پاورپوینت آزمایش میدانی و طرح های درون آزمودنیها

پاورپوینت آزمایش میدانی و طرح های درون آزمودنیها

دسته بندی پاورپوینت
فرمت فایل ppt
حجم فایل ۲۴۶ کیلو بایت
تعداد صفحات ۴۳
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

نوع فایل: پاورپوینت (قابل ویرایش)

قسمتی از متن پاورپوینت :

تعداد اسلاید : ۴۳ صفحه

آزمایش میدانی و طرح های درون آزمودنیها

آزمایش میدانی وطرحهای درون آزمودنیها آزمایش میدانی:
مردم اغلب هنگام تفکر درمورد آزمایشهای مختلف یک آزمایشگاه مجهز را متصور می شوند. البته آزمایشگاه مناسب الزاماً به یک آزمایش صحیح منجر نمی شود. یکی از مجموعه فعالیت هایی که منجر به افزایش موفقیت آزمایش می شود،آرایش تصادفی است.(عدم وابستگی به مکان خاص).
تعریف:آزمایش میدانی عبارتست از انجام آزمایش درمحیط طبیعی.
مزایای آزمایش میدانی:
۱) افزایش توان آزمایش ۲) تعمیم نتایج به شرایط طبیعی تر
۳) تعمیم نتایج به گروههای مختلف ۴) اطمینان از واقعی بودن واکنش آزمودنیها دلایل استفاده از آزمایش میدانی: ۱)اعتبار بیرونی(External validity):
الف)یعنی تعمیم یافته های آزمایش به شرایط خارج از آزمایشگاه یا به عبارتی اولین هدف تعمیم یافته های آزمایشگاه به موقعیتی فراتر از آن است.
هدف آزمایش میدانی پاسخ به این سؤال است:آیا نتایج آزمایشگاهی را می توان در شرایط طبیعی نیز بدست آورد؟
ب)هدف دیگر تعمیم یافته های آزمایشگاهی به گروههای مختلف مردم است که با نمونه هایی که اغلب در آزمایشها به صورت داوطلبانه انتخاب می شوند،متفاوت هستند.(مثلاً انتخاب دانشجویان یک رشته خاص و….). ۲)اعتبار سازه(Construct validity): – در آزمایشگاه ممکن است به دلایل گوناگون(مثل رضایت آزمونگر و…)نتایج حاصله، واقعی نباشد و بیشتر جنبه ی تصنعی داشته باشد وبخواهند فرضیه مورد آزمون را تاًیید کنند.
– برای آزمودنیهای آزمایش میدانی تمام شرایط و فعالیت ها طبیعی هستند.پس احتمال پاسخ طبیعی بیشتر است ونمی خواهند فرضیه ای را رد یا تأییدکنند.در نتیجه سازه فرضی یا ساختگی ،اندازه گیری ومورد آزمون قرار نمی گیرد. ۳)توان آزمایش: دلیل دیگر کمبود تعداد آزمودنیها در آزمایش می باشد.هر چه تعداد آزمودنیها بیشتر باشد،احتمال بروز تأثیرات مورد نظر نیز بیشتر می شود. محدودیت های آزمایش میدانی: هر چند آزمایش میدانی توان آزمون را بالا می برد وباعث اعتبا ربرونی وساختاری می شود، ولی نمی توان آن را برای همه زمینه ها مناسب دانست.این آزمایش ممکن است گاهی اعتبار درونی، ساختاری وبرونی خود را از دست دهد. گذشته از کمبود توان ممکن است غیر اخلاقی به شمار آمده و بیشتر از آنچه به نظر می رسد به زمان و انرژی نیاز داشته باشد. ۱)آیا آزمایشهای میدانی می تواند غیر اخلاقی باشد؟ – بر طبق قوانین جامعه روانشناسی آمریکا (۱۹۸۱)،نمونه های هر آزمایش باید داوطلب باشند،همچنین آزمونگر باید رضایت آنها راجلب کند ونسبت به آنچه می خواهد انجام گیرد باید نظری مطلوب داشته باشد. باید از محتوای آزمایش آگاه باشند واز چند و چون اقدامات و علت آنها با خبر گردند.
– ممکن است این قواعد با اهداف تحقیق شما سازگارنباشد.
داوطلبی نفی تصادفی بودن ونمایندهای واقعی مردم نیستند.
آگاهی دادن به افراد ممکن است نخواهید به آنها اطلاعات وآگاهی در مورد آزمایش بدهید. راه حل این مشکل چیست؟ – پاسخ ساده نیست زیرا میل شما به دستیابی به اطلاعات درست در قبال حق آزمودنیها برای حفظ مسائل خصوصی قرار می گیرد.
– راه حلها :مشورت با افراد متخصص قبل از شروع آزمایش،روش تحقیق بوسیله گروه متخصصی تحت تأیید قرار گیرد.
– راحت ترین راه حل این مشکل اجتناب از زیر پا گذاردن مسائل اخلاقی است.
– آزمایش در اتاق انتظار،در واقع نوعی آشتی است میان اهداف آزمایش وقواعد اخلاقی.
مثال: آزمایش لاتان ودارلی(۱۹۸۶)،(نمونه خود را در حالی که در انتظارانجام آزمایش بودند با یک دزدی مواجه ساختند.ولی ممکن است بروز مسائل اخلاقی بیشتر شود). ۲)عدم تضمین اعتبار بیرونی: تصور آنکه با انجام آزمایش میدانی الزاماً با آزمودنیهایی که معرف افراد واقعی اند سر کار خواهیم داشت، چندان امیدوار کننده نیست. مثلاًآزمودنیها از یک گروه خاص اند مثل دانش آموزان کلاس دوم، افراد حاضر در فلان فروشگاه و…. ۳) عدم تضمین اعتبار ساختاری: نمونه های قبلی و یا تماشاگران کنجکاو ممکن است نمونه های بعدی را از محتوی…


توجه: متن بالا فقط قسمت کوچکی از محتوای فایل پاورپوینت بوده و بدون ظاهر گرافیکی می باشد و پس از دانلود، فایل کامل آنرا با تمامی اسلایدهای آن دریافت می کنید.

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

پاورپوینت آتشفشان ها (تحقیق دانش آموزی)

پاورپوینت آتشفشان ها (تحقیق دانش آموزی)

دسته بندی پاورپوینت
فرمت فایل ppt
حجم فایل ۸۷۹ کیلو بایت
تعداد صفحات ۶
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

نوع فایل: پاورپوینت (قابل ویرایش)

قسمتی از متن پاورپوینت :

تعداد اسلاید : ۶ صفحه

آتشفشان ها فوران های آتشفشانی فورانهای غیرانفجاری

فوران های انفجاری گدازه چیست؟
ماگمایی که به سطح زمین می آید. فوران گدازه جریان گدازه آتشفشان ها
در اطراف دهانه هایی که ماگما را به سطح زمین می آورند شکل می گیرند. دهانه ها گدازه اتاق ماگما عوامل تعیین کننده ماهیت انفجاری یا غیر انفجاری آتشفشان: میزان آب بالا که باعث ایجاد فشار گاز (بخار آب) در زیر دهانه می شود.
میزان سیلیس بالا که باعث افزایش گرانروی مذاب و در نتیجه خروج آهسته مذاب از دهانه می شود.

پایان


توجه: متن بالا محتوای فایل پاورپوینت بوده و بدون ظاهر گرافیکی می باشد و پس از دانلود، فایل کامل آنرا با تمامی اسلایدهای آن دریافت می کنید.

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

پاورپوینت در مورد آبکاری

پاورپوینت در مورد آبکاری

دسته بندی پاورپوینت
فرمت فایل ppt
حجم فایل ۸۹۳ کیلو بایت
تعداد صفحات ۱۹
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

نوع فایل: پاورپوینت (قابل ویرایش)

قسمتی از متن پاورپوینت :

تعداد اسلاید : ۱۹ صفحه

آبکاری مقدمه : پوشاندن یک جسم با یک لایه نازک از یک فلز با کمک یک سلول الکترولیتی آبکاری نامیده می‌شود. جسمی که روکش فلزی روی آن ایجاد می‌شود باید رسانای جریان برق باشد. الکترولیت مورد استفاده برای آبکاری باید دارای یونهای آن فلزی باشد که قرار است لایه نازکی از آن روی جسم قرار بگیرند.
آبکاری بر سه اصل استوار است :
الکترولیت
منبع جریان
سطوح رو به رو به هم آند و کاتد

نگاه کلی : فرایند آبکاری معمولا″ با فلزات گرانبها چون طلا و نقره ‌و کروم جهت افزایش ارزش فلزات پایه مانند آهن ‌و مس ‌و غیره و همچنین ایجاد روکشی بسیار مناسب (در حدود میکرومتر) برای استفاده از خواص فلزات روکش کاربرد دارد. این خواص می‌تواند رسانایی الکتریکی و جلوگیری از خوردگی باشد. فعل و انفعال بین فلزها با واسطه‌های محیطی موجب تجزیه و پوسیدگی آنها می‌شود چون فلزها میل بازگشت به ترکیبات ثابت را دارند. پوسیدگی فلز ممکن است به صورت شیمیایی(توسط گازهای خشک و محلولهای روغنی گازوئیل و نفت و مانند اینها) و یا الکتروشیمیایی (توسط اسیدها و بازها و نمک‌ها) انجام پذیرد. طبیعت و میزان خوردگی به ویژگی‌های آن فلز٬ محیط و حرارت وابسته است. روشهای زیادی برای جلوگیری از خوردگی وجود دارد که یکی از آنها ایجاد روکشی مناسب برای فلزها می‌باشد و معمول‌ترین روشهای روکش فلزها عبارتنداز: رنگین کردن فلزات ٬ لعابکاری ٬ آبکاری با روکش پلاستیک٬ حفاظت کاتدیک‌ و آبکاری با فلزات دیگر. آبکاری الکتریکی در این روش ترسیب گالوانیک یک فلز بر پایه واکنشهای الکتروشیمیایی صورت می‌گیرد. هنگام الکترولیز در سطح محدود الکترود/الکترولیت در نتیجه واکنشهای الکتروشیمیایی الکترون‌ها یا دریافت می‌شوند (احیا) و یا واگذار می‌شوند (اکسیداسیون). برای اینکه واکنشها در جهت واحد مورد‌ نظر ادمه یابند لازم است به طور مداوم از منبع جریان خارجی استفاده شود. واکنشهای مشخص در آند و کاتد همچنین در الکترولیت همیشه به صورت همزمان صورت می‌گیرند. محلول الکترولیت باید شامل یونهای فلز رسوب‌کننده باشد و چون یونهای فلزها دارای بار مثبت می باشند به علت جذب بارهای مخالف تمایل به حرکت در جهت الکترود یا قطبی که دارای الکترون اضافی می‌باشد (قطب منفی یا کاتد) را دارند. قطب مخالف که کمبود الکترون دارد قطب مثبت یا آند نامیده می‌شود. به طور کلی سیکل معمول پوشش‌دهی را می‌توان به صورت زیر در نظر گرفت: – یک اتم در آند یک یا چند الکترون از دست می‌دهد و در محلول پوشش‌دهی به صورت یون مثبت در می‌آید. – یون مثبت به طرف کاتد یعنی محل تجمع الکترون‌ها جذب شده و در جهت آن حرکت می‌کند. – این یون الکترون‌های از دست داده را در کاتد به دست آورده و پس از تبدیل به اتم به صورت جزیی از فلز رسوب می‌کند. قوانین فارادی قوانین فارادی که اساس آبکاری الکتریکی فلزها را تشکیل می‌دهند نسبت بین انرژی الکتریکی و مقدار عناصر جا به جا شده در الکترودها را نشان می‌دهند.

قانون اول: مقدار موادی که بر روی یک الکترود ترسیب می‌شود مستقیما″ با مقدار الکتریسیته‌ای که از الکترولیت عبور می‌کند متناسب است.
قانون دوم :مقدار مواد ترسیب شده با استفاده از الکترولیت‌های مختلف توسط مقدار الکتریسیته یکسان به صورت جرم‌هایی با اکی‌والان مساوی از آنهاست.
بر اساس این قوانین مشخص شده است که ۹۶۵۰۰ کولن الکتریسیته (یک کولن برابر است با جریان یک آمپر در یک ثانیه) لازم است تا یک اکی‌والان گرم از یک عنصر را رسوب دهد یا حل کند. آبکاری بدون استفاده از منبع جریان خارجی هنگام ترسیب فلز بدون استفاده از منبع جریان خارجی الکترون‌های لازم برای احیای یون‌های فلزی توسط واکنش‌‌های الکتروشیمیایی تامین می‌شوند. بر این اساس سه امکان وجود دارد:
ترسیب فلز به روش تبادل بار (تغییر مکان‌) یا فرایند غوطه‌وری
ترسیب فلز به روش اتصال
روش احیا ترسیب فلز به روش تبادل بار (تغییر مکان‌) یا فرایند غوطه‌وری: اساس کلی این روش بر اصول جدول پتانسیل فلزها پایه‌ریزی شده است. فلزی که باید پوشیده شود باید پتانسیل آن بسیار ضعیف‌تر (فلز فعال) از پتانسیل فلز پوشنده


توجه: متن بالا فقط قسمت کوچکی از محتوای فایل پاورپوینت بوده و بدون ظاهر گرافیکی می باشد و پس از دانلود، فایل کامل آنرا با تمامی اسلایدهای آن دریافت می کنید.

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

پاورپوینت Zoom از دنیای کوچک تا دنیای بزرگ

پاورپوینت Zoom از دنیای کوچک تا دنیای بزرگ

دسته بندی پاورپوینت
فرمت فایل ppt
حجم فایل ۹۵۸ کیلو بایت
تعداد صفحات ۶۸
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

نوع فایل: پاورپوینت (قابل ویرایش)

قسمتی از متن پاورپوینت :

تعداد اسلاید : ۶۸ صفحه

. ZOOM Zoom از دنیای کوچک تا دنیای بزرگ این یک مسافرت است با سرعت بالا ، پرش بین فاصله ها با ضریب ۱۰ با ۱۰به توان صفر که برابر یک متر است آغاز می کنیم ، و با ضریب ۱۰ افزایش می یابد یعنی ۱۰ به توان ۱ برابر ۱۰ متر و ۱۰ به توان ۲ یعنی(متر۱۰×۱۰=۱۰۰)و ۱۰ به توان ۳ یعنی (متر(۱۰x10x10=1000و مانند این تا در این مسیر به مرز قابل تصور خود در جهان برسیم. سپس کمی سریع تر باز می گردیم، روی همان نقطه ای که از آن آغاز کردیم، و سفر خود را در جهت عکس ادامه می دهیم تا به فواصلی از جهان کوچک برسیم با ضریبی از ۱۰ پایداری و ثابت بودن قوانین جهان مشاهده می شود، و فکر در باره ی این که بشر چقدر باید در مسیر یادگیری برود و در آن سبقت بگیرد. سفر به خیر فاصله تا یک خوشه ی برگ در جنگل
۱۰۰
۱متر شروع سفر به طرف بالا…
ما می توانیم شاخ و برگ درختان را ببینیم ۱۰۱
۱۰ متر در این فاصله ما می توانیم محدوده ی جنگل و ساختمان های بزرگ را ببینیم ۱۰۲
۱۰۰متر
ما از چندین متر به چندین کیلومتر گذر خواهیم کرد…
اکنون امکان پریدن با چتر نجات وجود دارد… ۱۰۳
۱ کیلومتر شهر پیداست ولی واقعا مال نی توانیم خانه ها را ببینیم. ۱۰۴
۱۰ کیلومتر از این ارتفاع
منطقه ی فلوریدای آمریکا قابل دیدن است ۱۰۵
۱۰۰کیلومتر نمونه ی واقعی از یک منظره از یک ماهواره ۱۰۶
۱۰۰۰کیلومتر نیمکره ی شمالی
زمین و بخشی از آمریکای جنوبی ۱۰۷
۱۰٫۰۰۰کیلومتر
از اینجا به بعد زمین کوچک وکوچک تر به نظر می رسد… ۱۰۸
۱۰۰٫۰۰۰کیلومتر زمین و مدار ماه که به رنگ سفید نشان داده شده است ۱۰۹
یک میلیون کیلومتر بخشی از مدار زمین به دور خورشید که به رنگ آبی نشان داده شده است. ۱۰۱۰
۱۰ میلیون کیلومتر ۱۰۱۱
۱۰۰ میلیون کیلومتر
مدار های ونوس و زمین… مدارهای عطارد،ونوس، زمین، مریخ و مشتری ۱۰۱۲
یک میلیارد کیلومتر در این ارتفاع از سفر می توانیم منظومه ی شمسی و مدارهای سیارات را مشاهده کنیم. ۱۰۱۳
۱۰ میلیارد کیلومتر ۱۰۱۴
۱۰۰میلیارد کیلومتر از این پس منظومه ی شمسی کوچک وکوچک تر به نظر می رسد حالا خورشید یک
ستاره ی کوچک
در بین ستاره گان
دیگر است ۱۰۱۵
یک تریلیون کیلومتر
۱۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰کیلومتر در این فاصله ستاره ی کوچک خورشید خیلی کوچک است ۱۰۱۶
یک سال نوری یک سال نوری فاصله ای است که نور آن را در مدت یک سال با
سرعت ۳۰۰۰۰۰کیلومتر بر ثانیه می پیماید در اینجا ما در بی نهایت هیچ چیزی را نمی بینیم ۱۰۱۷
۱۰سال نوری ”هیچ چیز“
فقط ستاره ها و توده های عظیم گاز و فواصل بین آن ها ۱۰۱۸
۱۰۰سال نوری ۱۰۱۹
۱٫۰۰۰ سال نوری در این فاصله ما سفر در کهکشان راه شیری(کهکشان خودمان ) را شروع کرده ایم ما سفر خود را درون کهکشان خود ادامه می دهیم ۱۰۲۰
۱۰٫۰۰۰سال نوری ما رسیدن به پیرامون و کنار کهکشان راه شیری را آغاز
نموده ایم ۱۰۲۱
۱۰۰٫۰۰۰سال نوری در این فاصله ی عظیم و شگرف ما می توانیم تمام کهکشان را ه شیری و همچنین کهکشان های دیگر را ببینیم ۱۰۲۲
یک میلیون سال نوری از این فاصله تمام کهکشان ها کوچک به نظر می رسند
with inmense empty spaces in between. قوانین یکسانی بر تمام اجرام جهان حکمفرماست. ما می توانیم به سفر خودمان تا بیش از حد تصورمان ادامه دهیم، اما ما با سرعت به اولین مکان خودمان باز خواهیم گشت. ۱۰۲۳ – 10میلیون سال نوری ۱۰۲۲ ۱۰۲۱ ۱۰۲۰ ۱۰۱۹ ۱۰۱۸ ۱۰۱۷ ۱۰۱۶ ۱۰۱۵ ۱۰۱۴ ۱۰۱۳ ۱۰۱۲ ۱۰۱۱ ۱۰۱۰ ۱۰۹ ۱۰۸ ۱۰۷ ۱۰۶ ۱۰۵ ۱۰۴ سوالی که به ذهن ما
خطور می کند…
ما که هستیم؟ به کجا می رویم؟ از کجا آمده ایم؟ ۱۰۳ یا … چه چیزی در
این جهان برای
بیان کردن داریم؟ ۱۰۲ در این سفر ما تا فاصله ی ۱۰ به توان ۲۳ بالا رفتیم ۱۰۱ ما اکنون می خواهیم کاوش را به صورت یک سفر معکوس انجام دهیم ما به نقطه ی شروع رسیدیم


توجه: متن بالا فقط قسمت کوچکی از محتوای فایل پاورپوینت بوده و بدون ظاهر گرافیکی می باشد و پس از دانلود، فایل کامل آنرا با تمامی اسلایدهای آن دریافت می کنید.

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

پاورپوینت PTSD (Posttraumatic Stress Disorder and Acute Stress Disorder)

پاورپوینت PTSD (Posttraumatic Stress Disorder and Acute Stress Disorder)

دسته بندی پاورپوینت
فرمت فایل ppt
حجم فایل ۳۰۰ کیلو بایت
تعداد صفحات ۳۶
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

نوع فایل: پاورپوینت (قابل ویرایش)

قسمتی از متن پاورپوینت :

تعداد اسلاید : ۳۶ صفحه

IN THE NAME OF GOD PTSD Posttraumatic Stress Disorder and Acute Stress Disorder در پی مواجه با حوادث آسیب زای زندگی روی می دهد.
فرد به صورت ترس و درماندگی به این تجربه پاسخ می دهد.
تكرار واقعه دائماً در ذهن
سعی در اجتناب از یادآوری حادثه

طول مدت علائم حداقل یكماه
تأثیر بر عملكرد خانوادگی، شغلی و اجتماعی
فرد دچار كرختی پاسخدهی همراه با برانگیختگی مفرط
افسردگی، اضطراب، مشكلات شناختی نظیر ضعف تمركز
ASD
علائم شبیه PTSD
زمان شروع در طی ۴ هفته اول بعد از حادثه است
طول مدت حداقل ۲ روز حداكثر یكماه .
History Soldier’s heart syndrome
Traumatic neurosis
Shell shock
Combat neurosis
Epidemiology Life time incidence ۹-۱۵%
Life time prevalence ۸%
High risk groups ۵-۷۵%
Life time prevalence In women ۱۰-۱۲%
Life time prevalence In men ۵-۶%
Women > men Most likely to occur Single
Divorced
Widowed
Socially with drawn
Low socioeconomic level Important risk factor Severity
Duration
Proximity of a person’s exposure to the actual trauma
History of depression
Familial pattern
Comorbidity دو سوم حداكثر دو اختلال دیگر دارند.
اختلالات شایع همراه افسردگی، مواد، اضطراب و BMD
Etiology Stressor
Risk factors
60% مردان و ۵۰% زنان در زندگی واقعه آسیب زای قابل ملاحظه ای را تجربه كرده اند.
Psychodynamic Factors Trauma psychological conflict ↑← ← (regression repression denial reaction formation and undoing) فروید Sexual trauma → stressor → splitting ← تجدید خاطرات ایگو سعی بر كاهش اضطراب Cognitive – Behavioral Factors Cognitive model تروما: (عدم توانایی پردازش و توجیه آن)
افزایشstress ، روش های اجتنابی ← از احساس وقوع مجدد جلوگیری می كند.
نقص در شناخت واقعه (تجزیه و تحلیل آن) ← متناوباً می پذیرد و انكار می كند.
Behavioral Model شرطی سازی كلاسیك
محرك غیر شرطی ( تروما ) ← واكنش هراس آور
محرك شرطی (یادآوری جسمی یا ذهنی آن نظیر مناظر، بوها یا صداها) ← واكنش اضطراب ………. با مرور زمان محرك شرطی بصورت مستقل ایجاد واكنش هراس را می نماید.
Biological Factors Noradrenergic System
Endogenous opioids
Hypothalamic pituitary adrenal axis (HPA)
Autonomic nervous system
دستگاه نورآدرنرژیك: سربازان مبتلا به PTSD با علائم عصبانیت، افزایش فشار خون، تاكیكاردی، تعریق، گرگرفتگی و لرزش
افزایش غلظت اپی نفرین در نمونه ادراری ۲۴ ساعته
در دختران مورد آزار جنسی قرار گرفته، افزایش غلظت كاكتولامینها در ادرار
افزایش مزمن غلظت اپی نفرین ← (كاهش تعداد گیرنده های α2آدرنرژیكی پلاكتی، كاهش تعداد گیرنده های β آدرنرژیك لنفوسیتها)
دستگاه اوپیوئیدی سربازان جنگی مبتلا به PTSD در پاسخ به حركت های مربوط به جنگ واكنشهای آنالرژیك از خود نشان می دهند كه با تجویز نالوكسان قابل برگشت بود.
در نتیجه افزایش فعالیت دستگاه اوپیوئیدی در PTSD داریم.
تجویز نالمیفن (آنتاگونیست گیرنده های اوپیوئیدی) ← كاهش علائم PTSD
Hypothalamic Pituitary adrenal Axis (HPA)  (CRF) كاهش غلظت كورتیزول آزاد در پلاسما و ادرار
افزایش گیرنده ای گلوكوكورتیكوئیدی لنفوسیتها
تجویز CRF سبب پاسخ كند در تحریك ACTH می شود.
تجویز مقادیر كم دگزامتازون سبب تشدید PTSD می شود.
تغییرات ساختاری در هیپوكامپ (كاهش اندازه هیپوكامپ)
تغییرات ساختاری در آمیگدال
Diagnosis Reexperiencing
Avoidance
Hyperarousal
ASD: طول مدت علائم كمتر از یكماه می باشد.
PTSD: حداقل طول مدت علائم یكماه است. PTSD حاد: علائم كمتر از سه ماه طول كشیده باشد.
مزمن: علائم بیش از سه ماه طول كشیده باشد.


توجه: متن بالا فقط قسمت کوچکی از محتوای فایل پاورپوینت بوده و بدون ظاهر گرافیکی می باشد و پس از دانلود، فایل کامل آنرا با تمامی اسلایدهای آن دریافت می کنید.

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

پاورپوینت کشت هیدروپونیک گیاهان (کشت بدون خاک)

پاورپوینت کشت هیدروپونیک گیاهان (کشت بدون خاک)

دسته بندی کشاورزی و زراعت
فرمت فایل ppt
حجم فایل ۱٫۷۱۳ مگا بایت
تعداد صفحات ۷۳
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

کشت بدون خاک ویا خارج از خاک:

یعنی که گیاه چرخه کامل زندگی وتولید مثل خود را بدون تماس ریشه با محیط طبیعی خود یعنی خاک انجام دهد. این تکنولوژی باید اجازه رشد ونمو گیاه از بذر تا بذر را بدهد، یعنی پس از جوانه زدن بتوانیم بذوری تولید کنیم که زنده وقابل کشت باشند محلول غذایی که در ارتباط با گیاه قرار دارند باید آب واکسیژن محلول و۱۲عنصر ضروری را عموما به صورت یونهای حاصل از نمک های محلول وگاها تحت فرمهای الی (اهن )را در اختیار گیاه قرار دهد تکیه گاه گیاه نباید هیچ گونه نقش غذایی داشته باشد واصولا بایستی از نظر شیمیایی خنثی باشد وفقط جهت آسان کردن اکسیژن رسانی به ریشه وتکیه گاه محکمی برای گیاه میباشد.

تاریخچه

RABYمیگویدکه قوم ازتک در باتلاقهای نزدیک شهر مکزیکو کشاورزان روی نوعی تیر های به هم بسته وشناور ونوعی نی وجگن وگیاهان مردابی پوشیده با یک نوع کود پوسیده اقدام به کشت می کردند، بدین صورت ریشه وگیاه داخل اب شناور شده ونادانسته اقدام به نوعی کشت هیدرو پونیک یعنی اکی کولتور مینموده اند .بعضی اصل ومبدا ان را به فردی سوئدی به نام de saussure سال ۱۸۰۴وبرخی به فردی فرانسوی به نام bouss ingaultدرسال ۱۸۵۱نسبت میدهند اصطلاح هیدرو پونیک درسال ۱۹۳۰ به وسیله gerick استاد دانشگاه کالیفرنیا در امریکا به کار گرفته است که از زبان یونانی هیدرو یعنی اب وپونوس یعنی کارامده است .

زمینه های کاربرد:

کاربرد در تحقیقات :شروع تکنولوژی کشت روی محیط مصنوعی مایع به محققینی بر میگردد که قصد کنترل دقیق پارامتر های تغذیه ای محیط ریشه را داشته اند.

کاربرد کشاورزی :این تکنولوژی مختص کشت در گلخانه ها وسایبان های پلاستیکی در زمینه تولید صیفی ،گل ونهال میباشد.

باغداری اماتور یا غیر حرفه ای :از این تکنیک برای تولید گیاهان زینتی وادویه ای وصیفی استفاده میشود در واقع در اینجا مواد اولیه گیاه همراه سوبسترا باک یا گلدان وماده غذایی بصورت بسته به همراه بروشور حاوی اطلاعات لازم در اختیار اشخاص علاقه مند قرار داده میشود

کاربرد تکنولوژی پیشرفته :برای تنظیم PH،هدایت الکتریکی ،تعادل یونی ،وظرفیت نگهداری وحفظ و…باید

صورت گیرد وهر گونه اشتباهی در تغذیه اب وعناصر معدنی گیاه سبب اثر روی رشد گیاه خواهدداشت.

کیفیت محصول: برخی بی مزگی وابی بودن را مربوط به این کشت میدانند.

ولی کیفیت تنها مزه نیست بلکه مشخصات قابل اندازه گیری مثل پروتئین ،ویتامینها ،ومیزان باقی مانده سموم و…است .

مزایای کشت هیدروپونیک:

تجهیزات هیدروپونیک:

انواع سیستمهای هیدروپونیک:

متغیرهای مشترک سیستمها:

انواع محیط های کشت:

مواد دانه بندی شده:

NFT:

پشم سنگ:

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

دانلود پاورپوینت گذری بر چند معضل اجتماعی (سرقت روسپیگری اعتیاد طلاق)

دانلود پاورپوینت گذری بر چند معضل اجتماعی (سرقت روسپیگری اعتیاد طلاق)

دسته بندی روانشناسی و علوم تربیتی
فرمت فایل ppt
حجم فایل ۲٫۸۷۶ مگا بایت
تعداد صفحات ۷۸
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

سرقت

روسپیگری

اعتیاد

طلاق

سرقت:

سرقت از با سابقه ترین جرایم بشری است كه درجامعه های مختلف به شیوه های گوناگون دیده می شود. این پدیده در طول زمان دستخوش دگرگونیها و تغییرات زیادی شده. امام تنها چیزی كه از بدو پیدایی و شكل گیری آن تا كنون ثابت مانده، زشتی و مذموم یودن ماهیت آن است. با گذشت زمان ، شیوه ها و روشهای سرقت، نوع اموال و اشیاء مسروقه و وسایل و ابزار مورد استفاده برای ارتكاب سرقت تغییر یافته، به طوری كه امروزه برخی از سارقان از آخرین تكنیكها و تكنولوژیها برای پیشبرد كار خود استفاده می كنند. به همین لحاظ، شیوه های مقابله و روشهای برخورد با آنها متناسب با دگرگونیهای سرقت متحول شده است. به تعبیر دیگر، چون در عصر ما موارد و وسایل گوناگون سرقت و گرایش به آن تغییر یافته، مقابله باآن نیز دشوار تر شده است.

علل وانگیزه های روانی–عاطفی سرقت

۱- فقر عاطفی: فقر عاطفی از عوامل فردی سرقت است. كودكانی كه از اختلالات عاطفی شدید رنج می برند، معمولاً در خانواده هایی رشد یافته اند كه در اثر طلاق از هم پاشیده شده یا والدین و تبعیض بین فرزندان حالتهایی چون انزواطلبی، افسردگی و اختلالات رفتاری در كودكان به وجود می آورد و این عوامل به نوبه خود ارتكاب جرم را تسهیل می كند.

۲- ناكامی: ناكامی یا محرومیت اصطلاحی است كه درزمینه شكست در ارضای تمایلات به كار می رود و مراد از عدم امكان نیل به هدف است.

۳- حسادت: حسد آرزوی زوال نعمت برای دیگران است. گاه فد با توجه به عدم امكان دستیابی به موقعیت و منزلت دیگران رشك و حسد می برد و چون نمی تواند به مانند صاحبان اموال مالك آنها گردد، دست به دزدی می زند.

۴- تجربه های دوران كودكی:

۵- احساس ناامنی:

۶- پرخاشگری:

۷- خودنمایی:

۸- محبت زیاد:

علل اجتماعی – اقتصادی سرقت

۱- فقر مادی: فقرو محرومیت مادی را شاید بتوان گفت از مهمترین عوامل به وجود اورنده سرقت است. فردی كه دچار این آسیب اجتماعی است از یك سو از لحاظ روانی احساس حقارت و مغبون بودن می كند از جامعه طلبكار می شود، از سوی دیگر چون جامعه را مسوول محرومیت و فقر خود می پندارد، نوعی احساس انتقام كشی در او پرورش می یابد . به این ترتیب، كوشش او برای فقرزدایی چه بسا در مجاری غیر قانونی و ضد اجتماعی افتاده به سرقت، یا جنایت كشیده شود.

۲- فقر فرهنگی: روان شناسان اجتماعی جرم و كجرویها را سرپیچی از هنجارها رسمها، سنتها، و قوانین جامعه می دانند. رسمها و سنتها و قوانین هر جامعه به عنوان مجموعه ای از ارزشهای فرهنگی آگاهانه یا ناآگاهانه است كه از نسلهای قبل به نسلهای بعد منتقل می شود، مورد احترام است، و تجاوز به آن جرم محسوب می گردد.

۳- طبقاتی بودن جامعه و نابرابریهای اجتماعی:

۴- شهرنشینی و زاغه نشینی:

۵- از هم پاشیدگی خانواده و عدم امنیت عاطفی كودك:

۶- معاشرت با دوستان ناباب:

روسپیگری وانحرافات جنسی

روسپیگری وانحرافات جنسی از كهن ترین و باسابقه ترین كجرویهای بشری است كه ردپای آن رامی توان درطول تاریخ مشاهده كرد. تاریخ ازانحرافهای جنسی ونقش آنها درزندگی اقوام و جامعه ها نشانه های بسیار در سینه دارد. فروریختن سنگ هلاك بر سر قوم لوط برای عذایی كه آنان به جای زنان روابط جنسی با مردان داشتند و ویرانی شهر سدوم به دلیل فساد اخلاق و همجنس بازی را می توان در این باره ذكر كرد.

در دنیای غرب جاذبه اصلی روسپیگری نیاز مالی است و بیشتر روسپیان به علت ناتوانی در به دست آوردن پول زیاد در مشاغل مشروع، مجبور به تغییر کار شرافتمندانه هستند، بعلاوه برخی از آنها معتاد به مواد مخدر بوده و برای تامین مواد، نیاز بیشتری به پول دارند. از سوی دیگرکارشناسان مسائل اجتماعی فقر، بیکاری، جمعیت رو به رشد کشورهای فقیر، عدم تامین نیازهای اولیه اعضای خانواده در برخی کشورها، گذار جوامع از سنتی به مدرنیسم ،تحولات اجتماعی و انقلابات، جاذبه های شهری و توریستی، مهاجرت، تجربه خانواده، آداب و رسوم خرافی را از دیگر عوامل گرایش به فحشا و روسپیگری ذکر کرده اند.

انواع انحرافات جنسی:

۱- همجنس گرایی

۲- انحراف دیگر آزاری

۳- انحراف خود آزاری

۴- انحراف سادومازوتیسم

۵- بت پرستی جنسی

۶- انحراف حیوان بازی

۷- انحراف مرده پرستی

۸- انحراف عریان نمایی جنسی

۹- انحراف نظربازی

۱۰- زنا با محارم

علل و انگیزه های روسپیگری وانحرافات جنسی

مبارزه با آسیب‌های اجتماعی:

اعتیاد :

روش های درمان اعتیاد

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

دانلود پاورپوینت گل داودی (Chrysanthemum Indicum )

دانلود پاورپوینت گل داودی (Chrysanthemum Indicum )

دسته بندی کشاورزی و زراعت
فرمت فایل ppt
حجم فایل ۳٫۶۴۸ مگا بایت
تعداد صفحات ۲۵
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

گل داودی(Chrysanthemum Indicum )
نام علمی :

Chrysanthemum Indicum
نام خانواده:asteraceae

با اینكه گل داودی بعنوان یك گل واحد شناخته شده ولی باید توضیح داد كه این گل از یك دسته گل بهم فشرده تشكیل شده كه هركدام از این گلها دارای كلیه اعضاء و قسمتهای مختلف گل مانند گلبرگ ، پرچم ، مادگی و كلاله دارا میباشد . گل داودی به اشكال و رنگهای مختلف یافت می شود و بعضی از آنها بشكل ستاره ای و بعضی پُرپَر می باشند

طرز كاشت

گل داودی به دو طریق در هوای آزاد و در گلخانه كشت می شود كه هركدام از آنها را بصورت گلدانی و با هوای آزاد می توان پرورش داد . و اگر بخواهیم در زمستان استفاده كنیم ، كاشت و داشت آن احتیاج به گلخانه دارد.

اصطلاح روز و شب این عیب را دارند که بیشتر برای شرایط طبیعی بکار می‌روند از این رو ترجیح می‌دهند بدون اینکه آنها را کاملا کنار بگذارند این اصطلاحات را بکار ببرند: مرحله نوری یا همروفاز در مورد دوره روشنایی و مرحله تاریکی یا نیکتی فاز در مورد دوره تاریکی. توالی آنها دوره نوری یا فتوپریود را تشکیل می‌دهد که معرف یک روشنایی و تاریکی در طی یک نیکته‌مر (دوره ۲۴ ساعته) است.

در این صورت گیاهان را می‌توان به چهار دسته تقسیم بندی کرد:

گونه‌های آن

گونه‌های آفوتیک

گیاهانی که در تاریکی گل می‌دهند. این اصطلاح در مورد گیاهانی بکار می‌رود که طرحهای اولیه گل خود را حتی در تاریکی مداوم تشکیل می‌دهند.

گونه‌های بی‌تفاوت

در این گیاهان مرحله نوری هر چقدر باشد گل تشکیل می‌شود. به شرط اینکه طول مدت روز به حدی باشد که …

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

بررسی اثر میزان هورمون اکسین بر کالوس زایی گل ساعتی Passiflora caerulea در شرایط درون شیشه ای

بررسی اثر میزان هورمون اکسین بر کالوس زایی گل ساعتی Passiflora caerulea در شرایط درون شیشه ای

دسته بندی کشاورزی و زراعت
فرمت فایل ppt
حجم فایل ۳٫۶۴۸ مگا بایت
تعداد صفحات ۵۸
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

نام علمی :Passiflora Caerulea

نام خانواده :Passifloraceae

نام فارسی: گل ساعت ، گل ساعتی

از گونه های دارویی این گیاهان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- Passiflora caerulea

۲- P. incarnata

۳- P. edulis

۴- P. laurifolia

۵- P.alata

Passiflora caerulea
Passifloraceae
گل ساعت – گل ساعتی

کلیه قسمتهای این گیاه مصرف دارویی دارد

خواص درمانی :

آرام کننده ناراحتی های عصبی با اثر قاطع

درمان بی خوابی

درمان مالیخولیا

درمان اضطراب

درمان ضعف اعصاب

کشت بافت:

اساس کشت بافت :

مزایا واهداف کشت بافت:

انواع کشت بافت:

کالوس:

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

تحقیق در مورد اتمسفر زمین

تحقیق در مورد اتمسفر زمین

دسته بندی جغرافیا
فرمت فایل doc
حجم فایل ۳۷ کیلو بایت
تعداد صفحات ۱۱
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

اتمسفر چیست؟
در لایه‌های جو زمین فشار ناشی از هوای محیط به چگالی هوا و ارتفاع از سطح زمین ، دمای هوا و سرعت وزش باد وابسته است. این فشار بیشترین مقدارش را در سطح دریا دارد و در ارتفاعات بالا به شدت با تابع نمایی کاهش می‌یابد. برای همین است که در بالای کوه تخم مرغ زودتر پخته می‌شود و یا اینکه آب سریعتر می‌جوشد، زیرا فشار هوا پایین بوده و دما نیز ارتباط مستقیم با فشار هوا دارد. با این حال بر حسب رنج فشار جو زمین رابه لایه‌هایی طبقه بندی نموده‌اند. بد نیست بدانید که این فشار به تغییرات شدت تابش نور خورشید نیز بستگی دارد و در اثر توان تابش بالا ، افزایش می‌یابد.
طرز ساخت فشار سنج جیوه‌ای
• یک لوله شیشه‌ای به طول حدود یک متر انتخاب و آنرا از جیوه پرکنید. انتهای باز لوله را با انگشت بگیرید و در همین حال آن را داخل یک ظرف پر از آب جیوه قرار دهید . وقتی انگشت خود را بردارید جیوه درلوله پایین می‌آید و یک ناحیه خلأ در فضای بالای جیوه تشکیل می‌دهد. جیوه در لوله ، در بالای ظرف جیوه ، معیاری از فشار هوا است.
• توجه کنید که کار با فشار سنج جیوه‌ای اقدامات احتیاطی ویژه‌ای را لازم دارد. چون جیوه سمی است برای انجام آزمایش بایستی موارد احتیاطی کار با آن را رعایت نمایید.
• اولین فشار سنج محتوی آب بود و ارتفاع ستون آن به بیش از ۱۰٫۳۷m می‌رسید. استفاده از جیوه این امکان را فراهم کرد که طول لوله کوتاهتر باشد، زیرا چگالی جیوه بیش از ۱۳ برابر چگالی آب است.

اندازه گیری فشار جو
وقتی فشار هوا برابر یک اتمسفر استاندارد یا ۱۰۱٫۳pa است ، ارتفاع ستون جیوه چقدر است؟ تعادل هیدروستاتیکی وقتی برقرار می‌شود که فشار ناشی از وزن ستون جیوه در ته لوله ، با فشار جوی که جیوه را در ته لوله نگه می‌دارد و مانع ریختن آن در ظرف می‌شود، برابر باشد.

بنابراین می‌خواهیم بدانیم ، طول ستون جیوه چقدر باشد تا فشاری برابر ۱۰۱٫۳pa را درته لوله تولید کند؟ حجم جیوه برابر است با طول ستون جیوه (h) ضرب در مساحت سطح آن (A) یعنی v = hA در نتیجه ، فشار اتمسفر بر حسب ارتفاع ستونی از جیوه که این فشار می‌تواند آن را در فشار سنج نگه دارد، اندازه گیری می‌شود.
P = ρgh

می‌توان بر حسب حجم سیال جابجا شده سیال به کمک نیروی ارشمیدس نیز فشار جو را اندازه گیری کرد. البته قوانین شارل گیلوساک ، بویل و مایروت و معادله حالت گازها سنجش فشار هوا را به مراتب آسان نموده‌اند.
بسیاری از مردم پوشش اطراف زمین را تا آنجا که جو نامیده میشودبه مثابه پوششی تحت نام اقیانوس هوا می شناسند که زمین را در بر گرفته است و این پوشش لایه هایی از گازها وبخار آب است . با اینکه از نگاه اولیه این تصور شکل می گیرد اما باید بدانیم که در این نگرش ساده مواردی وجوددارد که در بحثهای عمومی کمتر بدان پرداخته می شود.
بحثهائی که تحت آن علم هواشناسی شکل می گیرد و به راستی یکی از زیبا ترین وپیچیده ترین مکانیسم های طبیعی را مورد بررسی قرار میدهد.
آنچه که برروی این کره خاکی حیات را مقدور ساخته است ارتباط بسیار منظم وتنگاتنگی ما بین اعضای تشکیل دهنده این پوشش با طبقات مختلف است.طبقاتی که هر لایه آن وظیفه بسیار مهم وتعیین کننده ای در تشکیل و ادامه حیات داراست. به نحوی که با حذف مجازی هر لایه ومحاسبات مربوط به آن دگرگونی ژرفی در سایر طبقات وبه تبع آن، تغییر کامل مکانیسم فعلی را سبب می شود.در دید اغلب افراد اهمیت جو در لایه مجاور زمین است که دارای اکسیژن کافی برای تنفس می باشد.برای شکل گیری این لایه که موجودات در تماس مستقیم با آن می باشندطبقات دیگر طبق چینش خاص خود با خصوصیات منحصر به فرد دخالت دارند که در این مشارکت با حذف هر کدام قطعا حیات به خطر جدی خواهد افتاد. گر چه جو به معنای واقعی یک سوسیال کامل است و هیچ جای خالی در جو نمی توان یافت و کاملا فضا را به یک نسبت ویک شکل پوشش می دهد اما در هر لایه ترکیبات خاص از عناصر و ملوکولها با توجه به خصوصیات آن لایه قرار دارد.از دیدگاه مخابرات ماکروویو وابستگی ارسال تحت کانال هوا به پارامترهای فیزیکی ،جای پائی برای مطالعه وباز بینی دقیقی بر این رویه میطلبد. اهمیت لایه های جو در مخابرات بدین سبب است که محیط انتقال امواج الکترومغناطیس بوده و گاهی به عنوان Reflector مورد استفاده قرار میگیرد ماهواره ای که در مدار زمین قرار میگیرد وتنها راه ارتباطی آن با زمین امواج رادیوئی میباشد، امواجی را دریافت میدارد که از این لایه ها در شرایط مختلف جوی ودر زمانهای مختلف فصلی وشبانه روزی عبور نموده است.دو مشخصه عمده امواج صرفنظر از نوع قطبی شدگی و اختلاف فاز ، دامنه موج و فرکانس موج میباشد.که هرچه فرکانس موج بالاتر رود نفوذ وانتشار آن در فاصله های بعید بهتر صورت میگیرد.اما این دو کمیت به چه نسبت وتا چه حدود افزایش یابند که اولا اختلاف زیادی با سطح Optimize خود نداشته از طرف دیگر ارتباط به شکلی دائمی وجود داشته باشد.چرا که طبق آنچه که در ادامه توضیح داده خواهد شد جو ترکیبی پیچیده از عوامل محدود کننده میباشد که بر اساس ماهیت فیزیکی منحصر به فرد خود در ارتباط با امواج رادیوئی در طول شبانه روز رفتار متغییری از خود نشان میدهد.

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

پاورپوینت نقش ژنهای منتخب در اصلاح زندگی پس از برداشت

پاورپوینت نقش ژنهای منتخب در اصلاح زندگی پس از برداشت

دسته بندی کشاورزی و زراعت
فرمت فایل ppt
حجم فایل ۲٫۰۹۵ مگا بایت
تعداد صفحات ۳۵
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

فهرست مطالب:

مقدمه

کنترل بیوتکنولوژیکی رسیدگی میوه و بیماریهای پس از برداشت

کنترل استحکام میوه

کنترل سنتز و دریافت اتیلن

مقاومت به بیماری

کنترل بیوتکنولوژیکی رسیدگی سبزی و بیماری‌های پس از برداشت

هدف اصلی تکنولوژی پس از برداشت:

افزایش زندگی مفید ماده غذایی

عامل افزایش دهنده:

نگه داشتن تورژسانس سلولهای گیاهی: کاهو، کلم و سیب‌

وجود درجه صحیحی از نرمی برای مدت طولانی بدون رسیدگی بیش از حد: انبه‌ها و موزها

بیوتکنولوژی و پیری میوه :

هر بافت خصوصیات پیری خاصی دارد.

این ویژگی، دلیل عدم وجود تیمار مفید پس از برداشت عمومی برای همه محصولات باغبانی می‌باشد.

سبزیجات برگی باید از راه متفاوتی نسبت به میوه‌ها تیمار شوند.

از نقطه نظر بیوتکنولوژی باید طبیعت محصول و مشکل خاص آن را قبل از آنکه در جستجوی خطی مشی برای حل آن مشکل برآییم، بدانیم.

دلایل عدم اجرای تکنولوژی جدید در کنترل خسارات میوه :

کشت بسیاری از محصولات در مزارع کوچک

عدم پذیرش ضرورت‌ بسته‌بندی‌های خاص از سوی کشاورز

هزینه زیاد برای کشاورز

عدم سازماندهی از سوی بخشهای خصوصی یا دولتی

اهداف عمده بهبود ویژگی‌های پس از برداشت میوه‌ها :

توسعه زندگی قفسه ای

مقاومت در برابر حمله عواملبیماری زا

مهندسی ژنتیک و بهبود زندگی قفسه ای :

خاموشی ژنها با استفاده از دو تکنیک:

ژنهای مرتبط با دریافت یا تولید اتیلن.

ژنهای کنترل کننده استحکام میوه (موقعیت غشاء دیواره سلولی)

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

دانلود پاورپوینت نقش ژنهای منتخب در اصلاح زندگی پس از برداشت (مهندسی ژنتیک)

دانلود پاورپوینت نقش ژنهای منتخب در اصلاح زندگی پس از برداشت (مهندسی ژنتیک)

دسته بندی کشاورزی و زراعت
فرمت فایل ppt
حجم فایل ۲٫۳۰۳ مگا بایت
تعداد صفحات ۵۹
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

فهرست مطالب:
مقدمه
کنترل بیوتکنولوژیکی رسیدگی میوه و بیماریهای پس از برداشت
کنترل استحکام میوه
کنترل سنتز و دریافت اتیلن
مقاومت به بیماری
کنترل بیوتکنولوژیکی رسیدگی سبزی و بیماری‌های پس از برداشت
اهداف آینده
مقدمه
برداشت گیاه:
آغاز فرآیند پوسیدن، مرگ و تجزیه اندام گیاه
دلایل انتقال و جابجایی میوه :
کشت میوه و سبزی دور از محلخرید و زندگی
عدم کشت خود کفا در منزل بهدلیل زندگی شهری و آپارتماننشینی
رویکرد جمعیت روستایی به زندگی شهری
دور بودن نواحی تولید غذا نسبت به مصرف غذا
اهمیت درک تلفات پس از برداشت :
¢
üمقدمه
üکنترل بیوتکنولوژیکی رسیدگی میوه و بیماریهای پس از برداشت
ü کنترل استحکام میوه
üکنترل سنتز و دریافت اتیلن
üمقاومت به بیماری
üکنترل بیوتکنولوژیکی رسیدگی سبزی و بیماری‌های پس از برداشت
üاهداف آینده

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

دانلود پاورپوینت مهندسی ژنتیک در کشت بافت

دانلود پاورپوینت مهندسی ژنتیک در کشت بافت

دسته بندی کشاورزی و زراعت
فرمت فایل ppt
حجم فایل ۱۱۷ کیلو بایت
تعداد صفحات ۱۸
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

مهندسی ژنتیک

•در روش مهندسی ژنتیک ژن های مخصوص انتخاب شده وبه اندازه روشهای تغییر ژنتیکی خارج از درون شیشه ای (شرایط این ویوو) می توانند موثر باشند که ممکن است ترجیحآ از آنها استفاده شود.

•با استفاده ازبمباران کردن دانه گرده با یک جسم کوچک پرتاب شونده با پوشش ِِِِDNA ژنها به دانه گرده وارد شده اند اگر چه لقاح با چنین دانه گرده ای هنوز انجام نگرفته انتقال از طریق مستقیم DNA به داخل گلهای نابالغ گیاه کامل ،یک روش دیگر خارج از شیشه است.

•انتقال ژنتیکی بذر های در حال جوانه زدن به وسیله ناقلینDNA خارجی اخیرآ گزارش شده است.

•درگیاهان مهندسی ژنتیک در سه مرحله زیر دخالت دارد:

۱-شناسایی وجدا کردن ژنهای مطلوب برای انتقال ژن

۲-سیستم رها سازی جهت وارد کردن ژن مطلوب به داخل سلولهای پذیرنده

۳-بیان اطلاعات ژنتیکی جدید در سلولهای پذیرنده

حسن روش مهندسی ژنتیکی نسبت به بهنژادی

•در این روش ژنهای کاملآ غریبه را می توان وارد یک گیاه کرد .علاوه بر این ژنهای مطلوب را می توان بدون تغییرات اضافی به نژادگان های برتر منتقل کرد.

•در روشهای سنتی اضافه کردن ژنهای مطلوب به یک نژادگان ممکن است همراه با از دست دادن بعضی از صفات مطلوب باشد.

•خصوصآ وقتی که کیفیت والدین براساس ترکیبات ژنی غیرافزایشی ویژه ای باشد وقتی که ژنهای جدید از طریق مهندسی ژنتیک به نژادگان اضافه گردند ،این ترکیبات ژنی غیرافزایش دست نخور ده باقی می مانند.

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

جزوه بسیار کاربردی آشنایی با اسناد پایپینگ

جزوه بسیار کاربردی آشنایی با اسناد پایپینگ

دسته بندی صنایع نفت و گاز
فرمت فایل pdf
حجم فایل ۳٫۸۹۲ مگا بایت
تعداد صفحات ۱۶۶
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

فهرست مطالب

فصل اول: آشنایی با اسناد پایپینگ

مقدمه

مراحل ایجاد یک کارخانه Plant

تعاریف

دپارتمانهای/دیسیپلینهای مهم یک شرکت مهندسی

وظایف اصلی دپارتمان پروسس

آشنایی با برخی مدارک مهم

مدارک تولید شده در بخش Pipingدر مرحله طراحی بنیادین

مدارک تولید شده در بخش Pipingدر مرحله طراحی تفصیلی

مدرک Basic study

مدرک Design Basis

لیست شیرها Manual valve List

لیست خطوط Line list

جدول آویزها Pipe hanger schedule

مدرک PMSPiping Material Specification

لیست تجهیزات Equipment List

مدرک Piping conceptual layout &Piping arrangement plan

مدرک Standard & Special pipe

مدرک supports & Pipe support schedule Pdinfo

مدرک Piping instructions

نقشه های پایپینگ

نقشه ی BFD Block Flow Diagram

نقشه ی P&IDProcess and Instrumentation Diagram or Piping and

Instrument Diagram

مواردی که “نباید” در نقشه های P&IDنشان داده شوند.

ابزار دقیق در نقشه های P&ID

تعریف ابزار دقیق Instrument

کنترل فرایند Process control

مفهوم Valve failure

تعریف حلقه ی کنترلی Control loop
نقشه ی حلقه Loop diagram
نقشه Functional diagram
نقشه UFDUtility Flow Diagram
نقشه های ایزومتریکPiping isometric
نقشه های اسپولSpool drawings
نقشه های Plot plan
Overall Master plot plan
Plant plot plan
Zone plot plan
Unit plot plan
Area plot plan
طرح اولیه فرآیند
مطالعات امکان سنجی
پارامترهای تاثیر گذار در مکان یابی یک
کارخانه ی صنعتی
Plot plan مدارک مورد نیاز جهت تهیه
مسئول تهیه Plot planو ترتیب تهیه آن
مبانی استاندارد طراحی نقشه Plot plan
نقشه ی Key Plan
معیارهای اصلی در تهیه Key plan
چگونگی تهیه ی Key plan
نقشه ی Piping Plan
انواع مدرک از لحاظ ارزش
وظایف اصلی مهندس پایپینگ
تعاریف اصطلاحات موجود در مدارک پایپینگ
پیوست A
مراجع

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

تحقیق معماری کانسپت

تحقیق معماری کانسپت

دسته بندی معماری
فرمت فایل doc
حجم فایل ۲۰ کیلو بایت
تعداد صفحات ۲۷
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

تحقیق معماری کانسپت

با تعریف ساده می توان گفت کانسپت ها ایده هایی (Ideas) هستند که عناصر گوناگونی در یک جا گرد هم میآورند. این عناصر گوناگون ، در متن این نوشتار؛ تفکرات ، تصورات و مشاهدات هستند. در معماری کانسپت ، مسیری است که طی آن نیازهای فیزیکی ، شرایط محیطی و باورها به هم می پیوندند و به این ترتیب کانسپت ها بخش مهمی از روند طراحی معماری را شکل می دهند.

این بحث ذریی تعیین جایگاه کانسپت در طراحی معماری به تعریف انواع پنجگانه کانسپت می پردازد که عبارتند از : قیاسی ، استعاری ، ذاتی ، پاسخ مستقیم (حل مشکل) و آرمانی

کانسپت ها:

همیشه کانسپت ها توسط معماران پدید نمی آیند. شاید بهترین نمونه این موضوع پاسخ لوکورنوریه به کانسپت مورد نظر کارفرما در ساختمان کارگاه های چوب در مرکز هنرهای بصری در دانشگاه هاروارد باشد. این مرکز یک بخش دانشجویی است که نه تنها برای دانشجویان رشته های هنری بلکه برای سایرین هم قابل استفاده است. کانسپت مورد نظر مسولان دانشگاه اینچنین که اگر دانشجویان بیشتری از فعالیت های مرکز با خبر باشند و بتوانند جریان کار و زندگی درون آن را مشاهده کنند آنگاه شرکت و حضور آنها در کارگاه ها متحمل تر خواهد بود و لوکورنوریه کانسپت را به اجرا در آورد : به این صورت او از درون مسیر عبور پیاده موجود در سایت رمپی طراحی کرد که مانند تونلی از درون ساختمان عبور می کرد. و امکان مشاهده بسیاری از استودیوها و کارگاه ها را فراهم می آورد.

شش واژه ای که دترپی می آید مترادف هایی برای جست جوی کانسپت هستند که توسط بسیاری از معماران بیان می شود:

اندیشه های ۱-معمارانه ۲- نگاره ها ۳- ایده های فراسازمانده ، ۴- سارتی ۵- ایکمن ۶- مترجمان بی واسطه یا از این قبیل اندیشه های معمارانه معطوف به یک ویژگی (فن – معمارانه) خاص هستند مانند نور آفتاب ، فضا ، ترتیب فضاها ، همبستگی فرم ساده و یا نحوه قرار گیری در منظری بخصوص که هر کدام می توانند بر روند طراحی بنا تاثیر گذار باشند. به این صورت که این ویژگی آرکیتکتونیکی پایه اخذ تصمیمات در طراحی خواهد بود. یک نگاره ، یک الگو یا ایده همین است که در طول طراحی پروژه تکرار می شود. در سطح پایین می تواند یک نقش هندسی به خصوص باشد که در سرتاسر یک طرح مشاهده می شود. همچنین این نگاره می تواند سطوح بالاتری هم داشته باشد. در کتابی به نام نگاره نور (light id theme) که در باره هاگری هنری کیمبل است ، لویی کان تغییرات آفتاب را در فصول مختلف و همچنین در طول یک روز واحد را عاملی بسیار با اهمیت در راستای تکمیلی یک اثر شایسته می داند. در طراحی این گالری کان تلاش کرده تا این کیفیت متغیر آفتاب را به درون بنا بکشاند.

ایده های فراسازمانده مربوط به ترکیب بندی هندسی و سلسله مراتب کلی بخش های مختلف پروژه می باشد. طراحی شهری و طراحی محیط های دانشگاهی مثالهای شفاف و واضحی هستند که در آنها ابتدا یک الگو کلی نظم دهنده ایجاد شده و به تدریج تکمیل می شود. یک ایده فراسازمانده به قسمت های مختلف تا جایی که نظام کلی باشند اجازه تنوع و تغیر خواهد داد. طرح تامس جفرسون برای دانشگاه ویرجیینا یک نمونه خوب برای این مطلب است.

هدف ایده فراسازمانده در اینجا این بوده که با ایجاد سازه ای کافی امکانی به وجود آید که در آن هر یک از بخش ها ضمن آنکه خصوصیات شخصی دارند همانطورهم مانع کل باشند. در طرح جفرسون این مساله کاملا به اجرا در آمده به صورتی که اگر چه یک نظام کلی مشهود است اما هر یک از بنا ها هویت مخصوص خود را دارا هستند.

در پروژه های یزرگ گاهی طراحی مسیرهای عبور (سیرکولاسیون) در جای ایده فراسازمانده قرار می گیرند. برای مثال در پروژه نوره هوا و فضای واشنگتن – اثر هلموت ، اوباتا کاسابوم – ایجاد و توسعه فضاها در اطراف مسیرهای عبور انتخاب هوشمندانه طراحان بوده و چرا که این کار آنها باعث شده تعداد بازدید کنندگان از حداکثر پیش بینی شده هم فراتر رود.

در قرن نوزدهم میلادی در مدرسه نورآر فرانسه روش آموزش متفاوتی شکل گرفت که اسکیس (esquisse) و طرح خام (parti) از فرآورده های مفهومی و گرافیکی آن هستند در این روش دانشجویان باید توانایی ارائه مفهومی (Conceptual) خود را به سطوح بالا ارتقاء می دادند. از آنها خواسته می شد تا ابتدا کانسپت و طرح اولیه را در چند ساعت ابتدایی کاربردی پروژه مشخص کنند و تا انتها به این طرح وفادار بمانند. ادوارد ب=لاربی بارنز برای توصیف رابطه کانسپت و دیاگرام اولیه با پروژه کامل شده و این که این کانسپت و دیاگرام باید ساده شده آن پروژه باشند از اصطلاح برگردان مترجمان بی واسطه (Literal translation) بهره گرفت. به عقیده بارنز کانسپت یک پروژه باید حتی با یک طراحی ساده روی یک دستمال کاغذی هم قابل بیان و ارائه باشد. به شکلی که این دیاگرام اولیه به وضوح شفافیت ساختمان تمام شده روی همان دستمال کاغذی مشاهده کرد. به گفته او : یک بنا می باید دارای طرحی قوی و معمارانه – نه مجسمه شکل یا نقاشی وار – باشد طرحی که مرتبط با فعالیت درون ساختمان باشد ………………هر وقتی از یک معمار سوال می شود که روی چگونه ساختمانی کار می کنی؟ او باید بتواند به سرعت طرحی ذهنی یا دیاگرامی از ایده معمارانه خود ارائه کند.

کانسپت ها و طراحی معماری

شکل گیری کانسپت پدیده ای خود به خودی نیست بلکه نیازمند تلاشی متمرکز برای گرد آوری و ترکیب مسائل مختلف است. گردآوری این مسایل کاری هوشمندانه است کاری به عقیده بسیاری از طراحان ، معماران ، منتقدان نویسندگان هنرمندان متشکل از ۱۰ درصد الهام و استعداد و ۹۰ درصد پشتکار و سخت کوشی است. شکل دهی کانسپت برای بسیاری کاری نا آشنا است. همچنین دانشجویان اندازه فراگیری و درک سایر مباحث طراحی در این مورد با سختی مواجه اند. در زمینه تقویت مهارت کانسپت سازی سه مانع اصلی وجود دارند. اولین مانع مربوط به چگونگی برقراری ارتباط . دومین مانع مربوط به کمبود تجربه و سومین مانع مربوط برقراری سلسله مراتب هستند.

اولین مشکلی که یک دانشجو با آن مواجه می شود برقراری ارتباط است. نکته جالب در این رابطه این است یخت ترین کار این این نیست که چگوننه کانسپت خود را به دیگران معرفی کنیم بلکه چگونه باید آن را برای خود تشریح کنیم. به همین خاطر طراحان می آموزند ، تا قبل از تشریح ایده های خود برای دیگران نوعی دیالوگ به عنوان مترعه در ذهن خود برقرار سازند ، مشکل دیگر برقراری ارتباط گرافیکی است متاسفانه بسیاری دانشجویان در ترسیم و طراحی ایده مورد نظر خود اکراه دارند. در معماری هر آنچه که قرار است ساخته شود می بایست ابتدا ترسیم گردد . پروسه ترسیم و طراحی باید در مراحل ابتدایی کارآغاز شود تا طرح پیشنهادی و کانسپت آن بتوانند دائما نقد و اصلاح شوند.

لویی کان نوشته ای این نکته را یاد آور می شود که مشکل برقراری ارتباط بین یک ساختمان منسجم در ذهن و طراحی های اولیه بین همه دانشجویان عمومیت دارد:

روزی دانشجویی جوان نزد من آمد تا سوالی بپرسد. او گفت در ذهن خود فضاهایی پر جذبه را تجسم کرده . فضاهایی که جریان وار بر می خیزند و شکل می گیرند. بدون آغاز و بدون پایان . از جنس ماده یکپارچه بدون بست و اتصال و به رنگ های سفید و طلایی . و پرسید چگونه است که وقتی اولین خط را بر روی کاغذ قرار می دهد رویای او شروع به رنگ باختن می کند؟ این پرسش خوبی است … پرسشی است در باب پیمایش پذیرها و پیمایش ناپذیرها .. برای بیان دیده در معماری و موسیقی می بایست از ابزارها و امکانات قابل سنجش بهره گرفت. اولین خطی که بر روی کاغذ کشیده می شود خود میزانی است از آنچه نمی توان به طور کامل آن را بیان کرد.

زمینه دوم مشکلات و موانع هم در مواقع توسعه یافته همان قسمت اول است. کانسپت ها شکل است خصوصا اگر موضوعی تازه و ناشناخته در معماری باشند. از آنجایی که بسیاری از ساختمان شکل دادن های ساخته شده از کانسپت بی بهره اند و ازآنجایی که اکثر منتقدان و معماران از نوشتن درباره آنها خودداری می کنند. این مساله که طراحان پویا کانسپت و درک جایگاه آنها در ساختمان ها نداشته باشند امری نسبتا بدیهی به نظر می رسد. به طور خاص علاقه ای به سومین زمینه مشکلات را می توان به مسائل مربوط به برقراری سلسله مراتب متناسب دانست. دانشجویان پویا بسیار با این گونه مسائل دست به گریبان هستند. که به علت کمبود تجربه به سختی می توانند درباره شایستگی کانسپت قضاوتی صحیح داشته باشند. حال اینکه معمار می تواند قضاوتی با تامل داشته باشد. به طور کلی درک روابط موجود بین ایده ها و تصورات و کانسپت ها کمکی شایان در زمینه عبور از این سه دسته مانع خواهد کرد.

ایده ها:

ایده ها تفکراتی معین و غیر چنالیزوازانه هستند که از مشاهدات مدارک و اندیشه برای ما حاصل می شوند. در معماری ایده های شامل مسائل مختلفی می شوند مانند چگونگی جهت گیری ساختمان ها، جانمایی یک آشپزخانه در یک واحد ، روش های بهره گیری از جریان طبیعی هوا ، ارزش انرژی و حفظ و صرفه جویی در آن ، اهمیت مصالح ، دوام ، تعامل بین اجسام مناسبترین راه های برقراری ترتیب فضایی و یا چیزهای از این قبیل . بنابراین ساختمان و طراحی آن شامل بسیاری تصمیمات کوچک است و طبیعتا کسب مهارت و ارتقا آن در جهت تولید ایده ها و کانسپت هایی که توانایی پاسخگویی به این گستره وسیع از امور را داشته باشد از اهمیت بسزایی برخوردار است.

فرانک لویرایت نمونه خوبی از معمارانی است همواره ایده های زیادی برای اجرای کارها داشته اند. جان استوارت در کتابی تحت عنوان خانه ها اوسانیان اثر رایت (Wrights usonion House) 35 ایده رایت در باب طراحی و ساخت منازل مسکونی کوچک را نقل کرده است. به همین ترتیب کریستوفر الکسندر و همکارانش در کتاب رمان الگوها (Apatten Language) بیش از ۱۰۰۰ ایده مختلف در باره رفتار و واکنش انسان ها نسبت به محیط های مختلف را در چهارچوب الگویی ذکر کرده اند. این ها (ایده های رایت و الکسندر) در مجموع در حکم چیزی مانند کتاب مقدس ایده ها برای طراحان ساختمان هستند. البته چه نظریات رایت و چه الگوهای الکسندر هیچ کدام حالت به هم پیوسته ای ندارند. مثلا اگر چه همه ایده های رایت را به وضوح می توان در کارهایت کمیل شده او مشاهده کرد اما او آنها را به صورت جملات و کلمات مستقل از هم ارائه کرده و برقراری ارتباط مفهومی بین آنها بر عهده شخص طراح ، سازنده است.

تصورات : تصورات تنها به زیادی با ایده ها دارند به جز اینکه تصورات قطعیت ندارند به طور پیش فرض تصورات مقایسه با ایده ها از اساس و تکامل و اغلب اهمیت کمتری برخوردارند.

ممکن است تصور شود که تصورات نمی توانند نقشی در شکل دادن کانسپت ها داشته باشند. این نتیجه گیری درستی نیست. در علم سینکتیک یا همان تجربه و تحلیل مسائل علمی اصلی اساسی به نام تولید اتفاقی ایده ها وجود دارد که بر این اساس هنگام تحلیل مسائل که به طریق از راه های موجود قابل حل نیستند ، هر ایده یا تصور تازه می تواند سبب گشایش شود. بخش کوچکتری از افراد این توانایی را دارند تا با استفاده از سینکتیک و یا سایر روش های تولید اندیشه به ارائه ایده های متنوع برای مسائل بپردازند. ایده هایی که اگر چه ظاهرا بی معنی و بی ارتباط و گاهی موهومی به نظر آیند ولی در واقع مرحله آغازین اهمیت روند تحلیل مسائل را می سازند. در معماری هم گاهی عناصر یک کانسپت ایده آل را به هیچ عنوان نمی توان در یک جا جمع کرد. در این صورت شاید استفاده از تصورات برای رسیدن به کانسپت به عنوان تکنیکی اساسی برای شکل دادن کانسپت و البته در نتیجه عدم تجربه کافی در طراحی و کانسپت سازی – ضروری باشد. دانشجویان می توانند هنگامی که قصد شکل دادن کانسپی را دارند ابتدا تصورات خود را شکل دهند.

کانسپت ها و ایده ها:

کانسپت ها از این نظر که تفکراتی حاصل از ادراک ما هستند تشابه زیادی با ایده ها دارند. با این تفاوت که کانسپت ها دارای یک ویژگی خاص خود هستند. و آن این که این تفکرات معطوف به راه های گرد آوری چند عتصر و ویژگی در یک کل دارد هستند. در معماری کانسپت همچنین تعیین کننده چگونگی تاثیر گذاری جنبه های مختلف نیازمندی های بنا بر طراحی و ساخت آن از طریق اجتماع در یک اندیشه خاص است و کانسپت در معماری موضوعی هدفمند است . نتیجه تلاش متمرکز و خلاقانه در یکپارچه کردن عناصری به ظاهر نا متشابه.

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

معماری تماشاخانه و شیوه اجرا در تئاتر یونان باستان ۱۳ ص

معماری تماشاخانه و شیوه اجرا در تئاتر یونان باستان 13 ص

دسته بندی معماری
فرمت فایل doc
حجم فایل ۳۱ کیلو بایت
تعداد صفحات ۱۳
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

معماری تماشاخانه و شیوة اجرا در تئاتر یونان باستان

معماری تئاتر

مكان اجرای تئایردر یونان معمولاً وابسته به حریم خدایان بود. پیش از برپاییهای مسابقات دراماتیك مكانهایی از این نوع فراوان بودند. محققان معتقدند فضاهای تئاتری اولیه در سرزمین یونان چهارگوش یا مستطیل شكل بوده اند. منشأ شكل ساختمان تئاتر هرچه باشد، تئاتر یونان در سده‌ی پنجم اصولاً دایره‌ای شكل بوده است. از طرفی با آنكه تئاترهای دیگری نیز در یونان وجود داشتند، مورخان تنها به تئاتر دیونوسوس توجه نشان داده اند چرا كه كلیه‌ی نمایشنامه‌های موجود یونانی در آنجا اجرا شده اند.

قدیمیترین مشخصه‌ی تئاتر دیونوسوس وجود اركسترا (یا محل رقص) بود در اصل ساختمان تئاتر را احتمالاً در دامنه‌ی تپه می‌ساختند، زیرا تماشاگران می توانستند روی تپه‌ها بنشینند یا بایستند و نمایشهای همسرایی را كه قدیمیتر از تراژدی بودند تماشا كنند. در سده‌ی ششم گاه یك تراس در پای تپه می ساختند و در آن یك اركسترای گرد به قطر ۲۲ متر، در جانب محل تماشاگران قرار می‌دادند و یك قربانگاه به نام تیمل در مركز این دایره قرار می‌گرفت. با استثناهای ناچیزی اركسترا تا دوران مسیحیت بدون تغییر ماند.

منشأ ساختن صحنه، یا اسكین احتمالاً به بعد از رواج اركسترا می‌رسد از آنجا كه اسكین به معنای «كلبه» یا «چادر» است ساختمان صحنه احتمالاً ازساختمان رختكنهای موقتی ناشی شده است و بعدها توسط نویسنده‌ی خلاقی جزء صحنه گردیده است.

تغییر اساسی در تئاتر دیونوسوس هنگامی رخ داد كه پریكلس بنای اُدئون (یا تالار موسیقی) را در سال ۴۴۰ در جوار آن ساخت. در این زمان به جای دیوار منحنی تراس در اركسترا دیوار راستی قرار داده شد در طرف داخل دیوار، رو به تماشاگران، ده شیار بر روی دیوار تعبیه شد. اكثر مورخان معتقدند تعبیه‌ی این شیارها برای آن بود تا بتوان تیرهایی را كه اتاق صحنه بر آن سوار می شد در آنها جاسازی كرد. علاوه بر آن، یك برآمدگی سنگی یا تراس از دیوار به طرف اركسترا كار گذاشتند كه كاربرد آن برای ما روشن نیست، اما می توان حدس زد كه این برآمدگی پایه ای بوده تا دستگاههای متعلق به صحنه‌ی تئاتر را بر آن استوار كنند. این بناهای ناقص تنها مداركی هستند كه از ساختمان تئاتر در سده‌ی پنجم به دست آمده است.

وسایل مورد نیاز در نمایشنامه‌های موجود بسیار ساده است: یك یا چند در كه به طرف محل بازی گشوده می‌شد، و یك سطح ایوان مانند بر روی سقف، یا سكویی در طبقه‌ی دوم كه برای ظهور خدایان یا نمایش نقاط مرتفع مثل كوه به كار می رفت.

آیا پس زمینه‌ی همه‌ی صحنه ‌های نمایش همان نمای خارجی سنتی ساختمان صحنه بوده یا دكورهای دیگری نیز برای صحنه های مشخص تر ساخته می‌شد؟ در پاسخ آنچه اهمیت دارد آن است كه بین دكورسازی قبل و بعد از زمانی كه ساختمان صحنه بوجود آمد تمایز قایل شویم، زیرا احتمالاً هنگامی كه اسكین پس زمینه‌ی صحنه‌ی نمایش شد وضع دكورسازی عوض شد.

معمولاً چنین فرض می شود كه پس از ۴۵۸ پیش از میلاد، همه‌ی نمایشها، اسكین را به عنوان پس زمینه‌ی صحنه مورد استفاده قرار دادند. اسكین به سادگی می تواند نیازهای همه‌ی نمایشنامه‌های موجود را برآورد زیرا اكثر نمایشنامه‌ها در مقابل یك معبد، یك قصر، یا انواع دیگر بناها اتفاق می‌افتند. اما اینجا سؤال دیگری پیش می‌آید كه نمایشنامه‌هایی كه در مقابل غارها، یا در بیشه‌زارها یا در اردوگاههای نظامی اتفاق می‌افتند چگونه صحنه‌ای داشته اند؟ برای پاسخ به این سؤال مورخان و محققین پاسخهای متفاوتی داده اند كه عبارتند از:

۱- برخی مورخان اصرار دارند كه چند دكور پیش ساخته وثابت وجود داشته كه امكانات اجرای همه‌ی نمایشنامه‌ها را در آنها فراهم كرده بودند.

۲- عده‌ای دیگر معتقدند كه چندین وسیله‌ای نمادین (از جمله سپر برای اردوگاه نظامی، صدف و صخره برای صحنه‌های كنار دریا، و یك درخت به جای بیشه‌زار) به صحنه‌های ساده و قراردادی افزوده می‌شدند.

۳- پاره‌ای از محققین نیز بر این باورند كه اصولاً گفتارهای متن نكات لازم و فضای مناسب صحنه را تشریح می كرد ومحوطه‌ی جلوی اسكین به عنوان پس زمینه‌ای قراردادی در همه نمایشنامه‌ها به كار می‌رفت.

این جدلها، با نظر دیگری پیوند می‌خورند كه به وجودصحنه‌های نقاشی شده اعتقاد دارد. ارسطو امتیاز بدعت رنگ‌آمیزی صحنه را از آن سوفوكل می داند. اما ویتروویوس می گوید صحنه آرایی در زمان اشیل ابداع شد. برای آشتی دادن این دونظر مخالف، محققان آغاز رنگ‌آمیزی صحنه را بین سالهای ۴۶۸ و ۴۵۶پیش ازمیلاد جای می‌دهند.

موضوع صحنه آرائی به صورت تقلید از واقعیت در مقابل صحنه‌های قراردادی، مبحث مهمی است زیرا اگر تقلید از واقعیت یا توهم سازی مورد نظر آنان بوده باشد، وجود تنها یك پس زمینه كافی نبوده است تا نیازهای مختلف همه‌ی نمایشها را بدون تغییرات اساسی برآورد، در نتیجه كسانی كه طرفدار این عقیده‌اند ناچار خواهند شد بپذیرند كه اسكینها از انعطاف كافی برخوردار بوده‌اند. در این مورد دوشیوه پیشنهاد شده است:

الف) پیناكِس یا دیواره های رنگ شده.

ب) پریاكتوا یا منشورهای مثلثی كه روی هر یك از وجوه آن منظره‌ی متفاوتی نقاشی شده است.

پیناكِس را میتوان در صحنه كار گذاشت و برحسب نیاز نقش آن را تغییر داد در دوره‌های بعد پریاكتوا را بر محوری گردان نصب كرده و بنا به مقتضیات وجوه مختلف آن را در مقابل تماشاگر قرار می‌دادند.

داستان اكثر تراژدیهای یونانی در مكانی واحد اتفاق می افتد، اما نمایشنامه‌ای كه بلافاصله پس از نمایشنامه‌ی قبلی اجرا می‌شد اغلب مكان یا صحنه‌ی دیگری را طلب می‌كرد. لذا هر گاه كه تغییر صحنه لازم می‌آمد در فاصله‌ی اجرای دو نمایش این تغییرات اعمال می‌گردید.

اما سؤال دیگری در اینجا پیش می آید كه در بعضی از تراژدیها و بسیاری از كمدیها درخود نمایش تغییر صحنه لازم می‌آید. تغییر صحنه در این نمایشها چگونه بوده است ؟

در جواب این سؤال علاوه بر احتمالاتی كه تاكنون بر شمردیم (پیناكِس و پریاكتوا) مورخان و محققین در پاسخ امكانات زیر را مطرح كرده اند:

الف) گاه بازیگران و همسرایان صحنه را ترك می‌كردند و دوباره به صحنه باز می‌گشتند و این عمل به تغییر مكان بازی تعبیر می‌شد.

ب) دربعضی از نمایشهای كمدی یك گردش بازیگران به دور اركسترا، به طور قراردادی، به معنای تغییر مكان محسوب می‌گردید.

ج) همچنین به نظر می‌رسد در كمدی، درهای مخصوص یا قسمتهایی از اسكین به عنوان مكانهایی كاملاً متفاوت گرفته می‌شدند و این قرارداد احتمالاً در تراژدی هم پذیرفته شده بود.

صحنه‌های قراردادی رواج بیشتری از صحنه‌ی واقع‌گرایانه داشته است.

كسانی كه منكر وجود صحنه‌اند بر این باورند كه:

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

معماری یونان در دوره ی کلاسیک ۲۸ ص

معماری یونان در دوره ی کلاسیک 28 ص

دسته بندی معماری
فرمت فایل doc
حجم فایل ۳۶ کیلو بایت
تعداد صفحات ۲۸
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

معماری یونان در دوره ی کلاسیک

معماری دوره کلاسیک: این عصر دوران ثبات و شکوفائی تمدن و هنر یونان است. قرن پنجمو چهارم را باید بهترین ایام تحول و تکامل معماری یونان به شمار آورد. این دوره باعظمت، پس از پیروزیهای درخشانی آغاز، و با اقدامات کشور گشایانه ی اسکندر مقدونیپایان پذیرفت. این فصل از حیات یونان نتیجه و مولود دوران باستانی و مقدمه دورانهلنیستی بوده است. دوران کهن با آن که دوران کار و ابتکار محسوب می شد، ولی آثارجوانی و ناآزمودگی از آن هویدا بود و در دوران هلنی که از لحاظ انتشار تمدن در دنیااهمیت شایانی یافت. علائم پیری و مهجوری در آن به چشم می خورد. در صورتی که درفاصله میان این دو دوره یعنی در دوره یونان کلاسیک جز موازنه . اعتدال و هماهنگیچیزی دیده نمی شود.هنر دوره کلاسیک که چکیده تاثیرات اجتماعی و مذهبی یک ملت است در نهایت کمال وپختگی عرضه شده در هنرهای باستانی جای ویژه ای را به خود اختصاص داده است.یونانیان موفقیت و پیروزیهای خود را در جنگها مرهون خدایآن می دانستند و همین مسئلهدرهنر و معماری سرزمین شان کاملاً محسوس است.در عصر کلاسیک با اینکه پس از جنگلهای ایران و یونان فترتی در هنرها حاصل شده بوداما با عبور از مرحله گذرا یونانیان در جوانب مختلف هنر به ویژه در معماری و پیکرتراشی فعالیتهای چشمگیری را آغاز کردند. هنرمندان این عصر پدید آورندگان آثاری شدندکه نه پیش از آن و نه در عصر هلنی به آن دست یافته بودند. مرکز فعالیتهای هنری ایندوره در شهر آتن بوده است . آتنیها که گرد آوری تکه سنگهای پراکنده آکروپلیس آتن راپس از ویرانی شهر در سال ۴۸۰ ق . م کسر شاءن خود می دانستند ، به رهبری پریکلس نیروو استقلال جدیدشان را با باز سازی کامل آکروپلیس که در واقع یکی از بزرگترین پروژههای ساختمانی جهان باستان تا پیش از روزگار رومیان بود، به جهانیان نشان دادندپلوتارک یکی از مورخین یونانی در ۵۰۰ سال پس از باز سازی آکروپلیس می نویسد:«کارهای پرویکلس مخصوصاً از این لحاظ ستودنی اند که شتابان ساخته شده اند، برایآنکه قدرتهای جدید دوام بیاورند زیرا هر کار خاصی که او انجام می داد بی رنگ حتی درآن زمان که تازگی داشته عنوان کاری باستانی شناخته می شد و دلیلش زیبایی و ظرافت آنکار بود و با این حال کار مزبور از لحاظ نیرو و تازگیش، امروز نیز چنین است. کهگوئی تازه انجام شده است. در آن کارها گونه ای شکفتگی و تازگی وجود دارد که غبارگذشت زمان را از چهره شان می زداید.»پیکر تراشی: در دوره ی کلاسیک به ویژه در قرن پنجم در پیکر سازی سه شیوه و سبک هنریپدیدار شد:الف) شیوه هنر جدی (۴۸۰ – ۴۹۰ ق م)ب) شیوه ی هنری تکامل یافته (۴۳۰ – ۴۶۰ ق م)ج) شیوه ی هنری فوق العاده (۴۰۰ – ۴۳۰ ق م)از دست آوردهای هنر پیکر سازی این دوره می توان از متوپهای حجاری شده و پر تحرکمعبد زئوس در المپیا و معبد پارتنون در آتن و بناهای یادبود «گول باشی» در ترکیهامروز یاد کرد. به همین دلیل است که عصر کلاسیک را دوره پیکر سازی و معماری دانستهاند. هر چند که تمامی این پیشرفتهای چشمگیر بی تاثیر از مسائل سیاسی، اجتماعی ،اقتصادی و مذهبی جامعه یونان نبوده است. نقش مذهب و رابطه آن با هنر در این دورهتضعیف می گردد و آثار دنیوی در مقابل آثار مذهبی افزایش می یابد. اما مذهب به حیاتشادامه می دهد. هر چند که هنر دیگر خدمتگزارش نیست.معماری: معماری دوره کلاسیک به رهبری و پشتیبانی فیدیاس معمار و پیکر تراشی که دردولت یونان مقام وزیر هنر را داشت، به اوج و رونق خود رسید . با اینکه دربارهمعماری این دوره نوشته ها بسیار است، ولی باید به چند بنای مهم اشاره کرد. شهرآکروپل یا ارگ آتن که بر روی تپه ای ساخته شده از اقدامات بزرگ معماری این معماریاست.معبد «پارتنون» به سرپرستی «فیدیاس» و دو معمار دیگر معبد الهه «آتنا» و معبد«ارختئوم» و چند بنای دیگر هم بر بلندای آکروپل ساخته شده اند.معماری این دوره از جنبه های فنی پیشرفتهای شایانی کرد. سنگهای مورد استفادهدیوارها به طور کامل تراش خورده و با بستهای فلزی با دقت بسیار نسبت به دوره کهن درکنار هم قرار گرفتند نصب سفالهای بامپوش نیز بر همین منوال پیشرفت نمود. ساختمانمعابد دارای پلان سه بخشی بود که مشتمل بود بر ۱ رواق ورودی (پیشخان) ۲ – تالار(اتاق) قرار گاه پیکره الهه ۳ – پستو برای نگهداری نذورات.پلان اصلی بناها چهار گوش بود، به جز چند پرستشگاه که با نقشه مدور ایجاد شده و دورستونی بودند که بهترین نمونه این گونه بناها معبد «تولوس» است که در شهر دلفی قراردارد.به جز معابد و ساختمانهای رسمی در این دوره شهر سازی نیز پیشرفت نمود و انواعبناهای عمومی مانند : تالارهای اجتماعات به شکل آمفی تئاتر گذرگاههای سر پوشیده وستونهای یادبود در خیابانها ، ورزشگاه و باشگاههای پرورش اندام پهلوانان ، میدانهایدو و اسب سواری با ردیف جایگاه های پلکانی برای تماشاگران که این گونه آمفیتئاترهای سر گشاده بر شیب تپه و گرداگرد میدان ورزش ساخته می شد.آکروپلیس: یکی از مجموعه بناهای باشکوه یونان در عصر کلاسیک آکروپلیس در شهرآتن است. این مجموعه به رهبری «پریکلس» در اواخر قرن پنجم ق م یعنی هنگامی که آتنبه دوره قدرت رسیده بود احیا گردید بزرگترین کاری بود که در تاریخ معماری یونان پدیدآمد و موجب آن شد که عالیترین یادگاری از دوران اعتلای هنر بر جای بماند. همهبناهای آکروپلیس، هنر معماری دوره ی کلاسیک یونان را در آن هنگام که به کمال رشدخود رسید بود به منصه ی ظهور رسانده است . این مجموعه شامل بناهای : معبد پارتنون؛دروازه «پروپالایا»، معبد ارختئوم، معبد آرتمیس، معبد الهه ی پیروزی «نیکه» ،نگارخانه «کالکوئیکی» محل پیکره ی «آتناپروماخوس» ، محل معبد قدیمی آتنا، و چندبنای کوچک است.معبد پارتنون: مهمترین بنای مجموعه آکروپلیس معبد پارتنون است. این بنا درعصرکلاسیک ساخته شده است. و برای الهه آتنا (خدای پیروزی) که به افتخار او «آتن» هم ازاو نام گرفته ایجاد شده است. بنا بر روی بلندترین نقطه تپه آکروپلیس و مشرف برسراسر شهر آتن و نواحی اطراف آن بنا شده است. سنگ مرمر سفید مصالح عمده ی بناست.ساختمان به شیوه ی دوریک ساخته شده است.معمارانی چون «کالیمراتیس» و «ایکتینوس» در ساختمان آن نقش اصلی را داشته اند. ودر فاصله سالهای ۴۳۲ – ۴۴۸ ق م ساخته شده است. بنا دور ستونی است در ایوان جنوبیمعبد پارتنون بر خلاف پرستشگاههای دیگر، به جای شش ستون از هشت ستون (سبکهشت ستونی)و برای طول آن هفده ستون در نظر گرفته شده است. طول و عرض آن ۳۱ * ۷۰ متر وارتفاع آن۷۲/۱۳متر که ارتفاع هر ستون ۴۳/۱۰ متر است یادآوری این نکته ضروری است که دراین بنا دو شیوه دوریک و ایونیک با هم تلفیق شده اند و در ایجاد نقوش برجسته در چهارگوشیهای تزئینی و سنتوریهای معبد نهایت دقت را به کار برده اند ، این نقوش دارایموضوعات مختلفی هستند.فضای داخلی پارتئون دارای دو بخش جداگانه است. فضای کوچکتر(اتاق باکره یا پارتئون ) با پلانی تقریباً مربع شکل و فضای بزرگتر (مقصوره) با پلانمستطیل شکل که مجسمه الهه ی آتنا پارتنوس در آن قرار داشته است که مقصوره یمستطیل شکل را به سه راهرو تقسیم کرده اند . ردیف ستونهای دوریک در مقصوره بهصورت ستونهای دوتایی بر روی هم قرار گرفته اند و به عنوان ستونهای نگهدارنده سقفبکار گرفته شده اند در حالی که ستونهای نگهدارنده بخش اتاق باکره به شیوه ایونیک است.ستونهای دوریک درنمای معبد نهایت تناسبات این شیوه را داراست. یعنی ارتفاع هر یک ازآنها شش برابر قطر پایه شان است. تعداد خطوط مستقیم بسیار اندک در نمای معبد پراتنونحائز اهمیت و دقت است. ستونهای آن انحنای ملایمی به دورن دارند و فاصله های میان آنهایکسان نیست، این فاصله ها در گوشه های معبد کمتر می شوند.همچنی« ستونهای کناری دارای ضخامت بیشتر هستد. علت این امر جلوگیری از خطای دیداست. زیرا ضخامت بیشتر ستونهای کناری از تغییر شکل یافتن آنها در اثر خطای دیدجلوگیری می کند. شاید دلیل این ضخامت در گوشه ها برای بیان قدرت تحمل آنها در برابربار سنگین است و این کار نه به خاطر عملکرد ساختمانی، بلکه بیشتر برای بیان سمبلیکبه کار گرفته شده است.دروازه ی پروپالایا: بنا مدخل ورودی آکروپلیس است . بنا به قولی ساختن آن پنجسال طول کشیده است و هیچ گاه تکمیل نشده و به وسیله «منسیلکس» معمار ساخته شده ودر طرفین آن کتابخانه و نخستین تالار نقاشی ایجاد شده بوده است.معبد آتنا (آلهه پیروزی) : در کنار سر در ورودی قرار دارد. این پرستشگاه نخستینو کهن ترین نمونه از شیوه ی معماری ایونیک است که توسط یونانیها ساخته شده ، هر چندکه پیش از این معبد چند نمونه در دلفی و المپیا ساخته شده بودند و لیکن ساخت آنهاتوسط جزیره نشینان در دریای اژه بوده است. پس از فتح جزایر توسط آتنی ها بود، کهعناصر معماری شرق یونان به سرزمین اصلی یونان گسترش یافت.معبد ارختئوم: این بنا از نظر پلان با تمامی معابد یونانی متفاوت است و به نظربسیاری از پژوهندگان هنر در میان سایر آثار معماری یونان شاخص تر است. و بر همیناساس دارای ویژگیهای خاص است و شاید علت آن هم ناهمواری زمین زیر بنای آن و یاعملکرد چندگانه این معبد بوده است.احتمالاً این ساختمان بر اساس نقشه پیشه بینی شده ساخته نشده است. به نظر می رسد کهدر نقشه اصلی قرار بر این بوده که رواقهای کناری (شمالی و جنوبی) در مرکز دیوارهایساده و طولانی معبد اصلی قرار بگیرند تا تزئینات خود را به نمایش گذاشته و از خشکیاین دیوارها بکاهند.معبد به شیوه ی ایونیک ساخته شده و رواق جنوبی آن بر روی ستون پیکره ها استواراست .این ستونها از استحکام کافی به عنوان ستون و در عین حال انعطاف لازم برای نشاندادن اندام انسان برخوردارند. این ستون پیکره ها با پوشاکهای چین دار شان، طوریقرار گرفته و ایستاده اند که سنگینی بار ساختمان را بر روی پاهایشان به خوبی القامی کنند پائی که زیر بار نیست از زانو خم شده، برعکس پای دیگر عمودی است نکته جالباین است که در این ستون پیکره ها ، علیرغم تحمل بار یعنی بار بر بودنشان تغییر درحالت تعادل آنها در غالب اندام انسان پدیده نیامده است. بنابراین احتمالاً ستونپیکره ها، نمادهایی از شش ندیمه های الهه بوده اند. ارختئوم در محل قدیمی برگزارینبرد تن به تن بین «پوسیدون» و آتنا برای مسلط شدن بر شهر آتن ، یعنی موضوعمجموعه تندسیهای سنتوری غربی پرتنون ساخته شده است.بر گرفته شده از کتاب: آشنایی با معماری جهان اثر محمد ابراهیم زارعیمعماری اسلامیظهور اسلام در آغاز قرن هفتم میلادی بنیاد بسیاری از کشورهای کهن و متمدن آن زمانرا دگرگون ساخت و قدرت و نفوذ آن در ترکستان غربی و پنجاب از یک طرف و اسپانیا ازطرف دیگر گسترش یافت. به این ترتیب با پیدایش تغیرات اساسی در سرزمینهای مذکور هنر وتمدن کهن آسیا شمال افریقا و حتی بخشی از اروپا دگرگون شدو شالوده هنر های اسلامی که ترکیبی از هنر حکومتهای مغلوب (مانند ساسانیان و حکومتبیزانس) با فرهنگ اسلامی بود شکل گرفت.تشکل هنر اسلامی تقریباً با روی کار آمدن سلسله اموی در سال ۴۱ هجری مصادف بود واین امر با انتقال مرکز خلافت از مدینه به دمشق بی ارتباط نبود. تغییرمرکز حکومت مسلمانان را مستقیماً با هنربیگانه یعنی هنر ایران و روم آشنا کرد و از همین زمان بود کههنر دوره بنی امیه که التقاطی از هنر سرزمینهای همجوار بود راه تازه ای در پیش گرفت.در دوره امویان در زمینه احداث بناها ی مذهبی و غیر مذهبی فعالیت قابلتوجهی صورت گرفت؛ از جمله می توان به بناهای قبه الصخره مسجد جامع دمشق قصرالعمره و بالاخره کاخ المشتی اشاره کرد که از شاهکارهای معماری اوایل اسلام بهحساب می آیند. این بناها تزیینات بسیار زیبایی همچون نقاشی حجاری موزاییک و گچبریدارند.در ۱۳۳ هجری قمری با آغاز حکومت عباسیان در عراق ـ پایتخت سابق ساسانیان ـ یکشیوه هنری کاملاً ایرانی به وجود آمد و هنرهای مختلف این عصر با الهام از عناصر دورهساسانیان شکل تازه ای به خود گرفت.ایجاد شهر دایره ای شکل بغداد و مسجد سامره را می توان الهام گرفته از معماری شهرهاترا و معماری ساسانی دانست. در همین زمان سلسله های مستقل و ملی مانندطاهریان صفاریان سامانیان در ایران تأسیس گردید که در آفرینش هنرهای مختلف مانندسفال سازی معماری و تزئینات آن درخشش تازه ای یافت؛ به نحوی که در دوره های بعدهنرمندان از آنها الهام گرفتند.در نیمه اول قرن پنجم هجری در شرق ایران حکومت جدیدی به نام سلجوقیان روی کار آمدکه حدود ۱۵۰ سال دوام یافت. این دوره یکی از درخشانترین دوره های ابداع و توسعهصنایع و هنرهای مختلف اسلامی است. در این دوره معماری و هنرهای وابسته به آن مانندآجرکاری و گچبری نیز با الهام ا زمعماری عصر پیش از اسلام به شکوفایی رسید.در اوایل قرن هفتم هجری هجوم مغولان بسیاری از کشورهای اسلامی از جمله ایران را بهویرانی کشید ولی دیری نگذشت که مغولان فرهنگ و سنن ممل مغلوب را پذیرفتند و حتی

حامی هنر و هنرمندان اسلامی شدند.

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

معماری یونان باستان ۱۰۸ ص

معماری یونان باستان 108 ص

دسته بندی معماری
فرمت فایل doc
حجم فایل ۱٫۷۰۱ مگا بایت
تعداد صفحات ۱۱۷
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

تحقیق معماری یونان باستان

نام و شهرت خدایان یونانی مذهب یونانی ها یک پدیده طبیعی گسترش یافته بود.خدایان یونانی ها شخصیت یافته یک عنصر ویژه بودند یا به عنوان قهرمان شناخته شده بودند و هر شهر یا منطقه اولویت ها، مراسم و سنت‌های خود را داشت.هیچ مقام کشیشی در آن دوره رایج نبود و کشیش ها عضای یک طبقه انتصاری نبودند ولی زندگی معمولی اجتماع را هدایت می کردند.اسامی خدایان اصلی یونان و آنچه بدان مشهورند به شرح زیر است:

زئوس(zeus)- عالی ترین خدایان و فرمانروای آسمان ها

هرا(Hera)- همسر زئوس، خدای ازدواج

آپولو(Apollo)- خدای قانون و منطق ، هنر و موسیقی و شعر سرایی ، یابنده شهرها

آتنا(Athena)- خدای فرزانگی و آموزش

پوسیدون(Poseidon)- خدای دریا

دیونوسوس(Dionysus)- خدای شراب ، جشن و خوشگذرانی

دیمیتر(Demeter)- خدای زمین و کشاورزی

آرتمیس(Artemis)- خدای شکار

هرمس(Hermes)- پیام رسان خدایان

آفرودیت(Aphrodite)- خدای بازرگانی

هفاستوس(Hephaestus)- خدای آتش، شعله و خداوند جعلی صنایع دستی

آرس(Ares)- خدای جنگ

هادس(Hades)- خدای زیر زمین

خدای زئوس ، پوسیدون و هادس به عنوان «بزرگ‌ترین سه خدا» نیز شناخته می شدند زیرا از همه قدرتمندتر بودند.همچنین هراکلس یا هرکول Heracles) یا (Hercules خدای قدرت و زور بازو یا خدای جمع محسوب می شد.

معماری عمومی یونان

معبد رایجترین و بهترین نوع شناخته شده معماری عمومی یونان است و معبد عملکرد یکسانی مانند کلیسای مدرن نداشت.زیرا منبر زیذ آسمان باز در اراضی شهری یا در معبدی مقدس و قبل از معبد قرار می گرفت.معابد به عنوان ذخیره کنجینه‌های مربوط به آیین چند خدایی قرار می گرفت.معابد به عنوان ذخیره گنجینه‌های مربوط به آیین چند خدایی قرار می گرفت یا به عنوان مکان باستان بت ها بود ولی از زمان فیدیاس (Pheidias) به یک کار هنری بزرگ تبدیل شد.معبد جایی برای زاهدان خدا بود و در آنجا مجسمه ها ، کلاه خودها و اشلحه خو را به عنون صدقه رها می کردند.فضای داخل معبد یا سلا (cella) به عنوان جا خزینه قرار می گرفت و معمولاً یک ردیف دیگر از ستون داشت.

از دیگر فرم‌های به کار رفته توسط یونانی ها تولوس (Tholos) یا معبد دوار است که بهترین نمونه آن تولوس تئودوریوس(Teodorios) در شهر دلفی است که برای پرستش آتنا (خدای فرزانگی و آموزش) اختصاص داده شده است؛ پروپولیا (propylon) که به منزله ورودی جایگاه‌های مقدس است.( که بهترین نمونه آن پروپولیا آکروپولیس آتن است.)؛ خانه‌های فواره ای که در آن زنان کوزه‌های خ.د را از یک فواره عمومی پر می کردند؛ و استوا (stoa) که یک فضای بلند و کشیده و یک ردیف ستون در یک سمت استکه این ردیف به عنوان مغازه در مراکز تجاری شهر‌های یونانی بکار گرفته می شد.نمونه کامل یک استوا، استوای آتولوس در آتن وجود دارد.شهرهای یونانی با اندازه‌های قابل توجه یک ژیمناسیوم (gymnasium) یا پالاسترا ( palaestra)داشتند که یک مرکز اجتماعی برای شهروندان مرد بود.این فضاهای محصور شده به آسمان باز می شدند و فضایی برای مسابقات قهرمانی و ورزش بودند.شهرهای یونانی همچنین نیاز به یک بولتریون (bouleterion) یا اتاق شورا بود؛ ساختمان بلند که به‌عنوان دادگاه ومکانی برای اجتماع شورای شورای شهر استفاده می شد، زیرا یونانی ها از تاق و گنبد استفاده نمی کردند زیرا نمی توانستند با این روش ساختمان هایی با فصضاها و دهنه‌های باز بسازندو بولترین ها ردیف هایی از ستون‌های داخلی بود که سقف را نگه می داشتند.هیچ نمونه ای از این ساختمان ها بر جا نمانده است.بالاخره، هر شهر یونانی یک (theatre) داشت که هم برای اجتماع‌های عمومی و هم اجراهای دراماتیک استفاده می شد.این نمایش ها از مراسم مذهبی ریشه می گرفتند و آنها تا قرن ۶ ق .م مجسمه‌های کلاسیک خود را بهترین نوع فرهنگ یونانی می پنداشتند.تئاترها عموماً در مکان‌های تپه ای ساخته می شدند و ردیف‌های نشستن نیمه دایره به دور صحنه نمایش (orchestra) داشتند.پشت صحنه نمایش یک ساختمان کوتاه (skene) وجود داشت که به عنوان فضای ذخیره و فضای لباس پوشیدن و فضایی برای پشت صحنه سازی صحنه نمایش بود.تعدادی از تئاترهای یونانی تقریباً سالم مانده اند و مشهورترین آن تئاتر اپیداروس (epidaurus) نام دارد.

درون‌خانه

محل درون‌خانه (به رنگ خاکستری) در نیایشگاه یونانی.

به اتاق درونی و میانی نیایشگاه‌ها در معماری کلاسیک روم و یونان دَرون‌خانه یا مَقصوره یا صِلّا (به رومی: Cella) گفته می‌شود.

در دوران باستان تندیس‌های آیینی و بت‌های ویژهٔ مورد احترام آن معبد را در درون‌خانه نگه می‌داشتند.در درون‌خانه‌ها معمولاً میزها یا پاسنگ‌هایی نیز قرار می‌دادند تا هدایا و قربانی‌ها را بر روی آن بنهند.سنگ‌های گرانبها، کلاه‌خودها، نیزه‌های و تندیس‌های نذری زیادی به این‌گونه نیایشگاه‌ها اهداء می‌شد و درون‌خانه‌های بسیاری از پرستشگاه‌های رومی و یونانی به‌صورت گنجینه‌های پرمایه‌ای در آمده‌بود.

دورج‌ستونی

نقشهٔ یک پرستشگاه دورج‌ستونی.

دورَج‌سُتونی (یونانی قدیم: ὁ δίπτερος،‌تلفظ: اُ دیپتِرُس) نوعی نیایشگاه یونانی است که در آن دورتادور بخش اصلی ساختمان نیایشگاه کاملاً با دو ردیف ستون احاطه شده‌باشد.

پرستشگاه‌های دورج‌ستونی شکل گسترده‌تر پرستشگاه‌های دورستونی هستند که در آن‌ها یک ردیف ستون گرداگرد ساختمان ساخته می‌شد.

از نمونه‌های این گونه نیایشگاه‌ها می‌توان به این دو اشاره کرد:

  • نیایشگاه آرتمیس در اِفِسوس
  • نیایشگاه آپولو در دیدیما

رخ‌بام

یک ستون ایونی که در بالای آن یک رخ‌بام دیده می‌شود.

رُخ‌بام لبهٔ تزئینی پشت بام ساختمان‌ها است.

رخ‌بام هِرّه‌ای سراسری بر روی بام ساختمان‌ها است که آخرین ابزار فوقانی قَرنیز را تشکیل می‌دهد.

قطاربندی تزئینات به‌صورت نواری از تزئینات اصلی ایرانی برای رخ‌بام‌ها است.

در معماری یونان باستان بر روی رخ‌بام‌ها معمولاً نقش برجسته‌ای بر روی کتیبه‌ای تخم‌مرغی‌شکل برای تزئین حکاکی می‌شد.ایونی‌ها و رومی‌ها از رخ‌بام‌ها در معماری خود استفاده می‌کردند.

ستون زن‌پیکر

پارلمان اتریش در وین.

ستون زن‌پیکر به یونانی: Καρυάτις، تلفظ: کاریاتید‌ نام نوعی ستون در معماری یونان باستان و مصر باستان است.در این‌گونه ستون ساختمان‌ها به شکل پیکر زنانه ساخته می‌شود.

معروف‌ترین ستون‌های زن‌پیکر ستون‌های نیایشگاه ارختئیون (Έρέχθειον) آتن است.در معماری رنسانس و سده‌های ۱۸ و ۱۹ نیز این‌گونه ستون‌ها کاربرد زیادی داشته‌است.ستون‌هایی که در آن پیکر مردانه تراشیده می‌شد معمولاً شکلی تناور و پهلوانی داشت و از این‌رو این‌گونه ستون‌ها را ستون پهلوان‌پیکر می‌نامند.

پیشینه

ویتروویوس، معمار و یکی از لشکریان رومی در کتاب خود خاستگاه این‌گونه ستون‌ها را در یونان این‌گونه توضیح داده‌است: در جنگ یونانیان علیه ایرانیان، مردم کاریا (نزدیک اسپارت در لاکونیا) از ایران پشتیبانی کردند.زمانی که یونانی‌ها سرانجام از پیشرفت ایرانیان در خاک یونان جلوگیری کردند، به تنبه کاریایی‌ها پرداختند.مردان کاریایی را کشتند و زنانشان را به بردگی بردند.مقرر شد که این زنان بایستی برای ابد باری به‌دوش بکشند.و این‌گونه ستون‌ها نمادی است از بارکشی ابدی زنان کاریایی.

ستون پهلوان‌پیکر

یک ستون پهلوان‌پیکر به شکل تلامون.

ستون پهلوان‌پیکر گونه‌ای ستون حامل در معماری غربی است که در آن شکلی از پیکر تناور مردانه بر روی ستون تراشیده یا گچ‌بری می‌شود.

رومیان این نوع ستون را تِلامون می‌نامیدند زیرا نزد ایشان بیشتر از شکل تلامون، شخصیت اسطوره‌ای یونانی برای ساخت چنین ستون‌هایی استفاده می‌شد.

گونهٔ زنانهٔ این‌گونه ستون‌ها ستون زن‌پیکر نام دارد.

سنتوری (معماری)

سنتوری هتل دلا مارین در میدان کنکورد پاریس.

سه‌گوش بالای درگاه جلوخان را در معماری سَنتوری می‌گویند.از سنتوری‌ها بیشتر در معماری یونانی و رومی استفاده می‌شده‌است.[۱]

دورادور سنتوری را معمولاً قرنیز می‌گذارند.به بخش سه‌گوش در میان سنتوری، سینه گفته می‌شود.سینهٔ سنتوری را معمولاً با نقش‌های برجسته با موضوع اساطیر یونان و روم تزئین می‌کنند.[۲]

محل سنتوری در شکل بازسازی‌شدهٔ نیایشگاه نیکه آتن.

این مقاله دربارهٔمعماری،خُرد است.باگسترش آن به ویکی‌پدیاکمک کنید.

نهان‌خانه

محل نهان‌خانه (به رنگ خاکستری) در نیایشگاه یونانی.

نهان‌خانه (به یونانی: Άδυτον، تلفظ: آدیتُن، به لاتین: adytum) بخشی است از نیایشگاه‌های یونانی و رومی که به عنوان پَستویی در پشت درون‌خانه قرار گرفته‌است.

نام یونانی و رومی آن به معنی “وارد نشوید” یا “بدون دسترسی” است.

نهان‌خانه معمولاً فضای کوچکی بود که در دورترین قسمت درون‌خانه نسبت به در ورودی قرار داشت.در نهان‌خانه معمولاً بت نمادین ایزد را قرار می‌دادند و تنها کاهنان به آن راه داشتند.این کاهنان مدعی ارتباط با هاتف غیبی در نهان‌خانه بودند.

به مکان مشابهی در نیایشگاه‌های یهودی قدس‌الاقداس می‌گویند.

پیش‌دروازه

یک نقاشی از شکل کامل‌شدهٔ پیش‌دروازهٔ معبد آتن.

به سازه‌هایی که به عنوان دروازهٔ آغازین برای ورود به مکان‌های مقدس در یونان باستان ساخته می‌شد پیش‌دروازه (به یونانی: Προπυλαια، تلفظ: پرُپیلایا) می‌گویند.بیشتر پیش‌دروازه‌ها به صورت راهرویی ستوندار و سرپوشیده بود.

امروزه نام پیش‌دروازه بیشتر برای اشاره به تالار ورودی معبد آکروپولیس آتن به‌کار می‌رود.ساخت این پیش‌دروازه در سال ۴۳۷ پیش از میلاد توسط پریکلس آغاز شد تا جای یک دروازه ورودی دیگر را بگیرد.ساخت این سازه، شاید به‌خاطر مشکلات سیاسی و شاید در پی جنگ‌های پلوپونزی هیچ‌گاه تمام نشد.

معابد یونانی

معبد یونانی از لحاظ نقشه ، شباهت نزدیكی به تالار بارگاه میسنی دارد و حتی در پیشرفته ترین شكل این معبد ، سادگی بنیادی ساختمان تالار مزبور به چشم می خورد : یك اتاق تك یا دو اتاق تو در تو بدون پنجره ، با یك در ( دو در برای مقصوره ی تو در تو ) و ( A ) یك رواق با دو ستون بین دیوارهای پیش آمده ( ستون های بین دو جرز ) ، یا (B ) ستون بندی خلفی ( ستون بندی بی دیوار ) ، یا (C ) ستون بندی خلفی و قدامی ، یا هر یك از این نقشه ها كه به وسیله ی (G H I L M ) یك ردیف یا (F ) دو ردیف ستون بندی محاط شده باشند .معابد پیشین ( متعلق به دوره ی كهن ) غالبا ً دراز و باریك بودند (H I L ) ، كه نسبت میان دیوارهای خلفی و قدامی با دیوارهای پهلویی تقریبا ً یك به سه بود .نقشه های متعلق به دوره ی كلاسیك پسین و دوره ی هلنی به نسبت یك به دو نزدیك شدند ولی هیچ گاه دقیقا ً یك به دو نبودند .دیوارهای پهلویی معابد دوره ی كلاسیك غالبا ً كمی بیش از دو برابر دیوارهای خلفی و قدامی بودند (G) ، همین نسبت در معابد هلنی كمی كوتاه تر می شد (F ) .

شیوه های یونانی

توصیف بلندی ساختمان یونانی از پی به بالا با اصطلاحات ستون ، سكو و روبنایا اسپر بیان می شود .این گونه تركیب و روابط میان سه جزء یا واحد را شیوه می نامند .سه شیوه ای كه معماران یونانی پدید آوردند تا اندازه ای بر حسب جزییات ، ولی عمدتا ً بر حسب تناسب های نسبی اجزاء از یكدیگر متمایز می شوند .كهن ترین شیوه های قابل فرمول بندی در معماری یونانی عبارت بودند از : شیوه ی دوریك متعلق به سرزمین اصلی یونان و شیوه ی یونیك متعلق به آسیای میانه و جزایر دریای اژه .شیوه ی كورنتی بعد ها رواج یافت .معابد شیوه ی دوریك ظاهری تناورانه دارند و ستون هایشان محكم بر سكو یا صفحه ی پله دار نهاده شده اند .شیوه ی یونیك در مقایسه با شیوهی سنگین ، جسیم و جدی دوریك ، شیوه ای سبك ، تشریفاتی و به مراتب تزییناتی تر به نظر می رسد .ستون ها در این شیوه باریك تر اند و روی پاسنگ های برجسته كاری شده ای نهاده شده اند .خیاره ها یا قاشقی های ستون شیوه ی دوریك با لبه های تیز ( نبش تند ) به هم می رسند ولی قاشقی های ستون شیوه ی یونیك تخت هستند .البته آشكار ترین تفاوت های موجود بین این سه شیوه ، در سر ستون هاشان است : سر ستون دوریك ساده و بی تزیین است و سرستون های یونیك و كورنتی شدیدا ً تزیین یافته اند .شیوه ی كورنتی فقط از لحاظ سرستون با شیوه ی یونیك تفاوت دارد .سرستون یونیك طوری طراحی شده است كه فقط از دو جهت به طرزی موثر قابل دیدن است .برای ستون بندی های یونیك كه دور تا دور گوشه های بنا می چرخیدند ، مانند ستون بندی های بناهای دورستونی ، ” سرستون های گوشه ای ” مخصوصی می بایست طراحی می شد كه از دو سوی رو به بیننده ، شكل و نمای مشابهی داشته باشند .لبه های تیزی كه از برخورد دو مارپیچ یا طوماری پدید می آمد هیچ گاه معماران كلاسیك را كاملاً خوشنود نمی ساخت زیرا اینان نیز احتمالاً احساس كرده بودند كه این راه حل فقط به بهای از دست رفتن منطق ساختمانی سرستون یونیك و با دگرواره نمایاندن بخش ها و اجزای كاركردی آن به دست آمده بود .سرستون كورنتی ، كه از همه ی جهات یكسان دیده می شود ، این مسئله را حل كرد .شیوه ی كورنتی علاوه بر حل كردن مسائل آزار دهنده و مزاحم شیوه های دوریك و یونیك – معمای سه تركی های گوشه ای و مارپیچ های گوشه ای – با آن آراستگی بی بدیلش ، سرانجام با سلیقه ی رشد یابنده در جهت آرایش پر شكوه شكل و شبیه سازی واقع بینانه ای جور درآمد كه نیروی رهبری كننده ی تمام فعالیت های هنری در دنیای هلنی شد .

خدمت خدایان به هنر معماری یونان

دوره كلاسیك، دوران ثبات و شكوفایی تمدن و هنر یونان است.قرن پنجم و چهارم را باید بهترین ایام تحول و تكامل معماری یونان به شمار آورد.این دوره با عظمت، پس از پیروزی‌های درخشانی آغاز، و با اقدامات كشور گشایانه اسكندر مقدونی پایان پذیرفت.این فصل از حیات یونان نتیجه و مولود دوران باستانی و مقدمه دوران هلنیستی بوده است.هنر دوره كلاسیك كه چكیده تاثیرات اجتماعی و مذهبی یك ملت است در نهایت كمال و پختگی عرضه شده در هنرهای باستانی جای ویژه ای را به خود اختصاص داده است.یونانیان موفقیت و پیروزی‌های خود را در جنگ ها مرهون خدایان می دانستند و همین مسأله در هنر و معماری سرزمین شان كاملاً محسوس است.مركز فعالیت‌های هنری عصر كلاسیك در شهر آتن بوده است.

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

دیکشنری اکتشاف و استخراج معدن

دیکشنری اکتشاف و استخراج معدن

دسته بندی علوم پایه
فرمت فایل pdf
حجم فایل ۱٫۸۳۸ مگا بایت
تعداد صفحات ۲۸۶
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

این فایل به تنهایی شامل دو دیکشنری مجزا که شامل بخش اکتشاف و استخراج در رشته معدن است میباشد و ۲۸۶ صفحه شامل اصطلاحات و واژه های مختص این رشته و رشته های مرتبط با این رشته میباشد.

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

تحقیق معماری صفویه ۲۵ ص

تحقیق معماری صفویه 25 ص

دسته بندی معماری
فرمت فایل doc
حجم فایل ۲۶۷ کیلو بایت
تعداد صفحات ۲۶
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

تحقیق معماری صفویه

مقدمه :

یكی از درخشان‌ترین دوره‌های هنری ایران پس از اسلام دوره‌ی صفویه است. در سال ۹۰۷ قمری (۱۵۰۲ م) شاه اسماعیل، سلسله صفوی را تاسیس كرد. در این دوره مراكز و كانون‌های صنعتی و هنری در ایران افزایش یافت، درابتدای تاسیس این سلسله، تبریز پایتخت بود و به همین سبب این شهر مركزی شد برای فعالیت‌های هنرمندانی مانند خطاطان، تذهیب‌كاران، نقاشان و صحافان و هم‌چنین هنرمندانی كه در دیگر فنون و صنایع كار می‌كردند و هنرمندانی كه در معرق‌كاری و رنگ‌آمیزی كاشی‌ها و در بناها و كتیبه‌ها نقش داشتند یا هنرمندانی كه در صنایع منسوجات و بافت پارچه به كار می‌پرداختند.

در اواخر قرن دهم قمری، در زمان شاه عباس پایتخت از قزوین به اصفهان انتقال یافت. با انتخاب پایتخت جدید، این شهر به عنوان یكی از درخشان‌ترین شهرهای خاور گسترش پیدا كرد. بازارها، كاخ‌ها، مساجد، باغ‌ها، پل‌ها در نقشه‌ی شهر گنجانیده شده بود. در این زمان همه‌ی بناهای مذهبی با تزیینات كاشی‌كاری آرایش شدند. بناهای مسجد شیخ‌ لطف الله سر درب قیصریه و مسجد امام (شاه) در میدان نقش جهان با كاشی‌های معرق مزین شدند. آجرهای مربع كاشی منقوش، معروف به آجرهای «هفت رنگ» در بناها به مقیاس گسترده مورد استفاده قرار گرفت. نقش و نگار كاشی‌ها و رنگ‌های آن‌ها زینت خاصی به بناهای این دوره بخشیده است. نه تنها دیوارها، بلكه گنبدها، ایوان، طاق‌نماها سر درب ورودی‌ها و مناره با كاشی و موزاییك آراسته شد. ساخت سر درب‌های بزرگ با كاشی‌های شفاف و گچ‌بری مقرنس‌كاری در عصر صفویه پیشرفت بسیار داشت. تركیب سر درب بزرگ و مناره‌های طرفین آن با صحن چهار ایوانی و ساختمان‌های اطراف آن و قرار دادن گنبد به گونه‌ای كه با همه‌ی ساختمان متناسب باشد، در معماری زمان صفوی به درجه‌ی كمال رسید. با توجه به امنیت ایران در این دوره بناهایی بزرگ و عالی مانند كاخ‌های عالی قاپو، چهل ستون، هشت بهشت و تالار اشرف در اصفهان و بقعه شاهزاده حسین، سر درب عالی قاپو و چهل‌ ستون در قزوین ساخته شدند. دیوارهای این كاخ‌ها از كاشی‌های خوش آب و رنگ پوشیده شده و میان مجموع آن ها با نقوش نقاشان معروف آن دوره پیوند است. سقف‌ها و دیوارها نیز غالبا با منبت‌كاری تزیین می‌شدند.

تزیینات چوبی در بناهای غیرمذهبی دارای نقش اصلی بود و در آن‌ها میزان بیش‌تری از تذهیب‌كاری و نقاشی‌های لاكی استفاده می‌شد. طرح‌های آن‌ها با هنر مینیاتور دارای رابطه‌ی نزدیكی بود. كنده‌كاری و خراطی به ویژه در درب‌ها و سقف‌ها خود هنر خاصی در این دوره بوده است. نقاشی‌های دیواری (فرسك) در كاخ عالی قاپو، قصر روی ایوان عباسی و ایوان جنوبی قرار دارند. طلاكاری ایوان صحن كهنه به فرمان نادر شاه افشار انجام شده و از این رواست كه به «ایوان نادری» معروف است. به طور كلی برخی از بهترین تزیینات و آیینه‌كاری و نمونه‌ی كاشی‌كاری سه دوره‌ی تاریخی متوالی را در آن مكان مقدس می‌توان دید. زیرا مسجد گوهرشاد در زمان تیموریان، صحن قدیمی در زمان صفویه و صحن نو در دوره‌ی قاجاریه ساخته شده است.

با نگرشی كلی به هنرهای این دوره، باید پذیرفت كه در دوره‌ی صفوی، بار دیگر عصر نوین و درخشانی در هنر ایران طلوع كرد. در هر دوره، هنری كه در نوع خود زیبا و كامل بوده پدیدار شده است. در قرن دهم قمری هنرمندان ایران به مزایا و نتایج تازه‌ای دست یافتند. در آن دوره قالی‌هایی بافته شده كه تا آن تاریخ نظیر نداشته است. در فلزكاری عصر صفوی، بر پایه‌ی سنت‌های قدیم و مهارت فلزكاران این دوره، هنرمندان چیره‌دستی مجال ظهور یافتند. مصنوعات طلاكاری، نقره‌كاری و برنج‌سازی رونق بسیار داشت و آهن و فولاد نیز گاه طلا و نقره‌كوب می‌شد. طراحان و نقاشان، این زمان با ابداع شیوه‌های جدید، موازین تازه‌ای در سبك‌های خود ایجاد كردند. در نقره‌كوبی و حكاكی ظروف، پایه‌های شمعدان یا بخوردان‌ها، نوشتار اشعار فارسی به خطوط خوش نستعلیق جایگزین كتیبه‌های عربیشد.

معماری ایران در دوره افشاریه و زندیه: ظهور نادرشاه افشار به سلطنت صفویه خاتمه داد. با آن كه در عالم سیاست به او اهمیت بسیار داده شده است. اما در این دوره در عالم هنر پیشرفت چشم‌گیری دیده نمی‌شود؛ تنها زرگری و طلا و نیز میناكاری ترقی داشته است. هم‌چنین بعضی از قرآن‌های نفیس مذهب در دست است كه به زمان نادر نسبت داده می‌شود، كاخ خورشید و برج‌های دیده‌بانی شهر كلات از هنر معماری این دوره است. اندكی پس از مرگ نادر، كریم‌خان زند در شیراز مستقر شد و در آن شهر عمارات بزرگی بنا نمود كه به نام او مشهور است. از جمله‌ی آن‌ها، ارگ كریم‌خان، مسجد، حمام و یک بازار است. از ویژگی های كاشی‌كاری این دوره، استفاده از نوعی رنگ گل سرخ است كه در زمان قبل دیده نمی‌شود. تزیینات كاشی‌كاری در بدنه‌ی بناها از آجرهای كاشی و زمینه‌ی سفید بود. صورت شخصیت‌های رسمی، صحنه‌های هنرنمایی رستم پهلوان ملی، شكار و دورنماها در كاشی‌كاری‌ها دیده می‌شوند.

در باره ویژگیهای و دستاوردهای معماری اصفهانی نکات زیر را می توان نام برد۳۴:

– ساده شدن طرحها که در بیشتر ساختمانها ، فضا ها یا چهار پهلو هستند

– هندسه ساده و شکلها و خطهای شکسته بیشتر استفاده می شد

– در تهرنگ ساختمانها نخیر و نهاز کمتر شد و لی ساخت گوشه های پخ از این زمان آغاز شد

– پیمون بندی و بهره گیری از اندام ها و اندازه های یکسان

– سادگی طرح در بنا ها هم آشکار گردید.

فصل دوم :

نگاه اجمالی

در دوران صفویه به علت توجه مخصوص سلاطین این سلسله به هنر وضعیت و تشویق آنها تحولات زیادی در معماری ایرانی ایجاد گردید. فن معماری در این دوره فوق‌العاده ترقی کرده و ابنیه‌های زیادی از قبیل مساجد و مقابر ائمه و پلها و کاخها ساخته شد که امروزه نیز پابرجا هستند. قسمت اعظم شاهکارهای معماری دوران صفویه در اصفهان است و این شهر در آن دوره بسیار زیبا و دیدنی بوده است بطوری که سیاحان غربی در سفرنامه‌هایشان از زیبایی اصفهان زیاد تعریف کرده‌اند. از جمله معماری‌های مهم عصر صفوی در اینجا بررسی می‌شود.

عالی قاپو چهل ستون پل اللّهوردیخان پل خواجو چهار باغ میدان شاه مسجد شاه مدرسه چهار باغ کاخ هشت بهشت در اصفهان کاخ عالی‌قاپو قزوین

وقتی شاه عباس اصفهان را پایتخت خود قرار

داد، نقشه جدیدی برای شهر طرح كرد: خیابان بزرگ و معروف چهارباغ را او ساخت و طرفین خیابان را دستور داد درخت بكارند. این خیابان به پل بزرگی كه روی زاینده رود است، می‌رسد. در میانه شهر، میدان بزرگ «نقش جهان» قرار دارد. مسجد امام (شاه) درسمت جنوب و قصر عالی‌قاپو در مغرب و مسجد شیخ لطف‌الله در مشرق و سردر بازار قیصریه در شمال آن جای گرفته‌اند. این میدان جای چوگان‌بازی بوده و دروازه‌های سنگی كه برای این بازی ساخته شده، هنوز در دو سوی میدان موجود است. در چهار سوی این میدان قریب دویست باب حجرات در دو طبقه ساخته شده است.

عالی‌قاپو با ایوان بلند آن در مغرب میدان جای دارد. عالی‌قاپو دارای جلوخان و شش طبقه ساختمان است كه در هر طبقه تزیینات و گچبری و نقاشی موجود است. ایوان رفیع آن با ستونهای چوبی وسقف خاتم نیز بسیار جالب است.

سردر بازار، بخش شمالی، علاوه بر كاشیكاری زیبا، مجالس نقاشی زیبایی دارد كه قسمتی از آن شامل تصاویر جنگ شاه عباس با ازبكان و مجالس بزم شاهی است.

مدرسه چهارباغ با سردر ورودی و گنبد و دو مناره رفیع از نظر شیوه كاشیكاری و رنگ‌آمیزی جلب نظر می‌كند. بنای زیبای این مدرسه و كاروانسرا، و بازار در خیابان چهارباغ احداث شده است.

به امر شاه عباس، در سراسر ایران، كاروانسراهای بزرگی نیز اغلب از آجر و گاهی ازسنگ ساخته شده است. در این دوره به علت دو جنبه مهم مذهبی و اقتصادی، تعداد زیادی كاروانسرا ساخته شد. شیوه ساختمانی كاروانسراها بیشتر چهار ایوانی است، ولی انواع دیگری مانند مثلث، هشت ضلعی، دایره، كوهستانی و متفرقه در بین این بناها دیده می‌شود. از كاروانسراهای این دوره مهیار در اصفهان، كاروانسرای بیستون دركرمانشاه، كاروانسرای مادرشاه و شیخ علی خان در اصفهان و امین‌آباد را می‌توان نام برد.

با نگرشی كلی به هنرهای این دوره، باید پذیرفت كه در دوره صفوی، بار دیگر عصر نوین ودرخشانی در هنر ایران طلوع كرد. هنر بزرگ ایران، چنانكه برخی به نادرست تصور كردند، منحصر به دوره پیش از اسلام نیست، بلكه در هر دوره، هنری كه در نوع خود زیبا و كامل بوده پدیدار شده است. در قرن دهم قمری هنرمندان ایران به مزایا و نتایج تازه‌ای دست یافتند.

مساجد:

در این زمان همه بناهای مذهبی با تزیینات كاشیكاری آرایش شدند. بناهای مسجد شیخ لطف‌الله سر در قیصریه و مسجد امام (شاه) درمیدان نقش جهان با كاشیهای معرق مزین شدند. آجرهای مربع كاشی منقوش،‌ معروف به آجرهای «هفت رنگ» در بناها به مقیاس گسترده مورد استفاده قرار گرفت. نقش و نگار كاشیها و رنگهای آنها زینت خاصی به بناهای این دوره بخشیده است. نه تنها دیوارها، بلكه گنبدها،‌ ایوان،‌ طاقنماها سردر ورودیها و مناره با كاشی و موزاییك آراسته شد. ساخت سردرهای بزرگ با كاشیهای شفاف و گچبری مقرنسكاری در عصر صفویه پیشرفت بسیار داشت. تركیب سردر برزگ و مناره‌های طرفین آن با صحن چهار ایوانی و ساختمانهای اطراف آن و قراردادن گنبد به گونه‌ای كه با همه ساختمان متناسب باشد، درمعماری زمان صفوی به درجه كمال رسید.

مسجد شاه

از بزرگترین مساجد صفویه است دستور ساختمان این مسجد در سال ۱۰۲۱ هجری بوسیله شاه عباس کبیر داده شد. سر در مسجد که جزو تزیینات میدان شاه بود زودتر ساخته شد و بعدا شروع به پی ریزی مسجد کردند. سر در مسجد دو کتیبه دارد. کتیبه اول به خط علی رضا عباسی و کتیبه دوم به خط محمد رضا می‌باشد. تصور می‌رود که کار مسجد در سال ۱۰۴۰ هجری یعنی دو سال بعد از مرگ شاه عباس به پایان رسیده باشد.

بنای مسجد امام (شاه) كه در جنوب میدان واقع شده، از لحاظ معماری و كاشیكاری و حجاری و عظمت گنبد و مناره‌های بلند آن، از شاهكارهای قرن یازدهم قمری است. كتیبه سر در اصلی مسجد بر روی كاشی معرق وبه خط ثلث علیرضا عباسی نوشته شده و تاریخ ۱۰۲۵ ق. بر آن است. معمار این مسجد «استاد علی‌اكبر اصفهانی» و مباشر ساختمان «محب علی بیگالله» بوده‌اند. بیشتر عناصر اصلی مسجد شاه از روش معماری سلجوقی که از پیش در ایران معمول بود پیروی شده است و دارای صحن وسیعی در وسط و اتاقهایی در دو طبقه با قوسهای جناغی شکل شبیه قوسهای میدان می باشد . در میانه هر ضلع صحن ایوانی پیوسته به سالنی گنبد دار به سبک مسجد جمعه سلجوقی در اصفهان و مسجد مشهد ساخته شده است ایوان قبله مسجد شاه به گسترش حجم و داشتن گنبدی سلجوقی شکل ممتاز است .

مسجد شیخ لطف‌الله

مسجد شیخ لطف‌الله كه در شرق میدان واقع شده، گنبد زیبایی دارد كه از كاشی پوشیده شده و طرح آن نقش تاك یا اسلیمی بزرگ است و با شكل و اندازه گنبد تناسب كاملی دارد. راهروی مسجد كه به شبستان و محراب بی‌نظیر آن منتهی می‌شود، دارای كاشیكاری خشتی بسیار زیبا و پنجره‌های سنگی مشبك است. كاشیكاری داخل شبستان شامل كاشیهای هفت رنگ و معرق‌كاریهای زیباست و كتیبه‌های معرق و قطار و پیچ كاشیس فیروزه‌ای و پنجره‌های مشبك كاشی است، طرح نقوش و رنگ‌آمیزیهای متنوع و الوان نارنجی و لاجوردی، جلال و زیبایی خیره‌كننده‌ای به این شبستان بخشیده است. كاشیكاری سقف داخلی شبستان، با طرح لوزی و ریزه‌كاریهای خاصی كه در آن به كار رفته اعجاب‌انگیز است. محراب كاشی معرق و مقرنس‌كاری آن نیز در زمره آثار مهم هنری است از لحاظ صنعت كاشی‌پزی و معرق‌كاری، شاهكاری به شمار می‌رود.

مسجد صدر، مسجد فتح الله در ضلع شرقی میدان امام قرار دارد سال تاسیس ۱۱ هجری قمری (دوره شاه عباس اول) معمار استاد محمد رضا اصفهانی خطاطعلی رضا عباسی ساخت این مسجد ۱۸ سال به طول انجامید

از ویژگی های این مسجد:

نداشتن صحن و مناره كه در تمامی مساجد اسلامی جزء لاینفك بنا است

چرخش ۴۵ درجه ای كه از محور شمال به جنوب نسبت به محور قبله دارد

گنبد كم ارتفاع مسجد

محراب بی بدیل مسجد

كتیبه های نفیس و طره های سر در كه درون گلدان مرمرین جای گرفته اند

آنچه مسجد شیخ لطف الله را در عداد نمونه های بازار هنر ایرانی- اسلامی قرار می دهد اندازه کوچک و هماهنگی آن با بناهای اطراف میدان است.

سردر زیبا و پرکار مسجد در سال ۱۰۱۲ به پایان رسید اما بقیه مسجد و تزئینات کاشیکاری آن تا سال ۱۰۲۸ هجری بطول انجامید.

نکته ای که محققین و پژوهشگران و سیاحان بر آن متفق القولند اختصاصی بودن مسجد شیخ لطف الله است. این نکته را استثنائی بودن مسجد یعنی عدم صحن و مناره که در تمامی مساجد اسلامی جزء لاینفک بنا است تأیید می کند.

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل