پاورپوینت جداسازی و شناسایی ترکیبات آلی

پاورپوینت جداسازی و شناسایی ترکیبات آلی

دسته بندی پاورپوینت
فرمت فایل ppt
حجم فایل ۳٫۲۰۲ مگا بایت
تعداد صفحات ۲۵۴
برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

نوع فایل: پاورپوینت (قابل ویرایش)

قسمتی از متن پاورپوینت :

تعداد اسلاید : ۲۵۴ صفحه

جداسازی و شناسایی ترکیبات آلی ۱ ۱۴۳۹/۰۳/۰۵ انحلال پذیری فرایند انحلال و انحلال پذیری :
چنانچه مولكولها یا یونهای تركیب حل شونده بین مولكولهای حلال پخش شود، فرایند انحلال صورت پذیرفته است. ۱۴۳۹/۰۳/۰۵ ۲ به عبارت دیگر اگر نیروهای بین ذرات حلال و نیروهای بین ذرات ماده حل شونده از نظر مقدار تقریبا برابر باشد، از اختلاط حلال و حل شونده به هر نسبتی به یكدیگر مخلوط همگن حاصل می شود.
موادی را كه به هر نسبتی در یكدیگر حل می شوند، قابل امتزاج می گویند.
مثل آب و الكل
۱۴۳۹/۰۳/۰۵ ۳ و موادی كه به مقدار جزیی در یكدیگر حل می شوند غیر قابل امتزاج می نامند.
مثل آب و نفت و آب و كربن تتراكلرید
دور شدن یونها در محلولها به دلیل بالا بودن ثابت دی الكتریك حلال (آب) است. ۱۴۳۹/۰۳/۰۵ ۴ بنابراین در آب با ثابت دی الكتریك حدود (۸۰) سدیم كلرید به سهولت حل می شود، اما سدیم كلرید در اتر با ثابت دی الكتریك ۴/۴ و یا هگزان با ثابت دی الكتریك ۹/۱ انحلال پذیر نیست. ۱۴۳۹/۰۳/۰۵ ۵ اثرات الكترونی
ثابتهای تفكیك اغلب اسیدهای آلی در حدود ۱۰-۱۰ است بنابراین، با بازهای قوی نظیر هیدروكسید (در محلول ۵%) تركیب می شوند و نمك می دهند.
R-COOH + NaOH R-COONa + H2O 1439/03/05 6 وجود استخلافهای الكترون كشنده قدرت اسیدی را افزایش می دهد. برای مثال، قدرت اسیدی تری فلورواستیك اسید (ka=0.59) از استیك اسید (ka=1.8*10-4)، ۳۰۰۰ بار بیشتر است.
۱۴۳۹/۰۳/۰۵ ۷ از آنجا كه تفكیك شدن كربوكسیلیك اسیدها فرایند تعادلی است، هر عاملی كه سبب پایداری آنیون كربوكسیلات نسبت به كربوكسیلیك اسید گردد، باید تعادل را بسمت تفكیك بیشتر سوق دهد كه نتیجه آن افزایش قدرت اسیدی است و برعكس آن هم صدق می كند.
۱۴۳۹/۰۳/۰۵ ۸ بنابراین استخلاف های دارای الکترونگاتیوی زیاد نظیر هالوژنها از طریق الکترون کشندگی القایی کربوکسیلات را پایدار می کند.
اثرات القایی به شدت فاصله بستگی دارد یعنی هر چه استخلاف از کربوکسیل دور تر باشد اثر القایی آن کمتر است. و بر قدرت اسیدی اثر کمتری دارد.

۱۴۳۹/۰۳/۰۵ ۹ در مورد اسیدهای آروماتیک نیز گروههای الکترون کشنده از طریق تثبیت کردن بار آنیون کربوکسیلات قدرت اسیدی را افزایش می دهند.
گروههای الکترون دهنده سبب کاهش قدرت اسیدی می شوند. ۱۴۳۹/۰۳/۰۵ ۱۰ در بررسی حلالیت در آب به تركیبی «محلول» گفته می شود كه ۳ گرم آن در ۱۰۰ میلی لیتر حل شود كه در مقیاس كوچكتر روی نمونه مجهول در آزمایشگاه برای نمونه های مایع ۰٫۲ میلی لیتر در ۳ میلی لیتر حلال و برای نمونه های جامد ۰٫۱ گرم در ۳ میلی لیتر حلال می باشد. ۱۴۳۹/۰۳/۰۵ ۱۱ باید محتوی لوله بشدت تكان داده شود و مخلوط در دمای اطاق باشد.
با این شرایط چنانچه تركیب كاملا حل شد، «محلول» در حلال مورد استفاده تلقی می گردد، در غیر اینصورت «نامحلول» است.
۱۴۳۹/۰۳/۰۵ ۱۲ تركیبات اسیدی کاغذ تورنسل را قرمز می کنند.
تركیبات اسیدی را از انحلال در سدیم هیدروكسید ۵% شناسایی می كنیم.
انحلال اسیدهای قوی و ضعیف را برای شناسایی قطعی در حلال بازی ضعیف سدیم بی كربنات ۵% نیز مورد بررسی قرار می دهیم. ۱۴۳۹/۰۳/۰۵ ۱۳ تركیبات بازی کاغذ تورنسل را آبی می کنند.
تركیبات بازی را از انحلال آنها در محلول هیدروكلریك اسید ۵% تشخیص می دهیم.
۱۴۳۹/۰۳/۰۵ ۱۴ حلالیت در آب:
تركیباتی كه چهار كربن یا كمتر دارند، و دارای اكسیژن، نیتروژن یا گوگرد هستند، غالبا در آب محلول می باشند.
تركیباتی كه دارای این عناصر هستند و پنج یا شش كربن دارند، غالبا در آب نامحلول اند یا انحلال پذیری آنها اندك است. ۱۴۳۹/۰۳/۰۵ ۱۵ انحلال در آب یك تركیب شاخه دار در مقایسه، تركیب بدون انشعاب بیشتر است. چون شاخه دار شدن زنجیر الكیل (زنجیرهای جانبی) در یك تركیب سبب كاهش نیروهای بین ملكولی ملكولها می گردد. و تركیب آسانتر از یكدیگر جدا می شوند.
بنابراین، -t بوتیل الكل از –n بوتیل الكل بیشتر در آب محلول است.
۱۴۳۹/۰۳/۰۵ ۱۶ وقتی نسبت اتمهای اكسیژن، نیتروژن یا گوگرد به اتمهای كربن در یك تركیب افزایش می یابد،


توجه: متن بالا فقط قسمت کوچکی از محتوای فایل پاورپوینت بوده و بدون ظاهر گرافیکی می باشد و پس از دانلود، فایل کامل آنرا با تمامی اسلایدهای آن دریافت می کنید.

برای دانلود فایل بر روی دکمه زیر کلیک کنید

دریافت فایل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *