظیم نبوده است. تعداد محدودی از گونه‌های آمریکایی به اروپا وارد شده که امروزه از گیاهان هرز به شمار می‌آیند. حرکت و تهاجم گیاهان هرز در جهات شمالی و یا جنوبی نسبتا کمتر بوده است. تعداد محدودی از گونه‌های مناطق گرمسیری در قسمت جنوبی ممالک متحده آمریکا منتشر شده‌اند.

انتشار و عبور گیاهان هرز از موانع بزرگدانه‌ها و اندام های رویشی(غده‌ها،پیازها،ریزوم‌ها)که وسیله تکثیر غیرجنسی گیاهان هستند، بوسیله انسان از موانع بزرگ طبیعی مانند کوهها ، اقیانوسها از منطقه‌ای به منطقه دیگر عبور کرده و سپس انتشار یافته‌اند. علاوه بر انسان ، پرندگان نیز امکان دارد که برخی از دانه‌ها را از نقطه‌ای به نقطه دیگر حمل کند. تغییرات شدید جوی مانند گردبادها و طوفانهای شدید نیز ممکن است دانه‌ها را از محلی به محل بسیار دور افتاده حمل کنن

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

كشاورزی پایدار در حاصلخیزی خاک

كشاورزی پایدار در حاصلخیزی خاک

دسته بندی کشاورزی و زراعت
فرمت فایل ppt
حجم فایل ۱۵۰ کیلو بایت
تعداد صفحات ۱۰
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

مقدمه

در سال های اخیر در ایلات متحده و دیگر كشورهای مناطق معتدله جهان،

نظام‌های زراعی متداول كه اساساً بر مصرف زیاد انرژی و نهاده‌های شیمایی

متكی‌اند. از جنبه‌های مختلف مورد بازنگری و موشكافی‌های دقیق‌ قرار گرفته

است؛ بطوریكه در سال‌های ۱۹۸۰ روند روبه گسترش این بازنگری در ایالات

متحده ابعاد گسترده‌تری یافت و اركان اصلی نظام كشاورزی در این كشور مانند

دانشگاه ها، وزارت كشاورزی، تجارت و سایر بخش‌های مرتبط با آن را دربر گرفت،

در حالی كه دقیقاً در یك دهه قبل از آن، یعنی در سال‌های ۱۹۷۰، دئر این كشور،

عمدتاً مساله استفاده از وجب به وجب خاك و به حداكثر رساندن میزان عملكرد

درواحد سطح اط طریق نهاده‌های شیمیایی مدنظر قرار داشت. از این رو در

سال‌های اخیر متخصصان كشاورزی و تحلیلگران سیاسی همواره در پی آن بودند

كه راهی مناسب برای تلفیق فن‌آوری و سیاست بیابند تا بدین‌وسیله ضمن ایجاد

زمینه مطلوب برای بهره‌برداری بهینه از منابع موجود، مشكلات زبیست‌محیطی

كاهش یابد و امكان سودآوری بیشتر در كشاورزی نیز فراهم شود.

ودر ادامه داریم:

كشاورزی پایدار چیست؟

روش‌های پایدار برای حفظ حاصل‌خیزی خاك

اثرات فرسایش بر روی حاصلخیزی خاك

آب شویی

منابع تامین عناصر غذایی مورد نیاز محصول

جمع‌بندی

فایل پاورپوینت ۱۰ اسلاید

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پاورپوینت خیار

پاورپوینت خیار

دسته بندی کشاورزی و زراعت
فرمت فایل ppt
حجم فایل ۲٫۲۴۶ مگا بایت
تعداد صفحات ۳۲
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

مقدمه

¨خیار (Cucumissativus) گیاهی از تیرهکدوئیاناست که اقسام گوناگون دارد.
میوه‌اش درشت و سبز یاسفید رنگ است.
واژه خیار ریشه و بنیاد فارسی داشته و از فارسی به زبان عربی وارد شده.
تاریخچه
مبدأ خیار را نواحى جنوبى آسیا ( هندوستان ) ذکر کرده‌اند. در هندوستان حداقل
سه هزار سال كاشت می گردیده ورومیها و یونانیان قدیم نیز از آن استفاده می
نموده اند.
در این مناطق همچنان فرم‌هاى اولیه خیار که به‌صورت وحشى مى‌رویند و داراى
میوه‌هاى کوچک و تلخ مى‌باشندیافت مى‌شود.
کاشت خیار در دنیا سابقه چند هزار ساله دارد. حدود بیست قرن قبل از میلاد
مسیح مصریان قدیم از آن استفاده میكرده اند .
كشورهای تولید كننده
چین و امریكا

ایالت فلوریدا مهمترین تولید كننده خیار در آمریكا است و حدود یك سو م خیار كل

آمریكا را تولید می كند .

در ایران

استانهای كهكیلویه و بویر احمد، لرستان ، خوزستان و ایلام

فایل پاورپوینت ۳۲ اسلاید

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پاورپوینت کمپوت آناناس

پاورپوینت کمپوت آناناس

دسته بندی کشاورزی و زراعت
فرمت فایل ppt
حجم فایل ۶۷ کیلو بایت
تعداد صفحات ۹
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

قوطی کردن آناناس:

به کمک دستورالعمل زیر می توان آناناس را در منزل کنسرو کرد به این منظور

می توان آناناس را به تکه های حلقه ای و یا بزرگ خورد کرد. ما پیشنهاد می کنیم

که پس از باز کردن کنسرو مقداری شکر برای درست کردن شربت رقیق آناناس

اضافه کنیم و در صورت تمایل می توانیم از شربت غلیظ تر در این فرآیند استفاده

کنیم.

به یاد داشته باشیم که در این حال از دستور العمل غذایی مختلف پیروی کنیم.

پیشنهاد می شویم در کنسرو سازی از میوه های ارگانیک که سم پاچی نشده اند

استفاده کنیم، برای ثابت نگه داشتن رنگ آن از آبلیمو استفاده کنیم.

ودر ادامه داریم:

دستور العمل تهیه کمپوت آناناس

شدت غلظت شربت از طریق زیر مشخص می شود

مراحل کنسرو کردن آناناس

فایل پاورپوینت ۹ اسلاید

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

عوامل و فاكتورهای خاكزایی

عوامل و فاكتورهای خاكزایی

دسته بندی کشاورزی و زراعت
فرمت فایل ppt
حجم فایل ۸۰ کیلو بایت
تعداد صفحات ۱۲
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

مقدمه

آیا می‌توان چیزی را تصور نمود كه برای بیشترین مفهومی باارزش‌تر از خاك

داشته باشد. ارتباط بسیار نزدیكتمدن‌های گذشته با خاك به حدی زیاد بوده است

كه واژه خاك حتی در جملات مربوط به آفرینش و خلقت بشر، همانندجمله زیر

تجلی یافته است:

«خداوند انسان را از خاك آفرید و آنگاه به او جان بخشید»

حركت خاك چه در روزگاران گذشته و چه در حال حاضر برای بشر بس والا بوده

است،حتی امروزه هم تعداد بسیارزیادی از جمعیت كره زمین به زراعت اشتغال

داشته و برای تامین غذا و پوشاك با خاك در ارتباطظ تنگاتنگ به سرمی‌برند.

پیدایش و شناسایی خاك

خاك حاصل اثرات متقابل پنج عامل خاكسازی یعنی:

 1. سنگ مادر۲٫ آب و هوا۳٫ موجدات زنده ۴٫ پستی و بلندی ۵٫ زمان

از آنجا كه درجه تغییرات هر یك از این پنج عامل خاكسای بسیار زیاد است،

بنابراین از لحاظ تئوری تعداد خاك‌هایمختلف ممكن است بی‌نهایت زیاد بوده و

شناخت تفاوت آنها، تفاوت درجه‌ حاصلخیزی و نحوه‌ی استفاده‌ی صحیح از

خاك‌ها همگی تابع شناخت خاك از نظر نحوه پیدایش و تحول می‌باشد.

فایل پاورپوینت ۱۲ اسلاید

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

ماشین آلات کشاورزی (گاوآهن)

ماشین آلات کشاورزی (گاوآهن)

دسته بندی کشاورزی و زراعت
فرمت فایل ppt
حجم فایل ۲٫۹۲۴ مگا بایت
تعداد صفحات ۳۲
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

مقدمه:

مسأله اساسی اقتصاد کشاورزی دنیای امروز اتخاذ تدابیر و به کار بردن ماشین

ها و ادواتکشاورزی مدرن که بتوان ضمن تولید بیشتر، محصولاتی ارزان قیمت

فراهم نماید، می باشد.

زیرا از طریق مکانیزه کردن کشاورزی علاوه بر آسان شدن عملیات تولیدی و

افزایش بازدهمی توان سطح کشت را توسعه داد.

خاکورزی:

آن دسته از عملیات مکانیکی است که برای بهم زدن خاک به منظور پرورش

گیاهان زراعی انجام می گیرد و هدف آن فراهم آوردن محیط مناسبی جهت

سبز شدن بذر، رشد ریشه، کنترل علفهای هرز، کنترل فرسایش و رطوبت خاک

می باشد.

انواع ادوات خاکورزی ۱- ادوات خاکورزی اولیه

۲- ادوات خاکورزی ثانویه

ادوات خاکورزی اولیه: شامل الف – انواع گاوآهن (برگردان دار) ب – پشته سازها ج – چاله یا گودال کن ها د – نهرکن می باشد.

ادوات خاکورزی ثانویه: شامل الف – هرس ها ب – کولتیواتورها، ریشه کن ها

وجین کن ها ج – غلتکها می باشد. (منبع شماره ۳)

انواع گاوآهن

گاوآهن ایرانی
گاوآهن خاک برگردان ساده
گاوآهن خاک برگردان
و………….

فایل پاورپوینت ۳۲ اسلاید همراه با عکس

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

گوجه فرنگی صنعتی (از کاشت تا برداشت)

گوجه فرنگی صنعتی (از کاشت تا برداشت)

دسته بندی کشاورزی و زراعت
فرمت فایل ppt
حجم فایل ۹٫۳۷۱ مگا بایت
تعداد صفحات ۲۳
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

مقدمه
گوجه فرنگی گیاهی است بومی کشور پرو درامریکای جنوبی که در اواسط قرن

شانزدهم به اروپا وارد گردید و مدتهای مدیدی به عنوان یک گیاه زینتی مورد

استفاده قرار می گرفت و در اواخر قرن هجدهم به عنوان یک گیاه با مصرف

خوراکی شناخته شد.

اهمیت گوجه فرنگی به صورت امروزی به علت وجود انواع ویتامینها واملاح

معدنی است که به مقادیر زیاددرآن یافت می شود وحتی به عنوان خوراکی

مناسب برای تقویت سیستم گوارشی ومبتلایان به ورم مفاصل وروماتیسم از آن

یاد می شود.

نیازهای محیطی گوجه فرنگی:
گوجه فرنگی گیاهی است گرما دوست وکلیه ارقام آن حساس به سرما می

باشد.درجه حرارت پایه برای جوانه زنی گیاه ۱۱درجه سانتی گراد

ودر ۲۵ تا ۲۷ درجه سانتی گراد بهترین رشد را داراست .

درجه حرارتهای بالا و پایین در هر مرحله از رشد می تواند باعث توقف رشد

ونمو گیاه درهمان مرحله باشد یا سبب شیوع بیماریهای خاصی در گیاه

گردد.درارقام کم برگ و یا شرایطی که سایه اندازی برگها بر روی میوه کافی

نباشد خسارت آفتاب زدگی می تواند از کمیت وکیفیت محصول

بکاهد.

خاک:

به طور کلی خاکی برای کشت گوجه فرنگی مناسب است که دارای بافت

متوسط، حاصلخیز،عمیق،دارای زه کشی خوب باشد.

خاکهای شور وقلیایی و خیلی اسیدی برای کشت گوجه فرنگی مناسب

نیستند.خاکهایی با بافت سبک (شنی)با اینکه تا حدی باعث زودرسی محصول

میگردند می توانند عملکرد را کاهش دهند.خاکهای خیلی سنگین نیز محصول را

دیررس کرده وشرایطی ایجاد می نماید که عدم تهویه وشرایط بی هوازی و ایجاد

ترکهای عمیق در خاک باعث آسیب به عملکرد می شوند.زمینهایی که تا حدی

شور باشند عملکرد پایین تر داشته ولی میوه حاصل از طعم ومزه بهتری برخوردار

است.

فایل پاورپوینت ۲۳ اسلاید

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پاورپوینت تحقیق بادام مربوط به درس میوه های مناطق معتدله

پاورپوینت تحقیق بادام مربوط به درس میوه های مناطق معتدله

دسته بندی کشاورزی و زراعت
فرمت فایل ppt
حجم فایل ۱٫۸۴۳ مگا بایت
تعداد صفحات ۱۸
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

بادام با نام علمی Prunus amygdalus یکی از گیاهان تیره گل سرخ متعلق به دو لپه ای ها می‌باشد. بادام یک درخت بومی آسیای غربی ، کرانه جنوبی دریای مدیترانه و مراکش است.

در زیر میتوانید نمایی از پاورپوینها را ببینید

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

طرح توجیهی شالیکوبی و حبوبات ۳۳۰۰ تن سالیانه

طرح توجیهی شالیکوبی و حبوبات 3300 تن سالیانه

دسته بندی کشاورزی و زراعت
فرمت فایل pdf
حجم فایل ۸۰ کیلو بایت
تعداد صفحات ۱۰
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

این طرح توجیهی شامل:

جداول و محاسبات مربوطه

موضوع و معرفی طرح

هزینه تجهیزات

ظرفیت

سرمایه گذاری كل

سهم آورده متقاضی

سهم تسهیلات

دوره بازگشت سرمایه

اشتغال زایی

فضای موردنیاز

تعداد و هزینه نیروی انسانی

استانداردهای مربوطه

بازارهای داخلی و خارجی

توجیه فنی و اقتصادی طرح

عرضه کنندگان و …

مناسب برای:

– اخذ وام بانکی از بانک ها و موسسات مالی اعتباری

– گرفتن وام قرض الحسنه خود اشتغالی از صندوق مهر امام رضا

– ارائه طرح به منظور استفاده از تسهیلات بنگاه های زود بازده

– گرفتن مجوزهای لازم از سازمان های دولتی و وزارت تعاون

– ایجاد کسب و کار مناسب با درآمد بالا و کارآفرینی

– مناسب جهت اجرای طرح کارآفرینی و ارائه دانشجویی

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

طرح توجیهی آرد سوخاری باظرفیت ۳۰۰ تن در سال

طرح توجیهی آرد سوخاری باظرفیت 300 تن در سال

دسته بندی کشاورزی و زراعت
فرمت فایل pdf
حجم فایل ۱۰۱ کیلو بایت
تعداد صفحات ۱۶
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

مقدمه :

با توجه به روند رو به رشد مصرف مواد غذایی بسته بندی شده در جهان

و كشورمان ، ایجاد صنایع تبدیلی و شركتهای تعاونی صنایع بسته بندی ،

جهت تولید نیازمندی های كشور و ایجاد اشتغال ضروری است .

آرد سوخاری درتمام منازل استفاده داردكه استفاده كنندگان ، یاكالای مورد

نظر را از فروشگاه ها تهیه می كنند ، كه باتوجه به تعداد اندك تولید كننده

این محصول در سطح كشور تهیه این كالا برای همگان میسر نمی شود و

یا به طریق ابتدایی وغیر بهداشتی در منازل خود اقدام به تهیه می نمایند .

بنابراین ، هدف از این طرح تشویق مردم جهت استفاده از محصولات

بسته بندی ، تامین نیاز مردموایجاد اشتغال و درآمد برای اعضاء تعاونی و

توزیع كالای استاندارد و بهداشتی است .

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

طرح توجیهی تولید نشاسته از گندم باظرفیت ۶۰۰ تن در سال

طرح توجیهی تولید نشاسته از گندم باظرفیت 600 تن در سال

دسته بندی کشاورزی و زراعت
فرمت فایل pdf
حجم فایل ۱۰۱ کیلو بایت
تعداد صفحات ۱۵
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

مقدمه :

نشاسته تركیبی است از كربوهیدراتها كه دارای رنگ سفید و طعم و بوی

بخصوص خود بوده و بر حسب منبع تهیه شكل میكروسكوپی و اندازه

مشخص دارد و فرمول عمومی آن C9H10O5)n) آن كه در این فرمول مقدار

n متجاوز از ۱۰۰۰ بوده ، نشاسته بوسیله اسید یا آنزیمها هیدرولیز و تبدیل

به گلوكز میشود.

نشاسته بصورت پودر و یا گرانول تهیه می گردد . نشاسته بوسیله محلول

ید رنگ از بین می رود و پس از سرد شدن به رنگ آبی بر می گردد .

نشاسته در آب سرد و حلالهای آبی حل می شود . اكثر دانه های

نشاسته گندم گرد و دارای اندازه های متفاوتند . حداكثر اندازه دانه ۴۵

میكرون می باشد و دانه های بزرگ اغلب بیضی شكلند.

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل