پاورپوینت تسعیر ارز (استاندارد حسابداری شماره ۱۶)

پاورپوینت تسعیر ارز (استاندارد حسابداری شماره 16)

دسته بندی پاورپوینت
فرمت فایل ppt
حجم فایل ۳۰۵ کیلو بایت
تعداد صفحات ۲۶
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

نوع فایل: پاورپوینت (قابل ویرایش)

قسمتی از متن پاورپوینت :

تعداد اسلاید : ۲۶ صفحه

تسعیر ارز (استاندارد حسابداری شماره ۱۶) اهداف آموزشی
مرور عملیات ارزش توسط شرکتها
آشنایی با روشهای حسابداری تسعیر
توصیف حسابداری عملیات خارجی
افشا ۲/۲۶ معامله ای است که به ارز انجام می شود یامستلزم تسویه به ارز است. از قبیل:
خرید و فروش کالا و خدماتی که بهای آن به ارز دریافت یا پرداخت می شود.
استقراض یا اعطای تسهیلاتی که قرار است تسویه آنها به ارز صورت گیرد. معاملات ارزی ۳/۲۶ معاملات ارزی در زمان شناخت اولیه به نرخ ارز در تاریخ معامله تسعیر می شود.
برای تعیین نوع ارز(صادراتی، شناور، واریزنامه ای)، باید با توجه به مقررات حاکم، نرخی انتخاب شود که قرار است مبنای تسویه معامله قرار گیرد.
شناخت اولیه ۴/۲۶ اقلام پولی نرخ تسعیر در تاریخ ترازنامه
اقلام غیر پولی نرخ تسعیر در تاریخ انجام معامله

تسعیر اقلام ارزی در تاریخ ترازنامه ۵/۲۶ عبارت است از وجه نقد و داراییها و بدهیهایی که قرار است به صورت مبلغ ثابت یا قابل تعیینی از وجه نقد دریافت یا پرداخت شود.
اقلام پولی ۶/۲۶ شناخت تفاوت تسعیر معاملات ارزی

شرکتهای دولتی شرکتهای غیر دولتی

طبق ماده ۱۳۶ قانون محاسبات عمومی حساب سود وزیان دوره ۷/۲۶ متن ماده ۱۳۶: سود و زیان حاصل از تسعیر داراییها و بدهی های ارزی شرکتهای دولتی، درآمد یا هزینه تلقی نمی گردد. مابه التفاوت حاصل از تسعیر داراییها و بدهیهای مذکور باید در حساب ذخیره تسعیر داراییها و بدهی های ارزی منظور شود. در صورتی که در پایان سال مالی، مانده حساب ذخیره بدهکار باشد، این مبلغ به حساب سود و زیان همان سال منظور خواهد شد. ج =
نرخ جاری ارز
ت =
نرخ تاریخی ارز
م =
نرخ میانگین ارز
ب =
مبلغ باقیمانده ۹/۲۶ ۱۰/۲۶ در مواردی ممکن است تفاوت تسعیر در نتیجه کاهش رسمی شدید یا افت قابل ملاحظه در ارزش ریال باشد به نحوی که عملا در مقابل |آن هیچ گونه حفاظی وجود نداشته باشد و کاهش یا افت مزبور بدهی هایی را تحت تآ ثیر قرار دهد که اخیرا و به طور مستقیم در ارتباط با تحصیل داراییهای ارزی در حسابها ایجاد شده است و واحد تجاری قادر به تسویه آنها نیست. این گونه تفاوتهای تسعیر به مبلغ دفتری دارایی اضافه می شود به شرطی که مبلغ دفتری پس از تعدیل، از اقل بهای جایگزینی و مبلع قابل بازیافت ناشی از فروش یا کاربرد آن دارایی تجاوز نکند. شناخت تفاوت تسعیر (رویه مجاز جایگزین) ۱۱/۲۶ روش مورد استفاده برای تسعیر صورتهای مالی عملیات خارجی، به رابطه عملیاتی و تامین مالی بین واحد تجاری گزارشگر و عملیات خارجی بستگی دارد.
عملیات خارجی

عملیات خارجی لاینفک از عملیات تجاری گزارشگر واحد مستقل خارجی صورتهای مالی عملیات خارجی ۱۲/۲۶ نشانه های تشخیص عملیات خارجی مستقل
استقلال فعالیت
پایین بودن حجم معاملات واحد خارجی با واحد گزارشگر
تامین مالی خارجی
پرداخت هزینه ها با استفاده از ارز
فروش بر اساس ارز
استقلال جریانهای نقدی

با این وجود تشخیص عملیات خارجی مستقل مستلزم قضاوت است. ۱۳/۲۶ صورتهای مالی این دسته از عملیات با استفاده از روشهای مورد استفاده برای معاملات ارزی تسعیر می شود. عملیات تسعیر مبتنی بر این فرض است که معاملات انجام شده توسط عملیات خارجی عملا به وسیله واحد تجاری گزارشگر صورت گرفته است. عملیات خارجی لاینفک از عملیات واحد تجاری گزارشگر ۱۴/۲۶ ۱۵/۲۶ صورتهای مالی این واحدها به شرح زیر تسعیر می شود:
داراییها و بدهیها اعم از پولی و غیر پولی، با نرخ تسعیر در تاریخ ترازنامه


توجه: متن بالا فقط قسمت کوچکی از محتوای فایل پاورپوینت بوده و بدون ظاهر گرافیکی می باشد و پس از دانلود، فایل کامل آنرا با تمامی اسلایدهای آن دریافت می کنید.

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *