تحقیق با موضوع تعریف گروه

تحقیق با موضوع تعریف گروه

تحقیق با موضوع تعریف گروه

دسته بندی علوم اجتماعی
فرمت فایل doc
حجم فایل ۳۶ کیلو بایت
تعداد صفحات ۴۳
برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل

توضیحات:

تحقیق با موضوع تعریف گروه
۴۳صفحه قالب ورد قابل ویرایش

تحقیق با موضوع تعریف گروه

۴۳صفحه قالب ورد قابل ویرایش

بخشی ازمتن:

مطالعه پیرامون گروهها وارتباط فردی، دواصل را نشان می دهد كه ارتباطی تنگاتنگ و وابسته به یگدیگر دارند واز این رو باید پیش از هر موضوع دیگری، مورد بحث قرار گیرند، در اینجا پیداست كه اگر الویت را به یكی از آنها بدهیم، تقدمی موقت ومنطقی برای مقایسه ایجاد كرده ایم. بنابراین بهتر، است د رآغاز، روابط بین اشخاص را تبیین كنیم،زیرا بر اساس این افراد و كنشهای متقابل آنهاست كه گروه تشكیل می شود.

ازآنجا كه اكثریت قریب به اتفاق روابط بین اشخاص در چارچوب یك گروه انجام می‌گیرد، از این رو بخش نخست را به مطالعه گروهها، حوزه ها و چگونگی شكل‌گیری آنها اختصاص می دهیم و سپس به گونه ای غیر مستقیم به بررسی روابط بین اشخاص می پردازیم. (آن ماری روشبلاو- ادیل بورونیون؛ترجمه دكتر سید محمد دادگران،روانشناسی اجتماعی، چاپ دوم ۱۳۷۱ )

بعضی از روانشناسان اجتماعی مدعی شده اند كه واقعیتی به نام گروه وجود خارجی ندارد. فلوید آلپورت همیشه می گفت :« پای شما نمی تواند بهیك گروه گیر كند». ومعنی گفته اوآن بود كه گروه ها تنها در ذهن افراد وجود دارند و وجود خارجی ندارند. به گفته آلپورت، گروه ها چیزی بیش از مجموعه مشتركی ار ارزشها، عقاید، اندیشه‌ها و عادتها كه همزمان در ذهن چند نفر حضور دارند، نیستند. صاحبنظران دیگر به نوبه خود و به شكلی موجه اظهار داشته اند كه گروهها جوهرهایی مستقل اند كه باید به آنها به صورت اشیا یا پدیده هایی مستقل و یگانه درمحیط نگریست(‌دوركیم،۱۸۹۸، وارینر ، ۱۹۵۶) این صاحبنظران این اندیشه را كه همه رفتارهای اجتماعی رامی توان در سطح فردی تبیین كرد، رد می‌كنند. آنان به جنبه ها و وجوه منحصر به فرد ویگانه گروه كه مستقل از افراد هستند، تأكید دارند.

روشن است كه دراین مورد دیدگاههای متعددی وجود دارد كه فرد می تواند با اتخاذ آن دیدگاهها، تأثیرات بیش از یك فرد را دریك مجموعه مورد توجه قرار دهد. بیشتر ما احتمالاً موافقیم كه بسیاری از فعالیتهای زندگی ما متضمن تعامل با افراد دیگر است.[روانشناسی اجتماعی ، نظریه ها ، مفاهیم و كاربردها ، تألیف كریمی ، یوسف ، (‌ویرایش دوم ، تهران ، نشر ارسباران ،‌1378)]

فهرست برخی ازمطالب:

مباحث نظری عمومی

نفوذ اجتماعی

مشخصه های گروه

اندازه

امكانات ارتباط

انسجام ( چسبندگی)

انواع گروه

۱- انبوه خلق ( Crowd)

مشخصات روانشناختی انبوه خلق

۲- دسته یا باند

۳- گروهه (Groupement)

۴- گروه نخستین وگروه دومین

ابعاد گروه

درجه سازماندهی

۳- هدف

شیوه ورود به گروه

پدیده های گروه

۱- آسان سازی :

۲- هنجارهای گروه :

تحقیق با موضوع تعریف گروه ۴۳صفحه قالب ورد قابل ویرایش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.