مسجد جامع تاریخی اصفهان و یرد ۲۸ ص

مسجد جامع تاریخی اصفهان و یرد 28 ص

دسته بندی معماری
فرمت فایل docx
حجم فایل ۴۷۳ کیلو بایت
تعداد صفحات ۳۰
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

تحقیق در مورد مسجد جامع تاریخی اصفهان و یرد

مسجد جامع تاریخی اصفهان

قدیمیترین بنای تاریخی اصفهان را باید مسجد جمعه یا مسجد جامع اصفهان تلقی کرد. سیمای فعلی مسجد عمدتاً مربوط به اقدامات دوره سلجوقی است اما تعمیرات و الحاقات آن به دورانهای بعد به خصوص عصر صفویان مربوط می شود . اما در کاوش های باستان شناسی مراحل قبل از سلجوقی هم به دست آمده که به دوران آل بویه و قرن سوم هجری باز می گردد. در همین کاوش ها آثار قبل از اسلام نیز کشف شده است. مسجد دارای ورودیهای متعدد است که هر یک فضای مسجد را به بخشهایی از بافت پیرامون آن مربوط می کند این ورودیها همه در یک زمان ساخته نشده اند و هر یک در مقطعی از تاریخ و در ارتباط با ساختمان درون و بیرون بنا به وجود آمده اند. گذرها و معابری که در گرداگرد مسجد وجود دارند بیانگر ارتباط گسترده ای است که مسجد با بافت قدیم شهر دارد.مسجد جامع اصفهان با نقشه چهار ایوانی بنا شده و از آنجا که ابداعات هنری و معماری ۱۵ قرن دوران اسلامی را در خود گرد آورده است یکی از بهترین آثاری به شمار می رود که در دنیای امروز شهرت دارد. با توجه به منابع و مآخذ مختلف این نکته مشخص می شود که مسجد جامع در طول زمان به سبب آتش سوزی و جنگ های متعدد و نا آرامی های دوران های مختلف آسیب فراوان دیده و دوباره بازسازی و مرمت شده است.

چهار ایوان اطراف میدان مشخص کننده شیوه مسجد سازی ایرانیان است که پس از احداث آن در سایر مساجد نیز رواج یافته است. این ایوان ها که به نامهای صفه صاحب در جنوب صفه درویش در شمال صفه استاد در مغرب صفه شاگرد در مشرق نامیده می شوند با تزئینات مقرنس سازی و کاربندی یکی از فنون بسیار جالب معماری ایران را بیان می دارد.

نمای داخلی صحن مسجد و کاشیکاری های آن مربوط به قرن نهم هجری است که احتمالاً مناره ها نیز مربوط به همین زمان می باشند . به طورکلی بنای کنونی مسجد جامع اصفهان شامل بخشهای زیر می باشد:

– شبستان مسجد : این شبستان که بر ستون های مدور استوار است که با گچبریهای بسیار زیبا تزئین شده است. این قسمت مربوط به عصر دیلمیان است.

– گنبد و چهل ستونهای اطراف آن که در ایوان جنوبی مسجد واقع شده و در فاصله سالهای ۴۶۵ تا ۴۸۵ هجری قمری بنا شده است. این گنبد در زمان سلطنت ملکشاه سلجوقی و وزارت خواجه نظام الملک ساخته شده از نمونه های نادر ساختمان های عصر سلجوقی است. ایوانی که در جلوی این گنبد آجری واقع شده در اوائل قرن ششم هجری بنا گردیده و سقف آن از مقرنس های درشت ترکیب شده است. این گنبد دارای زیباترین طرحهای تزئینی ساخته شده از آجر و گچ میباشد.

– گنبدی که در بخش شمالی حیاط مسجد واقع شده و قرینه گنبد خواجه نظام الملک است در سال ۴۸۱ بنا گردیده است. احداث این گنبد را به ابوالغنائم تاج الملک یکی دیگر از وزرای عصر سلجوقی نسبت می دهند.

– ایوان معروف به صفه صاحب که در دوران سلجوقی ساخته شده و تزئینات آن مربوط به عصر قراقویونلو و صفوی است. در این قسمت کتیبه هائی از دورانهای مختلف از جمله صفویان به چشم می خورد.

– ایوان غربی معروف به صفه استاد که در عصر سلجوقی بنا شده و در دوره صفویان با کاشیکاری تزئین شده است . در این صفه علاوه بر خطوط ثلث و نستعلیق که به تاریخ ۱۱۱۲ هجری قمری و در زمان سلطنت شاه سلطان حسین کتابت شده عباراتی به خط بنائی بسیار زیبا و با امضاء محمد امین اصفهانی نوشته شده است.

با مطالعه این عبارات و دقت در خطوط بنائی این ابیات بسیار زیبا مشخص می گردد.چون نامه جرم ما به هم پیچیدند بردند و به میزان عمل سنجیدندبیش از همه کس گناه ما بود ولی ما را به محبت علی بخشیدند

رو به روی این ایوان، صفه شاگرد قرار دارد که در عصر سلجوقی بنا شده و در قرن هشتم و یازدهم هجری قمری در دوران حکومت ایلخانان و صفویه تزئیناتی به آن اضافه شده است.

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

تحقیق مسجد جامع بجنورد ۲۳ ص

تحقیق مسجد جامع بجنورد 23 ص

دسته بندی معماری
فرمت فایل docx
حجم فایل ۱٫۷۳۸ مگا بایت
تعداد صفحات ۳۱
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

تحقیق مسجد جامع بجنورد ۳۱ ص

مقدمه

«و اقیموا وجوهكم عتد كل مسجد و ادعوه مخلصین له الدین» (قرآن كریم)

پیوند حقیقی اسلام با هنر و معماری در یك مركز مهم تجلی یافته و آن مسجد است. ساختمان مسجد چگونگی دریافت اسلام و مسلمانان را از هنر و زیبایی نشان می‌دهد، یعنی گزینش زیبایی‌های كه در نشان دادن جلال و شكوه خداوند تبارك و تعالی به كار آید و این هنری است اصیل كه لایق مكتبی چون اسلام و جامعه‌ای چون جامعه مسلمانان است. بیشترین كاربرد معماری اسلامی در مسجد بوده است.

با توجه به دستورات اسلامی در صدر اسلام، معماری اسلامی ساده و بی‌آلایش و برخاسته از فرهنگ اسلام بود، مساجد آن دوره فضایی ساده و مردمی داشت و اغلب بناهایی مختصر و در حد نیاز بود، ولی گرایش‌های فرهنگی از یك سو و میل و رغبت و ظاهرسازی خلفا و پادشاهان به بناهایی مجلل و عظیم (اغلب در زمان امویان) از سوی دیگر آنها را به سوی معماری تجملاتی سوق داد.

از یك نظر می‌توان مسجد را به دو گونه تقسیم كرد:

  1. ۱٫ مساجدی كه از ابتدا به عنوان مسجد بنا شده‌اند.
  2. ۲٫ معابدی كه به مسجد تبدیل شده‌اند.

با ورود اسلام اسلام به ایران، ایرانیان نومسلمان، بعضی از نیایشگاه‌ها و معابد نیاكان خود را به مسجد تبدیل كردند و در این امر نه تنها اشكالی ندیدند، بلكه این موضوع به خاطر سهولت دستیابی به مسجد، صرفه‌جویی در نیروی انسانی و استفاده بهینه از فضاها و مصالح باقیمانده معابد و آتشكده‌ها بسیار منطقی به نظر می‌رسید.

یك نمونه از این مساجد، مسجد جامع بروجرد است كه در محل آتشكده و با استفاده از مصالح آن بنا شده است كه اینك با توكل به الطاف بی‌بدیل پروردگار بی‌همتا، دفتر حیات این بنای كهن را می‌گشاییم.

مشخصات شهرستان بروجرد

شهرستان بروجرد در شمال استان لرستان ، در ۴۸ درجه و ۴۰ دقیقه طول شرقی و ۳۳ درجه و ۵۴ دقیقه عرض شمالی واقع است. وسعت بروجرد در حدود ۳۰ کیلومتر مربع میباشد و جمعیت آن بر اساس سرشماری سال ۱۳۷۵ ، ۳۱۶۰۱۴ نفر است که در حدود ۲۱۷۸۰۴ نفر در شهر بروجرد ساکن هستند. استاد سعید نفیسی در این مورد مینوسید كه كلمه بروجرد در اصل “بروگرد” بوده است. از این گونه آبادیها كه در آخر نام كلمه آنها “گرد” آمده است بسیار است كه این كلمه معنی ساختن و بنا نهادن را میدهد. كلمه “برو” در اول نام بروجرد نیز از ریشه بروبار به معنی میوه آمده است .پس “بروگرد” به معنی آبادی است كه درآن میوه و بروبار بوده است.

شهرستان بروجرد در ناحیه‌أی کوهستانی كه ارتفاع معروفترین قلل آن همچون “گرو” به ۳۶۲۷ متر “اشترانكوه” به ۴۳۲۸ و “سفیدكوه” به بیش از ۴۰۰۰ متر بلندی میرسد، واقع شده است. درجه حرارت این شهر از ۳۸ درجه در تابستان تا ۲۰ درجه زیر صفر در زمستان درتغییر است.ارتفاع بروجرد از سطح دریا ۱۵۴۰متراست. فاصله این شهر از تهران ۳۹۴ اهواز ۵۰۰ اصفهان ۳۰۰ و همدان حدود ۱۵۰ كیلومتر است.

مسجد جامع بروجرد

مسجد جامع كه عمدتاً از مساجد مهم شهر است، غالباً در بازار یا در نقطه شروع و یا كنار بدنه اصلی بازار ساخته می‌شود و در جوار مسجد معمولاً بناهای عام‌المنفعه مثل حمام، آب انبار، بیمارستان، میدان و سایر تاسیسات شهری مورد نیاز قرار داشته است. از طرفی چنین مذهبی از عوامل و تعیین كننده كلیه روابط عبادی و سیاسی و اجتماعی بوده است. بنابراین در گذشته كه مراسم نمازجمعه برپا می‌شده و هر مسلمانی خود را ملزم به شركت در آن می‌دانسته، كم‌كم باعث شده در عین اینكه مردم از اطراف و اكناف جهت ادای نمازجمعه هر هفته به شهر می‌آیند و مایحتاج روزمره خود را نیز تهیه و به روستا یا محل زندگی خود ببرند.

از این نظر در كنار مساجد، كم‌كم مراكز اقتصادی شكل گرفته، و بالطبع تاسیسات مورد نیاز دیگر به مروز زمان به آن افزوده شده و بافت معماری شكل می‌گیرد كه در اكثر شهرهای قدیم ایران چنین بافت‌هایی وجود دارد و یا وجود داشته است.

در بررسی و مطالعه سابقه تاریخی مسجد جامع مشخص گردید كه این بنا در كنار قدیمی‌ترین بافت تاریخی شهر قرار گرفته. در كوی دودانگه و كنار خیلبان جعفری قرار دارد. بنای این مسجد متعلق به قرن سوم است و به نوشته یاقوت حموی و گروهی از مورخان به دستور حمویه بن علی كه از طرف خاندان ابی دلف، حاكم بروجرد بود، ساخته شد.

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

مسجد جامع اصفهان ۱۸ ص

مسجد جامع اصفهان 18 ص

دسته بندی معماری
فرمت فایل docx
حجم فایل ۱٫۱۶۸ مگا بایت
تعداد صفحات ۱۸
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

تحقیق در مورد مسجد جامع اصفهان ۱۸ ص

مسجد جامع اصفهان

مسجد جامع اصفهان خرقه‌ای است هزارگون به ارث رسیده از گذشتگان كه در طول ۱۲ قرن هر وارثی نقشی بر اندام آن انداخته، از معماری ساده قرن دوم ه.ق تا آجركاری‌های سلجوقی و نقوش كاشی‌كاری صفوی به قول دكتر «حسین یقینی» پژوهشگر تاریخ و معماری آلبومی از هنر معماری ایرانی.

انعقاد نطفه اصفهان بزرگ را باید همزمان با بنیاد مسجد جامع اصفهان در محل فعلی آن در سال ۱۵۶ ه.ق دانست. بنای اولیه مسجد را طایفه بنی تمیم روی تپه یهودیه بنا كردند و بعدها ثروتمندان زمین‌های اطراف منتهی‌الیه شمال غربی مسجد را به آن اضافه كرده و كم كم بنای فعلی مسجد جامع امروزین را شكل دادند.

گرچه اعتقادی میان مردم اصفهان رواج دارد كه معتقدند مسجد جامع اصفهان در محلی بنا شده كه پیش از اسلام آتشكده بوده است اما این نظریه همچنان در هاله‌ای از ابهام باقی مانده در حالی كه علت این ادعا را وجود یك «پی» دوره ساسانی در زمین محل گنبد خواجه نظام الملك می‌دانند اما دكتر «یقینی» با قاطعیت می‌گوید كه بر اساس شواهد تاریخی این جا زمین بكری بوده كه از ابتدا برای ساخت مسجد اختصاص داده شده است.

به هر روی مسجد ساده‌ای كه قبیله بنی تمیم بنا كردند كم كم با گسترش جمعیت اصفهان در قرن سوم هجری و نیاز به فضایی وسیع‌تر در زمان خلیفه عباسی «المستعصم» در سال ۲۲۶ ه. وارد دومین مرحله تحول اساسی خود شد، مسجد اولیه تخریب و مسجدی عظیم با وسعتی چند برابر مسجد اولیه جایگزین آن شد كه به شكل مساجد جامع سایر شهرهای اسلامی همزمان خود بود شبستان این مسجد و جبهه جنوبی به سمت قبله دارای شش دهانه، شمال چهار دهانه و شرق و غرب دو دهانه داشت و دیواری خشتی مسجد را در برگرفته بود. نمای خارجی مسجد نیز با طاقه‌هایی از كاهگل سرخ رنگ تزئین شده بود.

مرحله سوم تحولات مسجد جامع اصفهان را باید در قرن چهاردهم ه.ق و اوج جنبش‌های ملی و تشیع و به دنبال آن ظهور سلسله آل بویه مشاهده كرد.

انتخاب اصفهان به عنوان یكی از مراكز عمده فرمانروایی این خاندان مسجد جامع را دور از تحولات نگه نمی‌دارد و در این مرحله علاوه بر الحاقاتی كه در جهت توسعه مسجد صورت می‌گیرد یك مرمت كلی نیز در آن انجام می‌شود كه با كم كردن از فضای باز صحن مسجد یك دهانه با ستون‌های آجری نقش هندسی به شبستان‌های سرپوشیده دور آن اضافه می‌شود ولی این قدم در طرح اساسی مسجد جامع تغییر عمده‌ای وارد نمی‌سازد..

اما شاید بزرگ‌ترین تحولاتی كه به نوعی به مسجد جامع امروزین منجر شده است را باید در مرحله چهارم تغییرات یا به نوعی در دوره سلسله سلجوقیان دنبال كرد. مسجد بزرگ‌ترین تغییرات را از نقطه نظر كالبد داخلی و خارجی در قرون پنج و شش ه.ق به خود دید و بزرگ‌ترین تحول معماری ایران اسلامی در این دوره تاریخی ایجاد شد، درآمدن از پوسته مسجد ساده شبستانی به شكل مساجد چهار ایوانی كه ویژه مساجد ایرانی است احتمالا از قرن پنج ه.ق به بعد و با مسجد جامع اصفهان آغاز شد. با ساختن گنبد خواجه نظام‌الملك در جنوب و گنبد تاج‌الملك در شمال مسجد و ایجاد چهار ایوان، مسجد از حالت شبستانی ساده درآمد. از این پس معماری مساجد چهار ایوانی ویژگی‌ بارز معماری مساجد ایران می‌شود.

اصفهان از این زمان در فاصله قرون ۷ تا ۱۱ ه.ق كه توسط صفویان به پایتختی برگزیده می‌شود دچار نوسانات شدید اقتصادی، اجتماعی و سیاسی می‌شود و به تبع آن تغییراتی در دوره ایلخانان، آل مظفر، تیموریان و تركمنان آق قویونلو و… در مسجد جامع به وجود می‌آید كه این تغییرات بیشتر در سطوح خارجی به خصوص نماهای داخلی مسجد، ایوان‌ها و تغییراتی در استخوان‌بندی بخش‌هایی از مسجد است.

تغییرات مسجد جامع از زمان سلجوقیه به بعد

جالب‌ترین آثار مسجد جامع در طی ۶۰ سال حكومت سلجوقیان در فضای ۲۲ هزار متر مربعی مسجد به وجود می‌اید در زمان سلطنت چهار پادشاه سلجوقی، ملكشاه، بركیارق، محمدبن ملكشاه و محمودبن محمد بن ملكشاه.

از آثار این دوره می‌توان به ایجاد گنبد خواجه نظام الملك در جنوب مسجد توسط خود او و كتبیه‌ كوفی آن به نام پادشاه وقت اشاره كرد، همچنین گنبد شمالی (تاج الملك) كه نزد مردم به گنبد خاكی شهرت دارد و به دستور تركان خاتون ملكه سلجوقی بنا شد، این گنبد از نظر معماری و هنری زیباترین اثر معماری جهان نام گرفته است.

در همین جا ذكر این نكته جالب است كه مسجد جامع اصفهان تنها مسجدی است كه دو گنبدخانه دارد و نمونه آن را ما در هیچ مسجدی سراغ نداریم.

بخش دیگر مسجد جامع كه در دوره سلجوقی ساخته شده چهلستون (ستون‌های آجری) و شبستان‌های شمال و جنوب مسجد با طاقنماهای آجری متنوع است كه در حال حاضر جلب توجه می‌كند. در دو ضلع شرقی و غربی مسجد نیز آثاری وجود داشته شامل صومعه و كتابخانه‌ كه در آتش‌سوزی سال ۵۱۴ یا ۵۱۵ ه.ق از بین رفته است. در زمان سلطان محمود سلجوقی اسماعیلیان به مسجد حمله می‌كنند و كتابخانه نفیس آن را آتش می‌زنند گفته می‌شود فهرست كتاب‌های كتابخانه در سه جلد قطور تنظیم شده بوده است. كتیبه‌ای در شمال شرق مسجد و اطراف قدیمی‌ترین سردر از این حریق حكایت می‌كند.

ضلع جنوبی مسجد

گنبد خواجه نظام‌الملك از جمله مهم‌ترین و شاخص‌ترین‌ بنای ضلع جنوبی مسجد و از زیباترین آثار دوره سلجوقی با تزیینات گچی و آجری است كه از سال ۴۶۵ تا ۴۸۵ (اوایل قرن ششم) اساس ساختمان آن بنا شد سقف آن مقرنس است و در اواخر قرن نهم هجری به امر حسن بیك آق قویونلو از نو ساخته شده و مناره‌های طرفین ایوان هم ظاهرا در زمان او بنا شدند، داخل یكی از مقرنس‌های ایوان كتیبه‌ای از اصلاحات و تعمیرات دوره حسن بیك بهادرخان در سال ۸۸۰ ه.ق به چشم می‌خورد، ازاره‌های مرمر و صفه‌های مختلف از كاشیكاری‌های معرق برجسته كه قسمت‌های پایین این ایوان را تزیین كرده و كاشیكاری پشت بغل طاقنمای فوقانی و تحتانی اطراف صحن از دوره حكمرانی اوزون حسن به جا مانده، باستان‌شناسان حدس می‌زنند اوزون حسن بیشترین تغییر را در ضلع جنوبی مسجد نسبت به سایر پادشاهان صفوی ایجاد كرده است، كتیبه داخل هلال این ایوان و كتیبه نمای دور طاق آن كه ۱۴ لوح بزرگ و ۱۳ لوح كوچك است از زمان شاه طهماسب ایجاد شده و كتیبه ایوان آن به نام اوست.

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

تحقیق و بررسی مسجد آفاق ۱۱ ص

تحقیق و بررسی مسجد آفاق 11 ص

دسته بندی معماری
فرمت فایل docx
حجم فایل ۱۳ کیلو بایت
تعداد صفحات ۱۴
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

بررسی مسجد آفاق

این مسجد در سال ۱۹۴۳ میلادی از مقابل توسعه یافت و طرح تكامل آن اجرا شد. هنگامی كه مقادسه از قبیله بنی جماعی از فلسطین به دمشق آمدند و در مسجد ابو صالح اقامت كردند كه در منطقه باب شرقی قرار داشت مرض طاعون در میانشان گسترش یافت و اماماشان ابو صالح به آنان دستور داد كه به سوی كوه ها بروند و در آنجا منتشر شوند .آنها كوه عاصیون را انتخاب كردند و در آنجا اقامت گزیدند كه نهریزید از آنجا عبور می كند.

صالحیه دو قسمت دارد قسمت جنوبی كه ثروت مندان دمشق در آنجا زندگی می كنند و نارنج و لیمو در آن كشت می شود و قسمت شمالی در بالای نهر یزید كه حبوبات در آن كشت می شود و مقادسه در آنجا ساكن شدند وآنجا را آباد كردند .

دیر عمریه از اولین آثار باستانی صالحیه است این بنا پس از مدتی گسترش یافت و مسجد جامع حنالبه را در بر گرفت و پس از آن مسجد جامع جبل است و علت نام گذاری آن این است كه آخرین بنای است كه در مسیر كوه قاصیون قرار گرفت.

پس از احد زنقی به احد ایوبی می رسیم كه در خلال ۸۳ سال برخی مساجد و مقابر در این منطقه به پا داشته شده است و سپس عهد مملوكی است كه نزدیك به ۵۰۰ سال طول كشید و در این زمان نیز برخی مساجد تاسیسی شد و در نهایت عهد عثمانی است كه در مدت ۴۰۰ سال حكومت آنها مساجد فراوانی در صالحیه احیا شد و یكی از انها مسجد خانقیر است كه به نام مسجد سلطان سلیم اول در سال ۱۵۱۷ میلادی تاسیس شد.

این بنا تاریخی صحن بزرگی دارد ۱۶ متر عرض و ۱۲ متر طول و عرض آن بیشتر از طول آن است. در وسط چشمه ای است كه از نهر یزید سرچشمه می گیرد. در قسمت جنوبی مسجد، آب ریزگاه هائی هستند كه آب به این قسمتها می آید و درو می زند وبه سوی منبع های بزرگی كه در سمت شمال مسجد سلطان سلیم قرار داشت حركت می كند این مسجد نصف بنا های فعلی مساحت داشت ودر سال ۱۹۴۳ میلادی توسعه یافت. در صحن جامع مقبره هائی وجود دارد كه متعلق به شیح محی الدین عربی و دو پسرش عماد الدین و سعد الدین است و همچنسن عبدالقادر جزائری و شیخ امین الدین خربطی كه نزدیك به ۵۰ سال امام جماعت مسجد بود و همچنین تعداد زیادی از زوار و امیر حجاج شام و تعداد از شخصیت های بزرگ وزرا فرمانروایان سوریه و راشد پاشا در این مكان دفن شده اند.

بناء این مسجد به شیوه عثمانی است.

محی الدین عربی ابتدا در بلاد آندولس ساكن بودو پس از رحلت ابو عبدالله طاعی از آلندولس به قاهر و از آنجا به سوره و بلاد شام رفت و در آنجا باقی ماند. ۶۲۲ جلد كتاب نوشت كه بسیاری از آنها از زندگی خودش فراتر رفت و مهمترین آن كتاب فتوحات است كه سیره این مرد بزرگ را حكایت می كند در سال ۱۹۴۳ میلادی و در زمان حاكمیت فرانسه اهالی خیر منطقه برای توسعه مسجد دست به كار شدند و در جنوب مسجد كبیر مسجد دیگری ساختند.

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

طرح احداث کارخانه فرآوری محصولات باغی

طرح احداث کارخانه فرآوری محصولات باغی

دسته بندی صنایع غذایی
فرمت فایل pdf
حجم فایل ۱۲۷ کیلو بایت
تعداد صفحات ۱۸
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

عناوین طرح توجیهی احداث کارخانه فرآوری محصولات باغی :

فصل اول

مقدمه

مراحل کنسرو کردن مواد غذایی

کنترل کیفیت کمپوت و کنسرو

طرح احداث ساختمان کارخانه

فصل دوم

ظرفیت تولیدی طرح

هزینه های سرمایه ای طرح

سرمایه گذاری ثابت

دستگاههای مورد نیاز خط تولید

وسایل حمل و نقل

امکانات مورد نیاز

تجهیزات اداری

هزینه های بهره برداری

فصل سوم

صورتحساب سود و زیان

نقطه سر به سر

جریان نقدی طرح

دوره برگشت سرمایه و نرخ بازگشت سرمایه
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

طرح توجیهی تولید شكلات و تافی ظرفیت: ۶۰۰ تن در سال

طرح توجیهی تولید شكلات و تافی ظرفیت: 600 تن در سال

دسته بندی صنایع غذایی
فرمت فایل pdf
حجم فایل ۷۴ کیلو بایت
تعداد صفحات ۱۵
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

مقدمه :

شكلات كاكائویی و تافی به عنوان ماده غذایی انرژی زا و مصرفی

می باشد كه بیشتر بعنوان تنقلات مصرف می شود.شكلات و تافی در

شرایط عادی محیط دو ماه ماندگاری دارد. چنانكه بیش از یكسال در انبار

بماند خواص و كیفیت خود را از دست می دهد. انبار محصول شكلات و

تافی بایستی دارای جریان هوای مناسب باشد. انبار شكلات باید با رطوبت

نسبی ۶۰ % و درجه حرارت ۱۶ تا ۱۸ درجه سانتیگراد باشد. تحت این

شرایط شكلات بمدت ۶ ماه با كیفیت خوب باقی خواهد ماند. به طور كلی

شكلات باید در درجه حرارت های پایین نگهداری شود.

چنانچه این محصول با نسبت درصدهای لازم در فرمول تولید شود رقیبی

برای كالاهای مشابه خارجی می باشد و همچنین می تواند جهت صادرات

در بازارهای خارجی منطقه استفاده گردد.

دانه های كاكائو ممكن است از نظر اسانس به دو گروه اصلی تقسیم

شوند گروه اول شامل دانه های قوی از نظر اسانس و گروه دوم انواع

دانه های ضعیف از نظر اسانس خواهد بود. در صنعت شكلات از دو نوع دانه

كاكائو استفاده می گردد، گروه اول دانه های خوب بوده كه محصول آن كره

كاكائو است و معادل ۵۶ % كاكائوی خالص است . گروه دوم دانه های

متوسط و ضعیف است كه محصول آن پودر كاكائو بوده و معادل ۴۴ % كاكائو

خواهد بود. پودر كاكائو معمولا بین ۸ تا ۲۷درصد چربی دارد . در صنعت

شكلات سازی ، دانه های بو داده شده پس از آسیاب به صورت مس

( لیكور ) در می آید.

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

طرح توجیهی شیشه سكوریت باظرفیت ۱۲۰۰۰ متر مربع در سال

طرح توجیهی شیشه سكوریت باظرفیت 12000 متر مربع در سال

دسته بندی صنعتی
فرمت فایل pdf
حجم فایل ۱۰۰ کیلو بایت
تعداد صفحات ۱۵
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

مقدمه :

شیشه سازی در ایران تاریخی بس كهن دارد . قدیمیترین اشیاء ظروف

شیشه ای ایرانی مربوط به اقوام عیلامی می باشد كه تاریخ ساختن آن

به ۳۵۰۰ سال قبل می رسد . عیلامیها برای مهرها هی تزئینی و گردن بند

از این ماده استفاده می كردند . از ابتكارات این قوم بكاربردن شیشه جهت

پنجره می باشد كه با تركیبی آن را می ساختند . شیشه سازی تقریبا” در

یك زمان واحد در چند نقطه از جهان متداول گشت و شاید شیشه ای را در

نقطه ای ساختند و به مناطق مختلف جهان برده اند چون از نظر خمیر و

تراش و نقش و رنگ شباهت بسیار دارند صنعت شیشه سازی در ایران و

جهان بعد از اسلام ترقی زیادی كرده است ظروف شیشه ای اوایل دوره

اسلامی را بطری قوری گلدان فنجان و وسایلی تشكیل می داد كه برای

رفع حوائج زندگی و حفظ روغنهای خوشبو و داروها بكار می رفته است .

تعداد زیادی از این اشیاء به اندازه های مختلف و رنگهای گوناگون كشف

گردیده است . بعد از اینكه اسلام در ایران رواج یافت ساختن شیشه های

رنگین در ایران متداول شد پس از این دوره شكوفائی در دوره مغول رونق

صنعت شیشه سازی از میان رفت و در عوض در این عهد سفالگری رونق

گرفت .

در زمان تیمور رواج صنعت شیشه گری افزایش پیدا كرد تعدادی از شیشه

گران از مصر و سوریه به ایران آمدند و تشابه شیشه های ایرانی به مصری

و سوری در این دوره از همین رفت و آمدها ناشی می گردد .

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

طرح توجیهی آرد سوخاری باظرفیت ۳۰۰ تن در سال

طرح توجیهی آرد سوخاری باظرفیت 300 تن در سال

دسته بندی کشاورزی و زراعت
فرمت فایل pdf
حجم فایل ۱۰۱ کیلو بایت
تعداد صفحات ۱۶
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

مقدمه :

با توجه به روند رو به رشد مصرف مواد غذایی بسته بندی شده در جهان

و كشورمان ، ایجاد صنایع تبدیلی و شركتهای تعاونی صنایع بسته بندی ،

جهت تولید نیازمندی های كشور و ایجاد اشتغال ضروری است .

آرد سوخاری درتمام منازل استفاده داردكه استفاده كنندگان ، یاكالای مورد

نظر را از فروشگاه ها تهیه می كنند ، كه باتوجه به تعداد اندك تولید كننده

این محصول در سطح كشور تهیه این كالا برای همگان میسر نمی شود و

یا به طریق ابتدایی وغیر بهداشتی در منازل خود اقدام به تهیه می نمایند .

بنابراین ، هدف از این طرح تشویق مردم جهت استفاده از محصولات

بسته بندی ، تامین نیاز مردموایجاد اشتغال و درآمد برای اعضاء تعاونی و

توزیع كالای استاندارد و بهداشتی است .

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

طرح توجیهی شالیکوبی و حبوبات ۳۳۰۰ تن سالیانه

طرح توجیهی شالیکوبی و حبوبات 3300 تن سالیانه

دسته بندی کشاورزی و زراعت
فرمت فایل pdf
حجم فایل ۸۰ کیلو بایت
تعداد صفحات ۱۰
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

این طرح توجیهی شامل:

جداول و محاسبات مربوطه

موضوع و معرفی طرح

هزینه تجهیزات

ظرفیت

سرمایه گذاری كل

سهم آورده متقاضی

سهم تسهیلات

دوره بازگشت سرمایه

اشتغال زایی

فضای موردنیاز

تعداد و هزینه نیروی انسانی

استانداردهای مربوطه

بازارهای داخلی و خارجی

توجیه فنی و اقتصادی طرح

عرضه کنندگان و …

مناسب برای:

– اخذ وام بانکی از بانک ها و موسسات مالی اعتباری

– گرفتن وام قرض الحسنه خود اشتغالی از صندوق مهر امام رضا

– ارائه طرح به منظور استفاده از تسهیلات بنگاه های زود بازده

– گرفتن مجوزهای لازم از سازمان های دولتی و وزارت تعاون

– ایجاد کسب و کار مناسب با درآمد بالا و کارآفرینی

– مناسب جهت اجرای طرح کارآفرینی و ارائه دانشجویی

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

تحقیق مسجد امام اصفهان (شاه) ۱۸ ص

تحقیق مسجد امام اصفهان (شاه) 18 ص

دسته بندی معماری
فرمت فایل docx
حجم فایل ۵۶۴ کیلو بایت
تعداد صفحات ۲۲
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

تحقیق در مورد مسجد امام اصفهان (شاه)

مسجد امام‏

این مسجد كه در ضلع جنوبى میدان امام قرار دارد در سال ۱۰۲۰ هجرى به فرمان شاه‏ عباس اول در بیست و چهارمین سال سلطنت وى شروع شده و تزئینات و الحاقات آن در دوره جانشینان او به اتمام رسیده است. معمار مهندس آن استاد على‏اكبر اصفهانى و ناظر ساختمان محب‏على بیك الله بوده‏ اند. این مسجد شاهكارهاى جاویدان از معمارى، كاشى‏كارى و نجّارى در قرن یازدهم هجرى است.از نكات‌ جالب‌ توجه‌ این‌ مسجد، انعكاس‌صوت‌ در مركز گنبد بزرگ‌ جنوبی‌ آن‌ است‌. ارتفاع‌ گنبد مسجد ۵۲ متر و ارتفاع‌ مناره‌های‌ داخل‌ آن ‌48 متر وارتفاع‌ مناره‌های‌ سردر آن‌ در میدان‌ نقش‌ جهان ۴۲ متر است‌. قطعات‌ بزرگ‌ سنگ‌های‌ مرمر یكپارچه‌ وسنگاب‌های‌ نفیس‌، از دیدنیهای‌ جالب‌ این‌ مسجد است‌. كتیبه سر در مسجد به خط ثلث غلیرضاى عباسى و مورخ به سال ۱۰۲۵ حاكى از آن است كه شاه عباس این مسجد را از مال خالص خود بنا كرده و ثواب آن را به روح جدا اعظم خود شاه طهماسب اهدا نموده است. در ذیل این كتیبه به خط ثلث محمد رضا امامى، كتیبه دیگرى نصب شده كه به موجب آن مقام معمارى و مهندسى معمار مسجد شاه استاد على اكبر اصفهان و ناظر ساختمان محب على بیكالله تجلیل شده است. مسجد شاه یكى از شاهكارهاى معمارى و كاشیكارى و حجارى ایران در قرن یازدهم هجرى است و آخرین سال تاریخى كه در مسجد دیده مى‏شود سال ۱۰۷۷ هجرى یعنى آخرین سال سلطنت شاه عباس دوم و ۱۰۷۸ هجرى یعنى اولین سال سلطنت شاه سلیمان است و معلوم مى‏دارد كه اتمام تزیینات مسجد در دوره جانشینان شاه عباس كبیر یعنى شاه صفى و شاه عباس دوم و شاه سلیمان صورت گرفته است. كتیبه‏هاى مسجد شاهكار خطاطان معروف عهد صفویه مانند علیرضا عباسى و عبدالباقى تبریزى و محمد رضا امامى است. تزیینات عمده این مسجد از كاشیهاى خشت هفت رنگ است. در مدرسه جنوب غربى مسجد قطعه سنگ ساده‏اى به شكل شاخص در محل معینى تعبیه شده است كه ظهر حقیقى اصفهان را در چهار فصل سال نشان مى‏دهد و محاسبه آن را شیخ بهائى دانشمند فقیه و ریاضیدان معروف عهد شاه عباس انجام داده است. از نكات جالب در مسجد شاه انعكاس صورت در مركز گنبد بزرگ جنوبى است ارتفاع گنبد عظیم مسجد شاه ۵۲ متر و ارتفاع مناره‏هاى داخل آن ۴۸ متر و ارتفاه مناره‏هاى سردر آن میدان نقش جهان ۴۲ متر است. قطعات بزرگ سنگهاى مرمرى یكپارچه و سنگابهاى نفیس از دیدنیهاى جالب مسجد شاه است.

این مسجد كه ساختمان آن در سال ۱۰۲۰ هجرى قمرى آغاز و در سال ۱۰۲۵ به پایان رسید و براى تزیین آماده شد، از مهمترین مساجد عصر صفویه و در ضلع جنوبى میدان نقش جهان واقع است. تزیینات این مسجد كه از سال ۱۰۲۵، زمان سلطنت شاه عباس اول، آغاز شد تا زمان سلطنت دو تن از جانشینان او (صفى و عباس دوم) نیز ادامه یافت. معمار این بنا استاد على اكبر اصفهانى است كه نام او به عنوان مهندس و معمار در كتیبه سردرمسجد به خط ثلث آمده است.

كتیبه سر در با شكوه مسجد به خط علیرضا عباسى خوشنویس نامدار عصر صفویه است كه تاریخ آن سال ۱۰۲۵ ذكر شده است.

اسپرهاى طرفین در ورودى ۸ لوحه با نوشته هایى مشكى بر زمینه فیزوه‏اى دارند كه در هر یك از این اسپرها ۴ لوحه كار گذاشته شده. در جلو خان سردر مسجد نیز كتیبه هایى با عبارات و اشعارى وجود دارد. تخت سنگ بزرگى نیز در ضلع غربى جلوخان هست كه از نوشته‏ هاى آن تنها بسم الله الرحمن الرحیم به جا ماند. كتیبه نماى خارجى سردر، خط ثلث سفید بر زمینه كاشى خشت وجود دارد.

اشعارى به خط نستعلیق در اصلى مسجد را كه پوشش نقره و طلا دارد. زینت بخشیده است در این اشعار سال اتمام و نصب در ۱۰۳۸ تا ۱۰۵۲ ذكر شده است. اشعار فوق الذكر ۱۶ بیت است كه هشت بیت آن بر یك لنگه و هشت بیت دیگر بر لنگه دیگر آن به طور برجسته نقش بسته است. این در، در ضلع جنوبى واقع است.

كتیبه‏ هاى داخل مسجد را خوشنویسانى چون عبدالباقى تبریزى، محمد صالح اصفهانى محمد رضا امامى و محمد غنى نوشته‏اند كه از آن جمله‏اند: كتیبه ایوان بزرگ مسجد و اطراف محوطه زیرگنبد به خط عبدالباقى تبریزى كتیبه بالاى محراب مرمرى به خط محمد صالح اصفهان، كتیبه‏هاى چهلستون شرقى گنبد جنوبى به خط محمد رضا امامى و كتیبه داخل ایوان شمالى مسجد به خط عبدالباقى تبریزى.

این مسجد عظیم داراى دو شبستان قرینه در اضلاع شرقى و غربى صحن است. یكى از این شبستانها (شبستان شرقى) بزرگتر اما ساده و بى تزیین است و دیگرى (شبستان غربى) كوچكتر است اما تزییناتى با كاشیهاى خشت هفت رنگ دارد و محراب آن نیز از زیباترین محرابهاى مساجد اصفهان است.

در دو زاویه جنوب غربى و جنوب شرقى دو مدرسه به طور قرینه قرار دارد كه مدرسه زاویه جنوب شرقى را كه حجره‏هایى نیز براى سكونت طلاب دارد، مدرسه ناصرى و مدرسه زاویه جنوب غربى را سلیمانیه مى‏نامند.

ارتفاع ایوان بزرگ جنوبى مسجد ۳۳ متر است و دو مناره در طرفین آن قرار گرفته‏اند كه ارتفاع هر یك از آنها ۴۸ متر است. این دو مناره با كاشى تزیین شده‏اند و نامهاى محمد و على به طور تكراراى به خط بنایى بر بدنه آنها نقش بسته است.

گنبد بزرگ مسجد تزئینات جالبى از كاشیكارى دارد و نیز دارى كتیبه‏اى به خط ثلث سفید بر زمینه كاشى خشت لاجوردى است.

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

طرح توجیهی تولید سركه صنعتی باظرفیت ۱۵۰۰ تن

طرح توجیهی تولید سركه صنعتی باظرفیت 1500 تن

دسته بندی صنعتی
فرمت فایل pdf
حجم فایل ۱۰۱ کیلو بایت
تعداد صفحات ۱۵
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

مقدمه :

پس از پیروزی انقلاب و بخصوص پس از شروع جنگ تحمیلی و شروع

محاصره اقتصادی از سوی ابر قدرتها و شریكانشان و كاهش درامدهای

ارزی كشور بعلت مشكلات ناشی از جنگ و پایین آمدن قیمت نفت در

بازارهای جهانی و اختصاص قسمت زیادی از درامدهای ارزی جهت هزینه

های جنگی لزوم بازنگری و تغییر اقصادی و صنعتی كشور بر مسئولین و

سیاستگذاران آشكار گردید. در این راستا ایجاد صنایعی بدون وابستگی

تكنولوژی و مواد اولیه به خارج و همچنین كم كردن میزان وابستگی

صنایع موجود به خارج از كشور از طریق ایجاد واحدهایی جهت تولید مواد

اولیه مورد لزوم و مواد واسطه تولید بیش از پیش مورد توجه قرار گرفتند.

بعلاوه ایجاد صنایعی جهت فراوری و تولید محصولاتی قابل صدور به خارج از

كشور جهت تامین درامد ارزی بیشتر و خارج شدن از اقتصاد تك محصولی

نفتی در اولویت قرار گرفتند.

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

تحقیق و بررسی در مورد مسائل اجرائی بتن سبكدانه سازه ای ۲۵ ص

تحقیق و بررسی در مورد مسائل اجرائی بتن سبكدانه سازه ای 25 ص

دسته بندی معماری
فرمت فایل docx
حجم فایل ۲۹ کیلو بایت
تعداد صفحات ۲۸
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

تحقیق و بررسی در مورد تحقیق و بررسی در مورد مسائل اجرائی بتن سبكدانه سازه ای

بسیاری از اصول اجرائی حاكم بر بتن ریزیهای معمولی در بتن ریزی با بتن سبــكدانه سازه ای كماكان از اهمیت برخوردار است . مسلما” در بتن های غیر سازه و سبكدانه بسیاری از نكات مورد نظر نمیتواند با اهمیت تلقی شود و عدم رعایت برخی قواعد تا آنجا كه به وزن مخصوص بتن ریخته شده لطمه نزند و آنرا بالا نبرد با اهمیت تلقـــی نمیشـــود.

اصل پیوستگی و تدوام در بتن ریزی ( عدم ایجاد درز سرد ) ، اصل عدم گیرش یا نزدیكی به گیرش در بتن قبل از ریختن و تراكم ، اصل عدم جدا شدگی مواد (نا همگنی ) بتن ، اصل رعایت دمای مناسب بتن ریزی ، اصل عدم آلودگی بتن به مواد مضر ، اصل رعایت تراكم صحیح ، اصل رعایت پرداخت صحیح سطح بتن ، اصل انتخاب صحیح اسلامپ با توجه به وضعیت قطعه و وسایل تراكمی موجود ، اصل رعایت و بكارگیری نسبت ها و مقادیر صحیح مصالح و پرهیز از مصرف مواد نا مناسب ، و در نهایت اصل عمل آوری صحیح و قالب برداری به موقع و با دقت همواره در این نوع بتن ریزیها مانند بتن های معمولی از اهمیت برخوردار می باشد .

استفاده از مواد مناسب و نسبت های صحیح :

بكار گیری مواد و مصالح مناسب طبق مشخصات پروژه ، رعایت مصرف سیمان تازه و غیر فاسد از نوع مورد نظر و مطابق با استاندارد مورد قبول كاملا” مهم می باشد . توزین یا پیمانه كردن دقیق و صحیح مصالح مصرفی طبق طرح اختلاط ارائه شده از اهمیت برخوردار است . بهتر است مصالح سنگی مصرفی به ویژه سبكدانه در شرایطی قرار گیرد كه نوسانات رطوبتی اندكی داشته باشد . برای مثال خوبست بدانیم لیكاهای موجود در ایران میتواند تا بیش از ۳۰ درصد آب را در خود جذب و نگهداری كند . بنا براین بین سنگدانه كاملا” خشك و كاملا” اشباع تفاوت فاحشی وجود دارد و میتواند بر اسلامپ حاصله و نسبت آب به سیمان و در نتیجه به مقاومت و دوام بتن سبكدانه سازه ای اثر چشمگیری باقی گذارد . بهر حال اگر بدانیم مثلا” سنگدانه های ما حدود ۵ درصد رطوبت دارد میتوانیم مقدار آب مصرفی را تنظیم نمائیم تا به طرح اختلاط مورد نظر دست یابیم .

باید دانست مشكل بزرگ تولید بتن سبكدانه همین تغییر رطوبت است و لذا كنترل نسبت آب به سیمان در این بتن ها مشكل می باشد و حتی مانند بتن های معمولی نیز نمیتوان با كنترل اسلامپ به نتیجه مورد نظر رسید .

انتخاب اسلامپ صحیح :

مانند بتن های معمول انتخاب اسلامپ میتواند مهم باشد . از نظر جدا شدگی ، آب انداختن ، رسیدن به تراكم مورد نظر با توجه به ابعاد قطعه ، طرز قرارگیری ، وضعیت درهمی میلگردها ، وسایل تراكمی موجود قابل تأمین این انتخاب كاملا” معنا دار و با اهمیت است . به دلیل سبكی سنگدانه ها بویژه سبكدانه های درشت احتمال جدا شدگی در بتن شل افزایش می یابد . لذا اسلامپ های بیش از ده سانتی متر ابدا” مطلوب نیست مگر اینكه بتن پر عیاری داشته باشیم ، همچنین با وجود موادی مانند میكرو سیلیس ممكنست این جدا شدگی به حداقل برسد .

بنا براین اگر قرار باشد بتن سبكدانه پمپی با اسلامپ ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر را داشته باشیم عیار سیمان باید از حدود ۴۰۰ كیلو در متر مكعب فراتر رود . در حالیكه اگر اسلامپ كمتر باشد حداقل عیار سیمان در ACI برابرkg/m3 335 مطرح شده است . در حالات عادی اسلامپ های ۵ تا ۸ سانتی متر برای بتن سبكدانه غیر پمپی و اسلامپ ۷ تا ۱۰ سانتی متر برای بتن سبكدانه پمپی مطلوب تلقی میشود بدون اینكه این اعداد جنبه آئین نامه ای داشته باشد .

تغییرات اسلامپ در طول اجراء در بتن سبكدانه بسیار جدی است . در بتن های معمولی نیز این پدیده به چشم میخورد بویژه وقتی سنگدانه های درشت خیلی خشك باشند ممكن است حتی در طول ۱۵ دقیقه پس از ساخت شاهد افت جدی در اسلامپ باشیم . در بتن سبكدانه این امر به شدت وجود دارد . فرض كنید اگر در طول ۱۵ تا ۳۰ دقیقه جذب آب سبكدانه ۵ تا ۱۰ درصد فرض شود و فقط سبكدانه درشت به میزان ۳۰۰ كیلو داشته باشیم ۱۵ تا ۳۰ كیلو آب را جذب می كند كه كاهش اسلامپ ۶ تا ۱۵ سانتی متر را میتوان شاهد بود . اگر قرار باشد طول مدت حمل و ریختن و تراكم زیاد باشد كاملا” دچار مشكل میشویم . همچنین در بتن های پمپی ، این كاهش و افت در اسلامپ مسئله ساز است . بنا براین سعی میشود كه چنین پروژه هائی حتی الامكان از ۲۴ ساعت قبل از ساخت بتن ، سبكدانه ها را خیس كرد (Presoaking ) تا آب قابل ملاحظه ای را جذب نماید و پس از اختلاط بتن شاهد افت اسلامپ زیادی نباشیم . این خیس كردن ممكن است حتی از سه روز قبل شروع شود ادامه یابد . خیس كردن سنگدانه ممكنست با آب پاشی تحت فشار و بصورت بارانی باشد و یا از سیستم خلاء برای نفوذ سریعتر آب به داخل سبكدانه استفاده شود كه در ایران روش ساده اول معمولتر و عملی تر می باشد . ریختن آب و سبكدانه در مخلوط كن و اضافه كردن سیمان و غیره پس از مدتی تأخیر میتواند به افت اسلامپ كمتر منجر شود .

میزان جذب آب سبكدانه ها علاوه بر زمان تابع میزان آب موجود در آن ( رطوبت اولیه ) نیز می باشد كه پیش بینی جذب آب را در مدت معین دشوار می كند مگراینكه قبلا” آزمایشهائی را با رطوبت اولیه موجود انجام داده باشیم .

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

تحقیق در مورد مساجد كرمان

تحقیق در مورد مساجد كرمان

دسته بندی معماری
فرمت فایل docx
حجم فایل ۲۵۰ کیلو بایت
تعداد صفحات ۱۱
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

تحقیق در مورد مساجد كرمان

مسجد ملك

یكی از قدیمیترین – بزرگترین مساجد ایران و كرمان است كه سابقه تاریخی آن به قرن ۵ میرسد – این مسجد با شبستانهای متعدد و صحن وسیع جاذبه تاریخی خود را حفظ كرده است وجود برج آجری و سه محراب گچ بری شده حكایت از قدمت و دیرینگی مسجد دارد.

موقعیت جغراقیائی مسجد:

این مسجد در بافت قدیم شهر كرمان در محله ای وم به شاه عادل بنا شده و از طرف شمال به خیابان امام از طرف جنوب به محله شاه عادل – از طرف شرق به حمام شیخ الاسلام و خانه های مسكونی و از طرف غرب به بازار مسجد ملك ( كه تخریب شده ) و خانه های مسكونی متصل است.

تاریخچه مسجد امام باستناد تاریخ :

این مسجد در زمان تورانشاه سلجوقی ساخته شده است چنانچه در سمطالعلی آمده است :

ملك قاوردین جعفر بیگ داودبن میكائیل در ملك بروجحر كرمان و شیراز و عمان و ماهیانی در شبانكاره نافذ امر ونهی شد و بعد از انطوا بساط دولت او پسرش سلطانشاه وارث اعمار و اعمال او گشت و پس از آنكه ده سال از ملك و سلطنت مقرون باین و استقامت تمتع یافت جهان را وداع كرد و برادرش ملك نیكوكار معدلت شعار عماد و الدنیا و الدین ملك تورانشاه تاج و تخت را بزیور فرطلعتش آرایش داد و درست تمام عیار سلطنتش سكه و الهام ولایت داشت و محیای زیبای مملكتش بگلغونه كرامت و تایید مورد بود و جامع ظاهر شهر كرمان و رباط تورانشاهی و غیر هامن بقاع الخیر و ابواب الخیر افراشته و بنا كرده معمار در عدل گستری و رعایت پروری گذرانید به بهشت عدن خرامید سلاله مطعون و نتیجه ملعونش ایرانشاه كه پدر چون خاكستر از آتش آمده حاكم شد در تذكره اولیاء آمده :

محمدبن ابراهیم در حكایات عدل ملك تورانشاه بن قرا ارسلان آورده«حالی فرمود تا مهندس ولایت و استادان بنا را حاضر كردند و در ربض بیرون شهر بنای سرای خویش فرمود و در جنب سرای مسجد جامع و مدرسه – خانقاه و بیمارستان و گرمابه و اوقاف شگرف بر آنها نهاد و فرمود تا امراء دولت و صدور حضرت و معارف ولایت همه در ربض منازل ساختند و چون مكالمه دروگروملك روز سه شنبه و همان روز بنا عمارت شد آن محله به محله سه شنبهی معروف گردید.

بر اساس مدارك تاریخی كه در كتاب نسب نامه خلفا و شهرباران آمده است مسجدی كه در دوران سلجوقی بنا گردید مسجدی بود چهار ایوانی كه بیشترین مصالح بكارگرفته شده در آن آجر،خشت خام ،ملات گل و ملات گچ بوده است . شبستانها در حد فاصل ایوانها جای دارد بزرگترین شبستان در ضلع غربی و شمالی بوده است و ضلع جنوبی صرفا به صورت یك كله كار یا دو كله كار ودر امتداد ایوان جنوبی و شرقی جای داشته است كه نمای بنا با طرحهای مختلف مرسوم دوران سلجوقی پوشانده شده بود در خاكبرداریها مشخص شد كه در بعضی از بخشهای تزئینی نگین های كاشی نیز به ابعاد ۵/۱*۱/۵ یا ۲*۲ بكار رفته رنگ كاشی مذكور فیروزه ای بوده است كه با تلفیق با آجر بسیار زیبا بوده است در دوران قاجاریه خانی كوف كه از جهانگردان مشهور بوده در مورد مسجد ملك افزوده است : « زمانی كه وارد بنای مسجد شدم آنرا كاملا مخروبه یافتم تنها چند قطعه گچ بری در وسط مسجد افتاده بود بدین ترتیب مسجد دوران سلجوقی كه اولین مسجد جامع شهر بوده تا قرن هشتم موجودیت خود را به عنوان مسجد جامع شهر حفظ كرده»و بعدا با تاسیس مسجد جامع مظفری جامعیت به آن مسجد منتقل شده است و از رونق مسجد مذكور كاسته و روبه ویرانی گذاشته است

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

طرح توجیهی سنگ بری سخت بر با ظرفیت ۶۰ ۰۰۰ مترمربع در سال

طرح توجیهی سنگ بری سخت بر با ظرفیت 60 000 مترمربع در سال

دسته بندی صنایع معدنی
فرمت فایل pdf
حجم فایل ۱۰۹ کیلو بایت
تعداد صفحات ۱۷
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

مقدمه :

سنگ به قطعاتی گفته می شود كه از چند كانی تشكیل شده باشند و

آنها را از كوه یا معدن استخراج كنند . سنگها رابه سه دسته ذیل تقسیم

می نمایند:

۱_ سنگهای آذرین

۲_ سنگهای رسوبی

۳_ سنگهای دگرگونی

این طرح جهت برش وصیقل دادن سنگهای گرانیت و هم خانواده با آن

احداث می شود سنگ های گرانیتی بخاطر وجود كوارتز ، در آنها سختی

بالایی وجود دارد (حدود ۷ ) این نوع سنگ ها جزء سنگ های آذرین یا

آتشفشانی محسوب می شوند .

سنگ های آذرین از ماگما یاگدازه ای كه از داخل زمین خارج می شود

تشكیل می شوند بخاطر سختی بالای این نوع سنگ ها برش وصیقل دادن

آنها بوسیله ماشین آلات معمولی امكان پذیر نمی باشد و این نوع ماشین

آلات در داخل كشور ساخته نمی شوند واز كشور های خارجی خصوصا

ایتالیا وارد می شود .

سنگهای مورد مصرف این طرح باید داری مشخصات ذیل باشند:

۱_ بتوان آنها را در قطعات بزرگ چند تنی كه به آنها كوپ گفته می شود از

معدن استخراج كرد.

۲_ قابلیت برش را داشته ودر مقابل قله بر ودیگر وسایل مانند ساب خرد

نشوند

۳_دارای درز وشكاف نباشند چون در حین حمل ویا پس از برش خرد

می شوند

۴_ پس از برش وساب دارای نمای خوبی باشند.

۵_ قیمت سنگ كوپ آن مناسب باشد.

۶_ پس از برش در مقابل باران ، برف ، سرما ،گرما وغیره مقاوم باشند

۷_ فاصله معدن تا كارخانه ختی المقدور كم باشد.

۸_ در مقابل فشار وكشش مقاومت كافی داشته باشند.

۹_ قابل بریدن در ضخامت های كمتر از ۱ سانتی متر باشند.

بیشتر این گونه سنگها بصورت كوپ از كشور خارج می شوند و در محل

بریده وصیقل داده میشوند ولی صادرات سنگ به این شیوه باعث میشود

منافع اصلی را كشور صیقل دهنده ببرد به همین خاطر تولید كنندگان سنگ

تزئینی سعی نموده اند تا بجای سنگ كوپ سنگ ، سنگ برش داده شده

را صادر نمایند.

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

مروری بر مکانیک خاک ۲۰ ص

مروری بر مکانیک خاک 20 ص

دسته بندی عمران
فرمت فایل docx
حجم فایل ۱٫۵۷۵ مگا بایت
تعداد صفحات ۲۱
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

مروری بر مكانیك خاك دارای ۱۲ صفحه با فرمت ورد و قابل ویرایش

تركیب و طبقه‌بندی خاك

خاك از سه بخش تشكیل شده است، آب، هوا و قسمت جامد، كه مجموع آب و هوا، منافذ گویند. و روابط زیر بین آنها حاكم است:

خاك‌ها از متلاشی شدن سنگ‌ها پدید می‌آیند و فضای خالی بین ذرات خاك از آب یا هوا (سیالات) پر شده است. پیوند ضعیف بین ذرات خاك معمولاً به علت رسوب كربنات‌ها و یا اكسیدها و یا به سبب وجود مواد آلی و یا پیوندهای بین مولكولی است. اگر مواد حاصل از متلاشی شدن سنگ‌ها در محل اصلی خود باقی بمانند، خاك حاصل از نوع برجا و در صورتی كه مواد متشكل به محل دیگری حمل و به جای گذاشته شوند، خاك از نوع انتقالی است. نیروی ثقل، باد، آب و یخچال‌های طبیعی، عوامل جابجا شدن خاك‌ها می‌باشند.

روند تخریبی تشكیل خاك از سنگ ممكن است فیزیكی و یا شیمیایی باشد. روند تخریب فیزیكی به صورت فرسایش حاصل از عمل باد، آب و یخچال‌ها، جاذبه و سقوط و یا خرد شدن ناشی از تناوب ذوب و انجماد آب موجود در حفره‌ها و ترك‌های داخل سنگ صورت می‌گیرد. در این حالت، ذرات خاك پدید آمده همان تركیب شیمیایی سنگ مادر را دارا هستند. مانند ماسه كه از تخریب فیزیكی ماسه سنگ یا كوارتز حاصل می‌شود. خاك‌های بوجود آمده از این طریق دارای شكل‌های گرد، تیز گوشه، ورقه‌ای و یا سوزنی هستند كه می‌توان به خاك‌های درشت دانه شنی و ماسه‌ای در این مورد اشاره نمود.

در روند تخریب شیمیایی نوع كانی سنگ مادر بر اثر عواملی از قبیل آب (به ویژه اگر قدری اسیدی یا قلیایی باشد)، دی اكسید كربن، اكسیژن و سایر عوامل دستخوش تغییر می‌شود و ساختمان خاك حاصل به لحاظ ساختار شیمیایی متفاوت با سنگ مادر است. مثلاً كانی رسی كائولینیت، از تجزیه فلدسپات تحت اثر آب و دی اكسید كربن بوجود می‌آید. غالباً خاك‌های ریزدانه تحت چنین فرآیندی بوجود می‌آیند و دارای بافت صحفه‌ای با باندهای الكتریكی‌اند.

شناسایی و طبقه‌بندی خاك ها

در مهندسی پی و پی‌سازی، خاك‌ها به دو دسته مهم، یعنی ریزدانه و درشت دانه تقسیم می‌شوند كه می‌توان تعبیر خاك‌های چسبنده و غیرچسبنده (اصطكاكی) را نیز به ترتیب برای آنها بكار برد. خاك‌های ریزدانه از تخریب شیمیایی سنگ پدید می‌آیند و ذرات آنها با چشم دیده نمی‌شوند. مقاومت برشی آنها عمدتاً از طریق پارامتر چسبندگی (C) حاصل می‌شود. تراكم آنها دشوار است و عمده نشست ناشی از بارگذاری در آنها وابسته به زمان است. این خاك‌ها دارای قابلیت آبگذری و یا ضریب نفوذپذیری پایینی هستند و غالباً توان باربری و سختی كمتری نسبت به خاك‌های درشت دانه دارند. رفتار خاك‌های ریزدانه با جذب آب تغییر می‌كند. از طرف دیگر، خاك‌های درشت دانه دارای نفوذپذیری و زه‌كشی قابل توجه می‌باشند و از مصالح مناسب جهت كاربرد در صنعت راهسازی، زهكشی و فیلتر، بتن و آسفالت به شمار می‌آیند. به استثنای ماسه‌های شل و غیرمتراكم. این خاك‌ها معمولاً توان باربری و سختی مناسب با قابلیت تغییرات حجمی كم در بارگذاری استاتیكی دارند.

مقاومت برشی این خاك‌ها از طریق اصطكاك داخلی بین ذرات () حاصل می‌شود. نشست این خاك‌ها هنگام بارگذاری به صورت آنی و سریع است. تراكم اینگونه خاك‌ها نیز به سهولت توسط كوبنده‌های ارتعاشی انجام می‌پذیرد. خاك‌ها به دو روش صحرایی و آزمایشگاهی شناسایی و طبقه‌بندی می‌شوند. چگونگی روش‌های متداول طبقه‌بندی خاك‌ها به شرح زیر است:

شناسایی صحرایی خاك‌ها

به عنوان بررسی‌های محلی و شناسایی‌های اولیه گاهی لازم است كه خاك در محل پروژه مورد ارزیابی قرار گیرد كه در این زمینه روش‌های زیر متداول هستند:

  • شناسایی چشمی

اگر نصف ذرات خاك با چشم دیده شوند، خاك درشت دانه و در غیراینصورت ریزدانه می‌باشند. اگر در خاك درشت دانه بیش از نیمی از ذرات از دانه عدس بزرگتر باشند، خاك درشت دانه از نوع شن و در اینصورت ماسه می‌باشد.

  • تكان دادن (ارتعاش)

اگر با افزودن آب به یك مشت خاك، گلوله‌ای خمیری به قطر حدود ۵ سانتیمتر درست كنیم و در كف‌دست چندین بار تكان دهیم. در صورتی كه خاك موردنظر لای یا به اصطلاح سوئدی باشد «میتا» باشد، سطح خارجی آن با فیلم نازكی از آب شفاف می‌شود و در صورتی كه رس باشد، پدیده قابل توجهی در سطح خارجی آن مشاهده نمی‌شود.

  • آزمایش مقاومت خشك

مقدار از خاك موردنظر را با آب مخلوط و خمیری می‌سازیم. خمیر حاصل را در گرمخانه (آون) خشك نموده، سپس به كمك انگشتان دست سعی می‌كنیم نمونه را بشكنیم. با افزایش خاصیت خمیری خاك، مقاومت خشك آن افزایش می‌یابد. رس با خاصیت خمیری بالا بیشترین مقاومت خشك را دارا می‌باشد. مقاومت رس با خاصیت خمیری كم و لای با خاصیت خمیری بالا، مقدار كمتر است. كمترین مقاومت را در این بین، خاك‌های آلی و لای با خاصیت خمیری پایین دارند. ماسه‌های ریز، لای‌های ریز و ماسه لای‌دار مقاومتی از خود نشان نمی‌دهند. این آزمایش را بر روی نمونه‌های خشك شده در محل نیز می‌توان انجام داد.

  • آزمایش سفتی

نمونه‌ای از خاك را با آب مخلوط و خمیره‌ای می‌سازیم. سپس همانند آزمایش حد خمیری در مكانیك خاك، فتیله كردن خمیر با كف دست روی یك سطح شیشه‌ای انجام می‌شود تا كاهش قطر آن به ۳ میلیمتر بالغ گردد. خاك‌های آلی و لای‌دار در دفعات اولیه ترك برمی‌دارند، اما رس‌ها چندین بار قابلیت گلوله و فتیله شدن حتی تا قطر كمتر از ۳ میلیمتر را از خود نشان می‌دهند.

  • آزمایش ته نشینی

حدود ۵۰ گرم (برای خاك‌های شنی مقداری بیشتر) خاك را در یك ظرف یا لیوان شیشه‌ای به عمق ۱۵ سانتیمتر ریخته و آن را با آب پر می‌كنیم. سپس آن را هم می‌زنیم. اگر خاك مورد مطالعه، شن یا ماسه درشت دانه باشد، سریعاً ته‌نشین می‌شود. اگر ماسه ریزدانه باشد، در مدت زمان كمتر از ۱۰ دقیقه و اگر لای باشد از ۱۰ تا ۶۰ دقیقه ته‌نشین خواهد شد. در مورد رس‌ها زمان ممكن است چندین ساعت و حتی شبانه‌روز به طول انجامد.

رنگ، بو و احساس

رنگ‌های تیره مثل قهوه‌ای، خاكستری و سیاه، نشانه وجود خاك‌های آلی است. خاك‌های آلی بوی بدی دارند.

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

طرح توجیهی سنگبری نرم بر

طرح توجیهی سنگبری نرم بر

دسته بندی صنایع معدنی
فرمت فایل pdf
حجم فایل ۱۰۲ کیلو بایت
تعداد صفحات ۱۵
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

مقدمه :

در چند سال اخیر بدلیل پایین آمدن در آمد حاصل از فروش نفت صادرات

انواع كالا رونق مناسبی گرفته است به همین دلیل تولید كنندگان بر آن

می باشند تا كالای تولیدی از كمیت و كفیت بالایی برخوردار باشد . سنگ

نیز از محصولات صادراتی میباشد.

بعضی از انواع سنگها بصورت كوپ از كشور خارج می شود و در محل

مصرف بریده و صیقل داده می شودولی صادر نمودن سنگ به این صورت

باعث شده تا منافع اصلی را كشوری را كه كار برش و صیقل را انجام

می دهد ببرد . به همین خاطر اكثر تولید كنندگان سنگهای تزئینی سعی

نموده اند تا كیفیت محصولات خود را بالا برده و بجای سنگ كوپ ، سنگ

برش داده شده را صادر نمایند. در حال حاضر بیشترین صادرات سنگهای

نرم مربوط به چینی و مرمریت می باشد.

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

تزریقات ایمن و غیر ایمن – Word

تزریقات ایمن و غیر ایمن - Word

دسته بندی پزشکی
فرمت فایل docx
حجم فایل ۱۲۹ کیلو بایت
تعداد صفحات ۲۴
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

تزریقات ایمن و غیر ایمن – Word

فرمت : ورد – word

فایل قابل ویرایش می باشد.

تعداد صفحات : ۲۴

دارای : فهرست

دارای : مقدمه

درای : کادر و صفحه بندی

محتوایات :

کلیات تزریقات ایمن
تزریقات غیر ایمن
موازین تزریقات ایمن
ویال وحلال مناسب
تجهیزات قابل قبول برای تزریقات
روشهای پیشگیری از فرو رفتن سوزن در دست
استفاده از :Safety Box
زباله سوز
کاهش رفتارپر خطر کارکنان بهداشتی درمانی
افزایش سطح ایمنی کارکنان در حین کار با وسایل تیز و برنده درمانی
جمع آوری ، نگهداری ، انتقال و دفع مناسب وبهداشتی زباله های تیز و برنده
تغییر رفتار و نگرش اجتماعی
سرنگ وسرسوزن استریل

کلیات تزریقات ایمن تزریقات غیر ایمن موازین تزریقات ایمن ویال وحلال مناسب تجهیزات قابل قبول برای تزریقات روشهای پیشگیری از فرو رفتن سوزن در دست استفاده از :Safety Box زباله سوز کاهش رفتارپر خطر کارکنان بهداشتی درمانی افزایش سطح ایمنی کارکنان در حین کار با وسایل تیز و برنده درمانی جمع آوری ، نگهداری ، انتقال و دفع مناسب وبهداشتی زباله های تیز و برنده تغییر رفتار و نگرش اجتماعی سرنگ وسرسوزن استریل

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

خلاصه جزوه، نمونه سوالات و پاورپوینت درس مالیه عمومی – pdf – power point

خلاصه جزوه، نمونه سوالات و پاورپوینت درس مالیه عمومی - pdf - power point

دسته بندی حسابداری
فرمت فایل pdf
حجم فایل ۴٫۸۹۱ مگا بایت
تعداد صفحات ۲۰۰
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

خلاصه جزوه ، نمونه سوالات و پاورپوینت درس مالیه عمومی – pdf – power point

فایل پاورپوینت قابل ویرایش می باشد.

محتوا :

۱-خلاصه جزوه مالیه عمومی

تعداد صفحات : ۱۹۰

۲-پاورپوینت مالیه عمومی

تعداد صفحات : ۲۶۰

۳-نمونه سوالات مالیه عمومی – ترم اول ۹۳-۹۴ همراه پاسخ نامه

تعداد صفحات : ۷

مالیه عمومی و تعیین خط مشی دولتها
رشته حسابداری و مدیریت

مهمترین مفاهیم مالیه عمومی
مرکانتیلیسم
فیزیوکراسی
وظایف دولت از دیدگاه آدام اسمیت در کتاب ثروت ملل
دولت کارفرمای خوبی نیست
تمایز مالیه عمومی جدید و قدیم
معیارهای سنجش نقش دولت
نسبت هزینه های دولت به درآمد ملی
معیارهای سنجش نقش دولت
ترکیب هزینه های دولت
هزینه های تمام شدنی
هزینه های انتقالی
خرید کالاها وخدمات جاری
خرید کالاها و خدمات سرمایه ای
رشد بخش عمومی
مهمترین اهداف دخالت دولت در اقتصاد
تخصیص موثر منابع یا رفع عدم کارایی در تولید
توزیع مناسب درآمد
حفظ ثبات اقتصادی
دلایل رشد هزینه های دولت
مرحله اول توسعه
مرحله سوم توسعه
نظریه واگنر
پیکاک و وایزمن
عدم کارایی مکانیزم بازار
پیامدهای خارجی یا اثرات برون زایی
قیمت گذاری
قاعده مجموع فواید در تعیین سطح تولید
مسئله گسترش صنایع و آلودگی
کالاهای عمومی
کالاهای عمومی و سواری مجانی
اهداف و وظایف دولت
اهداف توزیع عادلانه درآمد
منابع ایجاد کننده درآمد
علل تفاوت در دستمزدها و حقوق
درآمد ناشی از داراییها
اشکال گوناگون نگهداری دارایی و ثروت
پرداخت های انتقالی
برابری توزیع درآمد
رسم توزیع درآمد
سیاست های توزیع مجدد درآمد

مالیه عمومی و تعیین خط مشی دولتها رشته حسابداری و مدیریت مهمترین مفاهیم مالیه عمومی مرکانتیلیسم فیزیوکراسی وظایف دولت از دیدگاه آدام اسمیت در کتاب ثروت ملل دولت کارفرمای خوبی نیست تمایز مالیه عمومی جدید و قدیم معیارهای سنجش نقش دولت نسبت هزینه های دولت به درآمد ملی معیارهای سنجش نقش دولت ترکیب هزینه های دولت هزینه های تمام شدنی هزینه های انتقالی خرید کالاها وخدمات جاری خرید کالاها و خدمات سرمایه ای رشد بخش عمومی مهمترین اهداف دخالت دولت در اقتصاد تخصیص موثر منابع یا رفع عدم کارایی در تولید توزیع مناسب درآمد حفظ ثبات اقتصادی دلایل رشد هزینه های دولت مرحله اول توسعه مرحله سوم توسعه نظریه واگنر پیکاک و وایزمن عدم کارایی مکانیزم بازار پیامدهای خارجی یا اثرات برون زایی قیمت گذاری قاعده مجموع فواید در تعیین سطح تولید مسئله گسترش صنایع و آلودگی کالاهای عمومی کالاهای عمومی و سواری مجانی اهداف و وظایف دولت اهداف توزیع عادلانه درآمد منابع ایجاد کننده درآمد علل تفاوت در دستمزدها و حقوق درآمد ناشی از داراییها اشکال گوناگون نگهداری دارایی و ثروت پرداخت های انتقالی برابری توزیع درآمد رسم توزیع درآمد سیاست های توزیع مجدد درآمد

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

مروری بر روشهای تحلیلی و معیارهای پذیرش دستورالعمل مقاوم سازی ۲۳ ص

مروری بر روشهای تحلیلی و معیارهای پذیرش دستورالعمل مقاوم سازی 23 ص

دسته بندی عمران
فرمت فایل docx
حجم فایل ۵۱ کیلو بایت
تعداد صفحات ۲۸
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

مروری بر روشهای تحلیلی و معیارهای پذیرش دستورالعمل مقاوم سازی

در این فصل به مروری بر ضوابط كلی تحلیل ، روشهای تحلیل اعم از روشهای خطی استاتیكی ، خطی دینامیكی ، غیر خطی استاتیكی و غیر خطی دینامیكی و معیارهای پذیرش اعضا در هر یك از این روشها از دید دستورالعمل مقاوم سازی می پردازیم . در این بخش روشهای خطی استاتیكی و دینامیكی بصورت مشروح و روشهای غیر خطی بصورت گذرا ذكر می شود .

۳-۱- ضوابط كلی تحلیل

در این بخش به بررسی ضوابط كلی تحلیل شامل ضوابط خاص مدلسازی ، رفتار اجزای سازه ، پیچش ، اثراتP – Δ ، اثر همزمانی مؤلفه های زلزله ، تركیب بارهای جانبی و واژگونی می پردازیم .

۳-۱-۱- مدلسازی

۳-۱-۱-۱- فرضیات اولیه

سازه باید به صورت سه بعدی مدلسازی شود . در موارد ذكر شده در این بخش برای تحلیل های غیر خطی می توان از مدل دو بعدی نیز استفاده نمود . در صورتی كه سازه دارای دیافراگم صلب باشد و اثرات پیچش در سازه مطابق بخش (۳-۱-۲ ) ملحوظ شده باشد از مدل دو بعدی در تحلیلهای غیر خطی می توان استفاده كرد . هنگامی كه سازه در تحلیل های غیر خطی دو بعدی مدل می گردد ، باید برای محاسبه سختی و مقاومت اجزاء و اعضای سازه خواص سه بعدی آنها مد نظر قرار گیرد .

در تحلیل های غیر خطی ، اگر اتصالات ضعیف تر و یا دارای شكل پذیری كمتر از اعضای متصل شونده باشد و یا به نحوی تخمین زده شود كه با در نظر گرفتن اتصالات در مدل ، نتایج حاصل بیش از ۱۰ درصد تغییر خواهد داشت ، اثر آنها باید به نحو مناسب در مدل سازه منظور گردد .

۳-۱-۱-۲- اعضای اصلی و غیر اصلی

اعضای سازه ای كه در سختی جانبی و یا توزیع نیروها در سازه مؤثر بوده و یا در اثر تغییر مكان جانبی سازه تحت تأثیر نیرو قرار می گیرند به دو گروه اصلی و غیر اصلی تقسیم می شوند . اعضای اصلی اعضایی هستند كه برای مقابله با فرو ریزش ساختمان در اثر زلزله در نظر گرفته شده اند . سایر اعضایی كه برای تحمل بار جانبی در مقایسه با اعضای اصلی در نظر گرفته نشده اند به عنوان اعضای غیر اصلی شناخته می شوند . این اعضاء حتی ممكن است تحت تأثیر بار جانبی قرار گیرند .

اعضای اصلی باید برای نیروها و تغییر شكلهای ناشی از زلزله در تركیب با بارثقلی و اعضا غیر اصلی باید برای تغییر شكلهای ناشی از زلزله در تركیب با آثار بارثقلی ارزیابی شوند .

در طبقه بندی اعضای ساختمان به دو گروه اصلی و غیر اصلی نكات زیر باید مورد توجه قرار گیرد :

۱ ـ در تحلیل های خطی فقط سختی و مقاومت اعضای اصلی منظور می گردد . چنانچه سختی اعضای غیر اصلی از %۲۵ جمع سختی اجزای اصلی تجاوز كند باید تعدادی از آنها را جزء اعضای اصلی محسوب نمود تا آنجا كه این نسبت از %۲۵ كمتر شود .

۲- دسته بندی اعضای اصلی و فرعی نباید به نحوی انجام شود كه ساختمان نامنظم به منظم تبدیل شود .

۳ ـ در تحلیل های غیرخطی ، سختی و مقاومت هر دو گروه اعضای اصلی و غیر اصلی و همچنین اثرات كاهندگی باید در مدلسازی وارد شود .

۳-۱-۱-۳- رفتار اجزای سازه

رفتار اجزای سازه با توجه به نوع تلاش داخلی آنها و منحنی نیرو ـ تغییرشكل حاصله به صورت كنترل شونده توسط تغییر شكل و یا كنترل شونده توسط نیرو می باشد . منحنی نیرو ـ تغییر شكل مطابق شكلهای (۳-۱) تا (۳-۳ ) می تواند بیانگر رفتار شكل پذیر ، نیمه شكل پذیر یا ترد باشد . در رفتار شكل پذیر ، منحنی نیرو ـ تغییر شكل مطابق شكل (۳-۱ ) دارای چهار قسمت است . در قسمت اول (شاخه OA) رفتار ارتجاعی خطی است . در قسمت دوم (شاخه AB) رفتار خمیری كامل یا خمیری با امكان سخت شوندگی است . در قسمت سوم ( شاخه BC) مقاومت به شدت كاهش می یابد . اما بطور كلی از بین نمی رود و در قسمت چهارم ( شاخه CD) رفتار مجدداً خمیری اما نرم شونده است در صورتی كه نسبت تغییر شكل متناظر با آستانه كاهش مقاومت به تغییر شكل حد خطی e / g شكل (۳-۱ ) بزرگتر از ۲ باشد اعضای اصلی كنترل شونده توسط تغییر شكل محسوب می شود اما اعضای غیر اصلی با هر نسبت e / g كنترل شونده توسط تغییر مكان هستند .

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

تحقیق در مورد مرمت و مقاوم سازی ساختمانها ۱۳ ص

تحقیق در مورد مرمت و مقاوم سازی ساختمانها 13 ص

دسته بندی معماری
فرمت فایل docx
حجم فایل ۸ کیلو بایت
تعداد صفحات ۱۳
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

تحقیق در مورد مرمت و مقاوم سازی ساختمانها ۱۳ صفحه و با فرمت ورد و قابل ویرایش می باشد

مقدمه :

در عملیات مرمت و مقاوم سازی ساختمانهای با مصالح بنایی ، آجری و سنگی ، از روشهای متعددی استفاده می شود ساختمانهای بنایی از جمله سیستمهای دیواری جمال بوده وخسارات لرزه ای یكی از طریق زیر به آنها وارد می شود :

الف ) عدم استحكام و طبیعت كافی ودیافراگم های سقف و كف

ب) عدم وجود شناژعل و كمربند ها یا نیروی كششی بتنی مسلح

ج ) عدم وجود تیرهای كشش بین دیوارهای خارجی سیستم های سقف و كف كه دراین صورت دیوار تحت زاویه ۹۰ درجه نسبت به صفحه اش فرو می ریزد همچنین عدم استحكام كافی وناپایداری دیوار ، در مورد سازه های با مصالح سنگی ممكن است به خاطر عدم اتصال كافی درتقاطع دیوارها ، ناپایداری به وجود آید .

اقدامات اضطراری ممكن است شامل آماده نمودن تكیه گاههای تا غرو هماریهای دیواری عرضی جهت جلوگیری از ریزش دیواری لازم باشد تكیه گاههای موقتی ممكن است برای بالكن ها یا كتیبه هایی كه به دیوار آسیب دیده متصل شده باشند در محلی كه دیوار ما لا بنده شده وبه عنوان موازنه عمل می كند مورد نیاز باشند .

به طور كلی طرحهای مقاوم سازی ساختمانهای با مصالح بنایی باید استحكام

واتصال دیافراگمهای سقف و كت به دیوارها را فراهم ساخته تا در برابر زمین لرزه مقاومت نمایند . در تكامل این روش ها مهندسین در صورت وجود ضعف آشكار در كل سازه نه تنها باید قسمتهای آسیب دیده را تقویت نمایند بلكه دیافراگمهای سقف و كف را درصورت نیاز باید تقویت نمایند ویا ممكن است شناژهای جدیدی اضافه كرده ویا در صورت نیاز مقاطع آسیب دیده در زلزله تخریب و باز سازی شوند .

توجه در پایان گذارش شكلهایی كه شماره های آنها در متن ذكر شده است ضمیمه شده اند .

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل